czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Mamy ogromny deficyt wody
eGorzowska - 12509_oYx7kIqaAaSy2FRyx5e.jpgPublikujemy nadesłane przez Prezydium Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego stanowisko z dnia 23 marca 2023 roku w sprawie przeciwdziałania deficytowi wody.

Prezydium Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, wsłuchując się w opinie środowisk gospodarczych w sprawie narastającego deficytu wody stwierdza, że problem ten z każdym rokiem coraz bardziej narasta, stanowiąc istotne zagrożenie dla rolnictwa, leśnictwa, turystyki oraz zaspokojenia potrzeb bytowych i gospodarczych.

Polska należy do krajów o największym deficycie wody – za nami w Europie są tylko Czechy, Dania, Cypr i Malta. Niestety, Województwo Lubuskie jest obok Wielkopolski polskim regionem najbardziej narażonym na negatywne skutki ocieplania się klimatu. Wokół nas dostrzegalne jest znaczne obniżenie poziomu wód gruntowych, obniżenie poziomu wód jezior i rzek oraz zanikanie małych cieków wodnych. Jako przykład najbardziej medialny może posłużyć sytuacja jez. Głębokie k. Międzyrzecza.

Stan wody w jeziorze Głębokim z jesieni 2022

W/w negatywne zjawiska wymuszają zmiany struktury upraw rolnych i leśnych oraz wpływają na zmniejszenie dostępności wody pitnej. Okresowe susze wywołują silną erozję gruntów rolnych, a nawet ich stepowienie, powodując wysokie straty w rolnictwie, szacowane w skali kraju nawet na 10 mld zł rocznie. Ponadto, dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne – wzrastające średnioroczne temperatury i rosnące niedobory wody – powodują rozprzestrzenianie się obcych gatunków inwazyjnych kosztem ulegającej redukcji rodzimej bioróżnorodności.

Przeciwdziałanie tym niezwykle negatywnym zjawiskom wymaga przygotowania i wdrożenia w najbliższej perspektywie szczegółowych planów na poziomie regionalnym w bezpośrednim współdziałaniu samorządu wojewódzkiego z samorządami powiatowymi i gminnymi. Podkreślić należy przy tym wyjątkową rolę środowisk naukowych, których rzetelna wiedza interdyscyplinarna oraz prognozy rozwoju sytuacji powinny być podstawą podejmowanych decyzji.

Wydaje się, iż najważniejszym działaniem mogącym powstrzymać w/w niekorzystne trendy jest retencjonowanie wody, które w naszym kraju dotychczas kształtuje się na bardzo niskim, bo zaledwie około sześcioprocentowym poziomie, przy ponad 40% wskaźniku w przypadku Hiszpanii. Porównanie wielkości tego wskaźnika jest dla nas wszystkich oczywistą kompromitacją! Należy więc uczynić wszystko co możliwe, aby powstrzymać marnotrawstwo życiodajnych wód opadowych i roztopowych, które w okresach ich nadmiaru spływając rzekami do morza, powodują przy tym lokalne podtopienia wyrządzające szkody i straty gospodarcze.

LSG wyraża przekonanie, że w ramach kompetencji samorządu województwa lubuskiego powinien powstać regionalny program retencjonowania wody – przy realnym zaangażowaniu regionalnej władzy rządowej, w szczególności Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Wody Polskie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przy udziale samorządu rolniczego i gospodarczego. Niezbędna jest nie tylko mała retencja wody, lecz konieczne jest zatrzymywanie spływających wód dużych rzek w ich korytach, a także w rozlewiskach poprzez budowę zbiorników i stopni wodnych. Znaczenie wody dla rolnictwa, turystyki, leśnictwa i szeroko rozumianej gospodarki wymaga, aby powstał – wypracowany w toku szerokich konsultacji środowiskowych – lubuski wieloletni program przeciwdziałania deficytowi wody wraz ze źródłami finansowania oraz z odzwierciedleniem w zapisach planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz w strategii rozwoju województwa i w wieloletnim programie finansowym.
Lubuski Sejmik Gospodarczy – będący wspólną niezależną i apolityczną reprezentują środowisk gospodarczych Województwa Lubuskiego – służy rozwojowi gospodarki i w swej działalności kieruje się wyłącznie dobrze pojętym interesem publicznym.

LSG – deklarując czynne zaangażowanie reprezentowanych organizacji gospodarczych – apeluje o pilne podjęcie współpracy w tym zakresie wojewódzkich organów władzy państwowej, w szczególności skoordynowanie przez Wojewodę Lubuskiego działań regionalnych organów administracji rządowej z działaniami Zarządu i Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Gorzów, dn. 23.03.2023 r.

Henryk Maciej Woźniak

Marszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego

Otrzymują:
1. Sejmik Województwa Lubuskiego
2. Zarząd Województwa Lubuskiego
3. Konwent Powiatów WL
4. Zrzeszenie Gmin WL
5. Wojewoda Lubuski

foto Autorstwa Cyku new - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=125090150

18 kwietnia 2023 08:37, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Na południu, w centrum Hiszpanii jest sucho, dlatego retencja jest tam czymś oczywistym - wynika z konieczności gromadzenia wody. W Polsce raczej nie było takiej potrzeby, stąd tak duza różnica wskaźników. Żaden powód do wstydu.
Anonim_8769, 19.04.2023, 09:30, 161.69.71.25 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Wamax" Hurtownia Stali i Materiałów Kolejowych

ul. Poznańska 22, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 86 57
branża: Stal, wyroby stalowe <czytaj dalej>
Śliwińska Alicja Neurolog

ul. Wróblewskiego 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 94 91
branża: Lekarze - neurolodzy <czytaj dalej>

Konkurs pisanek
51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Muzeum Lubuskie im. Jana ... <czytaj dalej>
Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0650.jpg
admin ego:
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej