
Prezydent
Jacek Wójcicki zaprasza gorzowian 30 stycznia na plac Grunwaldzki, gdzie w południe przedstawiciele władz Miasta, wspólnie z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi z Niemiec uderzą symbolicznie w Dzwon Pokoju.
Zanim zabrzmi dzwon przedstawiciele obecnych i byłych mieszkańców miasta złożą wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojennym i na cmentarzu komunalnym.
30 stycznia w Gorzowie Wielkopolskim obchodzimy Dzień Pamięci i Pojednania. Symbolem owej pamięci i pojednania jest Dzwon Pokoju, ufundowany przez byłych i obecnych mieszkańców miasta.
Szczególny charakter tego wydarzenia wynika z niepowtarzalnej inicjatywy, podjętej w 1995 roku przez władze samorządowe Gorzowa Wielkopolskiego i mieszkańców przedwojennego Lansberga. Od 28 lat - nieprzerwanie, wspominamy trudne wydarzenia, zapisane na kartach historii naszego miasta, ale przede wszystkim kultywujemy piękną ideę pojednania dawnych i obecnych mieszkańców.
Przez ostatnie dwa lata, stan epidemii i obostrzenia spowodowały, że uroczystości związane ze świętem obchodzone były w ograniczonym zakresie. W tym roku z radością powracamy
do tradycji.
Tegorocznym obchodom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, w tym dwa koncerty, na które zaprasza Filharmonia Gorzowska. Już 27 stycznia o godzinie 19.00 odbędzie się koncert symfoniczny „Muzyczne przyjaźnie”, który będzie spotkaniem z muzyką polską i niemiecką XIX wieku. W programie zaprezentowane zostaną dzieła Karola Lipińskiego i Roberta Schumanna – dwóch znakomitych twórców, których swego czasu połączyła muzyczna przyjaźń.
30 stycznia o godzinie 18.00 w filharmonii zaplanowano koncert kameralny, którego program wypełni przepiękna liryka wokalna oraz muzyka fortepianowa kompozytorów polskich i niemieckich epoki romantyzmu oraz pierwszej połowy ubiegłego wieku.
Ponadto, 30 stycznia o godzinie 16.00 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza na promocję książki dra Matthiasa Lehmanna „Willa Hansa Lehmanna w Gorzowie Wielkopolskim (Landsbergu), która opowiada o rodzinie Jaehne’ów i Lehmannów, ich majątku i fabryce maszyn w Frydrychowie (Friedrichstadt).
Zachęcamy również do obejrzenia filmu, specjalnej lekcji muzealnej, przygotowanej przez Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta, który opowiada o genezie Dnia Pamięci i Pojednania, który stał się fundamentem gorzowskiej tożsamości. Do obejrzenia tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=olWQvtDSNNI
Wydział Promocji i Informacji / Wydział Kultury
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ...
<czytaj dalej>