sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oczywisty konflikt interesów
eGorzowska - 12345_PRumSTQ4QdPW8bJOAC8.jpgPublikujemy list, który przesłał do redakcji Jerzy Wierchowicz.

Zgodnie z przepisem art. 6 pkt 2 ustawy „o wojewodzie i administracji rządowej” wojewoda jest zobowiązany do zapewnienia współdziałania wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej. Wojewoda Dajczak obowiązku tego nie wypełnia. Wręcz przeciwnie, postawa jego jako przedstawiciela administracji rządowej jest zaprzeczeniem wykonania tego obowiązku. Od początku swojej kadencji, od końca roku 2018 nie uczestniczył w żadnej sesji Sejmiku Lubuskiego jako organu samorządowego. Sesji odbyło się 50. Nieliczni jego przedstawiciele na poszczególnych sesjach z reguły nie zajmowali istotnego stanowiska w ważnych dla województwa sprawach. Nie może więc być mowy o jakimkolwiek współdziałaniu Wojewody z organami administracji samorządowej.

Taka postawa Wojewody świadczy o demonstracyjnym lekceważeniu ustawowego obowiązku, o braku szacunku dla prawa, a przede wszystkim o braku zaangażowania w rozwiązywanie ważnych dla mieszkańców województwa problemów.

Przykładem pasywnej postawy Wojewody był jego brak aktywności w zwalczaniu skutków katastrofy ekologicznej na Odrze w roku ubiegłym. Jedynym dającym się zauważyć jego zachowaniem w tej sprawie był spektakularny przelot śmigłowcem nad obszarem katastrofy, zakończony stwierdzeniem, iż masowe zatrucie ryb w rzece Odrze istotnie ma miejsce.

Cały ciężar walki ze skutkami tej katastrofy spoczywał na samorządzie województwa, samorządach lokalnych, wędkarzach i mieszkańcach, i tylko dzięki ich wysiłkom udało się zminimalizować jej skutki.

Nie ma potrzeby wykazywać dalszych zaniedbań Wojewody wobec najważniejszego zarzutu, jaki należy mu postawić, tj. jego zachowania groźnego dla życia i zdrowia mieszkańców, polegającego na sabotowaniu, wręcz zwalczaniu bardzo ważnej sprawy, jaką jest konieczność utworzenia oddziału kardiochirurgicznego w wojewódzkim szpitalu w Gorzowie Wlkp. Sytuacja w tej sprawie jest dramatyczna. Umieralność mieszkańców naszego województwa z powodu chorób układu krążenia jest najwyższa w Polsce i taki stan trwa od lat. Są to dane oficjalne.

By zmienić na lepsze tę sytuację, poprawić ten tragiczny bilans, od kilku lat zabiega Dyrekcja szpitala w Gorzowie, czyniąc starania o utworzenie oddziału kardiochirurgii. Dzisiaj jedynym szpitalem z takim oddziałem jest w naszym województwie szpital w Nowej Soli.

Wojewoda od prawie trzech lat jest przeciwny tej inicjatywie. Pisząc wprost, kryje się za jego postawą oczywisty konflikt interesów na linii pieniądze publiczne a interes prywatny. Otóż w szpitalu w Nowej Soli prywatna spółka w wydzierżawianych pomieszczeniach wykonuje świadczenia z zakresu kardiochirurgii, na zasadzie wyłączności, posiadając kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Właścicielem i prezesem tej spółki jest konsultant wojewódzki ds. zdrowia. Jest oczywistym, iż tenże nie jest zainteresowany w powstaniu innego oddziału kardiochirurgii w naszym województwie ze względów merkantylnych. A w interesie mieszkańców, leży to, by na północy województwa powstał oddział kardiochirurgii, oparty o wieloprofilowy szpital publiczny, jakim jest szpital w Gorzowie Wlkp. Tak, by chorzy z całego województwa mieli szybszy, łatwiejszy, dostęp do leczenia. Nie leży to natomiast w interesie spółki działającej w szpitalu w Nowej Soli czyli w interesie jej właściciela czyli konsultanta ds. zdrowia przy Wojewodzie Lubuskim.

Konflikt interesów jest oczywisty. Wojewoda mimo wielu uchwał samorządów lokalnych, także Sejmiku Lubuskiego, wniosków przedstawiających tę sytuację, stawianych przez dyrekcję szpitala w Gorzowie, wniosków popieranych przez mieszkańców Gorzowa w postaci ponad 12 tysięcy podpisów, utrzymuje ten stan faktyczny, nie odwołuje konsultanta, nie likwiduje oczywistej niemal korupcjogennej sytuacji, trwa z niewiadomych względów – a których można się domyślać – na stanowisku, iż nic złego się nie dzieje.

Sprawa jest bulwersująca, gdyż szpital w Gorzowie jest doskonale przygotowany do otwarcia oddziału kardiochirurgii. Posiada kadrę, sprzęt. Brak jedynie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia uwarunkowanego akceptacją Ministra Zdrowia, a tej nie ma, gdyż Wojewoda, kierując się interesem prywatnej spółki, przedstawia negatywną opinię co do powołania oddziału, sporządzoną przez swojego konsultanta ds. zdrowia, żywotnie zainteresowanego tym, by taki oddział nie powstał ze względów, o których wcześniej wspomniałem.

„Naszym priorytetem będzie onkologia i kardiologia. Rak i choroby serca są ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich. To jedne z największych zagrożeń zdrowotnych w naszym kraju”. Powiedział premier Mateusz Morawiecki na I posiedzeniu Sejmu 19.11.2019 wygłaszając expose. Ideę powstania oddziału kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu popiera europoseł Elżbieta Rafalska, która skierowała list w tej sprawie do Prezesa szpitala gorzowskiego.

Czy w tej sytuacji utrzymywanie pana Władysława Dajczaka na stanowisku Wojewody służy dobru obywateli? Gdy działa on na szkodę województwa? Gdy toleruje skandaliczną sytuację na styku pieniądze publiczne-pieniądze prywatne, nawet działa wbrew priorytetom własnego rządu? Odpowiedź jest jedna. Po stokroć nie.

Jerzy Wierchowicz
foto archiwum redakcji


22 lutego 2023 13:56, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Żenująca i prymitywna manipulacja obrazem - odpowiednio dobrane zdjęcie by pokazać nielubianego wojewodę przy liście lubianego polityka preferowanej opcji politycznej. Niektórzy nie wyrastają z krótkich majteczek choć mają długie obiektywy.
Anonim_2178, 22.02.2023, 18:32, 31.0.180.101 ##

Jaki pan taki kram, bezduszność i tak zwane olewanie swoich obowiązków stało się normą w tym nierządzie.
Anonim_7355, 22.02.2023, 19:39, 176.221.120.104 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kobus Marek Biuro Projektów

ul. Warszawska 95 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 25 43
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Krasińskiego 4 w Międzyrzeczu

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72025 85w .52
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Rutkowski Józef Sklep Owocowo-Warzywny

ul. Słoneczna 78 a, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Owoce, warzywa - detal <czytaj dalej>

Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0434.jpg
admin ego:
Nigdy przeciw komukolwiek
Kampania wyborcza do samorządu – nigdy przeciw komukolwiek. Mamy półtora miesiąca ... <czytaj dalej>
admin ego:
Domek na dach
Dziś, zamiast kontynuacji szwedzkich przygód, post o rozpierającej nas radości. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej