czwartek 27 stycznia 2022     Angela, Jan, Przybysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Sukcesy lubuskiego
eGorzowska - 11273_kuMgVLOMO7trYok3xD0v.jpgUrząd Marszałkowski chwali się sukcesami. Oto jego podsumowanie.

Rok 2021 dobiega końca. Czas więc na podsumowanie. Oto hity 2021:

Przyjęcie Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030

To najważniejszy dokument strategiczny dla województwa lubuskiego, który wyznacza kierunek rozwoju regionu. Wskazano w nim wizję dla Lubuskiego: Zielona kraina nowoczesnych technologii, cele oraz listę projektów kluczowych do realizacji.

Szczepienia na COVID-19
Samorząd województwa intensywnie wspierał promocję szczepień na COVID-19. Urząd Marszałkowski włączył się do akcji szczepień w zakładach pracy, dzięki czemu urzędnicy mogli się zaszczepić. Dodatkowo, samorząd województwa dal mieszkańcom regionu możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką podczas pikników zdrowia.

Szczepienia na grypę dla seniorów
Ze środków budżetu województwa realizowany był program szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Na ten cel zapisano w budżecie 1 mln zł. Program realizowany był we współpracy z samorządami, które współfinansowały szczepienia. Swoich mieszkańców przeciwko grypie postanowiło zaszczepić 12 lubuskich gmin: Czerwieńsk, Dobiegniew, Kargowa, Kożuchów, Łęknica, Nowa Sól – miasto, Świebodzin, Trzebiechów, Żary, Żary o statusie miejskim, miasto Zielona Góra i powiat nowosolski.

Modernizacja Teatru Lubuskiego

Lubuski Teatr w Zielonej Górze zmienia swoje oblicze. Po zakończeniu modernizacji będzie dysponował m.in. Sceną Teatru Lalek wraz z zapleczem, Sceną Letnią wraz z zapleczem, czy muzeum lalek. Koszt inwestycji to 15 285 961 zł, w tym wkład własny to 6 874 730 zł. Zgodnie z planem inwestycja powinna zakończyć się 30 listopada 2022 roku.

Lubuskie Talenty – kolejnych 340 stypendystów

Już trzeci raz Zarząd Województwa Lubuskiego przyznał uczniom szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących z naszego regionu stypendia. Wsparcie finansowe otrzymało 149 osób ze szkół podstawowych i 209 z liceów. Projekt współfinasowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Stypendyści szkół podstawowych otrzymają comiesięcznie 600 zł, dla uczniów liceów ogólnokształcących województwa lubuskiego przewidziano 800 zł.

Lubuskie Forum Innowacji – 12 partnerstw w ramach inteligentnych specjalizacji

W wyniku działalności forum powstało 12 partnerstw (nauki i biznesu) w ramach Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji. Wprawdzie nakłądy na innowacyjność są u nas niskie, ale nastąpił ich dynamiczny wzrost, największy w Polsce. To skok ze śladowego 0,14 proc. do 0,78 proc. PKB. Zwraca uwagę silny udział przedsiębiorstw w tych nakładach - to jedna czwarta i oznacza to, że mamy tu poziom najsilniej rozwiniętych regionów świata. Region ma również bardzo wysoką produktywność nakładów i duży eksport produktów innowacyjnych.

Walka o unijne środki dla Lubuskiego na nową perspektywę

W ramach alokacji podstawowej region lubuski otrzymał 737 mln euro. Jeżeli rezerwa w wysokości 71 mld zł zostałaby podzielona wg tego samego algorytmu Lubuskie mogłoby liczyć na 980 mln euro. Niestety ministerstwo przy podziale rezerwy zastosowało inny – skomplikowany, nietransparentny i niesprawiedliwy sposób podziału. W wyniku czego Lubuskie otrzymało łącznie o 120 mln euro mniej. Władze regionu mocno protestowały przeciwko takiemu podziałowi. Ostatecznie skierowano skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Skarga została rozpatrzona pozytywnie. Negocjacje z ministerstwem trwają. Trwają także prace nad nowym programem regionalnym dla województwa lubuskiego – Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021-2027.

Da Vinci w gorzowskim szpitalu
Robot da Vinci został zakupiony przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - 10 mln zł. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych operacji chirurgicznych z zakresu urologii, ginekologii, czy też chirurgii bariatrycznej. Dzięki niemu chirurg może wykonać zabiegi laparoskopowe, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi. Dzięki niemu skraca się czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.

Fundusz Inicjatyw Samorządowych – 6 mln dla szpitali powiatowych na walkę COVID-19
Sejmik Województwa, zgodnie z rekomendacją Lubuskiej Rady Samorządowej zdecydował o podziale kwoty 6 mln zł pomiędzy 12 lubuskich powiatów. Środki te ostatecznie zostały przeznaczone za zakup niezbędnego sprzętu w szpitalach powiatowych. W 2021 roku odbyło się sześc posiedzeń LRS.

Nowe połączenia lotnicze z Babimostu: polecieliśmy do chorwackiej Rijeki, a od 23 grudnia latamy do Lwowa

4 lipca wystartowało nowe wakacyjne połączenie z lotniska Zielona Góra/Babimost do chorwackiej Rijeki. 29 czerwca do siatki wakacyjnych połączeń po rocznej przerwie wróciło także czarterowe połączenie z turecką Alanyą. Natomiast od 23 grudnia do siatki regularnych połączeń z lotniska w Babimoście dołączyły loty do Lwowa. Ponad 3 tys. pasażerów we wrześniu 2021 r. skorzystało z naszego portu lotniczego. Pasażerowie połączeń czarterowych stanowili prawie 43 proc. wszystkich odprawionych na lotnisku w Zielonej Górze. We wrześniu padł też rekord dekady, jeśli chodzi o liczbę operacji lotniczych - wykonano 338 startów i lądowań. To przede wszystkim efekt coraz większego zainteresowania lotami szkoleniowymi oraz General Aviation, które bardzo dobrze rozwijają się na lubuskim lotnisku.

Pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego
26 czerwca, po sześciu latach nauki mury uczelni opuścili pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego. W ciągu wielu lat funkcjonowania kierunku lekarskiego, samorząd województwa aktywnie wspierał jego działalność zarówno w zakresie funkcjonowania, jak i niezbędnych inwestycji. Mowa o dziesiątkach milionów złotych. W tej kwocie zawiera się m.in. modernizacja zakładu patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej, czy też dostosowanie infrastruktury gorzowskiego szpitala do potrzeb szkolenia studentów wydziałów medycznych. Pieniądze pochodziły z wielu źródeł, w tym ze środków unijnych i budżetu samorządu województwa. We wrześniu poznaliśmy wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego. To państwowy test niezbędny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce. W tym roku najlepiej zdali go absolwenci kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego!

Produkty z czapką - znakiem towarowym Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego
W 2020 roku Lubuskie zostało przyjęte do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, której głównym celem jest promocja rozwoju tradycyjnej inowoczesnej żywności opartej na lokalnych surowcach. Sieć została utworzona, aby promować potrawy regionalne, wzmacniać tożsamość, być platformą współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń między wytwórcami, przetwórcami, restauratorami i sprzedawcami, wspierać rozwój istniejących i nowo powstających podmiotów działających w oparciu o lokalne i regionalne zasoby żywności. Znak towarowy białej czapki kucharskiej na niebieskim tle z nazwą regionu oznacza, że trafiliśmy na produkt bardzo wysokiej jakości, wytwarzany z surowców pochodzących z danego regionu. "Czapką" mogą być oznakowane także lokale gastronomiczne. W tym przypadku oznaczone dania w karcie, pochodzą z produktów regionalnych. Obecnie takim znakiem może się pochwalić 15 lubuskich producentów.

Zakupy sprzętu dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Pomimo, że w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka funkcjonuje obecnie szpital tymczasowy dla chorych na covid-19 trawają przygotowania do uruchomienia szpitala dziecięcego. Na wyposażenie CZMiD Samorząd Województwa przeznaczył łącznie 35 mln zł. 20 mln zł to środki europejskie, które udało się uzyskać dzięki negocjacjom z Komisją Europejską. 15 mln zł pochodzi z budżetu województwa. Dzięki temu Szpital Uniwersytecki może kompletować wyposażenie.

Do lecznicy trafiły już m.in.:
-Rezonans – 4,2 mln zł
-Aparat RTG – 1,5 mln zł
-Tomograf – 2,6 mln zł
- pięć wysokiej klasy respiratorów do Klinicznego Oddziału Neonatologii (koszt jednego to ok. 130 tys. zł)
-dwa najwyższej klasy ultrasonografy do wykonywania badań położniczych w komplecie z dodatkowym osprzętem: komputerami, drukarkami i systemem archiwizującym
- 111 wózków wielofunkcyjnych: medycznych, anestezjologicznych reanimacyjnych, zabiegowych, a nawet do przewożenia czystej bielizny - 0,5 mln zł
- pięć najwyższej klasy aparatów do znieczuleń
- trzy wysokiej klasy aparaty do dekontaminacji z ozonowaniem i lampami UV
- 42 specjalistyczne łóżka
- dwie chłodziarki do odpadów medycznych
- 34 wagi: przenośne dla niemowląt (17 sztuk), dla dorosłych (11 sztuk) oraz krzesełkowe do zadań specjalnych (6 sztuk).
- wózki do przewozu pacjentów w pozycji leżącej
A to nie koniec zakupów. Sprzęt sukcesywnie dociera do lecznicy.

30 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie
W tym roku świętowaliśmy 30. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską i Niemcami. W październiku w Gdańsku odbyły się 45. Obrady Komisji ds Współpracy Regionalnej i Przygranicznej z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak i członka zarządu Tadeusza Jędrzejczaka. To były 10 obrady pod współprzewodnictwem lubuskiej marszałek.

Realizacja programów Lubuska Baza Turystyczna i Lubuska Baza Sportowa

2,7 mln zł przeznaczono na realizację programu, polegającego na budowie, przebudowie lub modernizacji obiektów sportowych. W 2021 roku zawarto z samorządami 42 umowy, np. 500 tys. zł trafiło na rozbudowę bazy sportowej o nowe obiekty w ramach udzielonej Gorzowowi Wlkp. dotacji.

Uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

12 900 000 zł przeznaczono na rozpoczęty w 2021 roku projekt Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Jego liderem jest Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, a partnerami urząd marszałkowski, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zielonej Górze. Jest to pilotaż, który obejmuje powiat zielonogórski i miasto Zielona Góra. Centrum będzie działało do 2023 roku. W ramach projektu wsparcie otrzyma 2600 osób do 21. roku życia.

Pikniki Zdrowia

Samorząd województwa zorganizował 12 pikników zdrowia w gminach, które wzięły udział w programie szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Ich celem była promocja wczesnej diagnostyki i profilaktyki. Podczas pikników swoją ofertę prezentowały lubuski jednostki ochrony zdrowia. Była także możliwość zaszczepienia się przeciwko covid-19.

Dzienna chemioterapia w Gorzowie Wlkp.

Od maja 2021 roku działa nowy pododdział dziennej chemioterapii w gorzowskim szpitalu. Budowa kosztowała ponad 5 mln zł, z czego 3 mln zł dofinansował samorząd województwa. Dzienna chemio-terapia to duża sala z 32 stanowiskami. Obiekt ma też dodatkowe pomieszczenia do kompletowania leków, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz poczekalnię dla ok. 50 pacjentów.

EUWT na polsko-niemieckim pograniczu

Lubuskie uzyskało zgode MSZ na utworzenie na polsko-niemieckim pograniczu Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa. Nasz region jest członkiem założycielem. To ukoronowanie wieloletnich starań o to, aby na pograniczu lubusko-saksońsko-brandenburskim powstałą wspólna i transparentna organizacja, zarządzająca polsko-niemieckim obiektem znajdującym się na liscie UNESCO.

Nasi olimpijczycy i paraolimpijczycy błyszczeli w Tokio
Lubuszanie śledzili ich zmagania z zapartym tchem. Zarząd województwa lubuskiego na specjalnym spotkaniu już po zakończeniu igrzysk pogratulował naszej ekipie sportowego sukcesu. Samorząd województwa lubuskiego na przygotowania do tej najważniejszej sportowej imprezy przeznaczył 350 tys. zł.

O regionie głośno w całym kraju

W 2021 roku odbył się z sukcesem I Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Brało w nim udział 17 dawnych piwnic i 26 winnic. Nietypowo, bo w ramach kilku wydarzeń obchodziliśmy Święto Województwa Lubuskiego - także podczas jubileuszowej 50. edycji Lubuskiego Lata Filmowego.

LUM

30 grudnia 2021 20:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


lubuskie jest przed warmińsko mazurskim bodaj najbiedniejsze w Polsce.
i to jest najlepsze odzwierciedlenie porażki a nie sukcesu lubuskiego.
Anonim_4749, 31.12.2021, 15:27, 31.0.127.28 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion do wzięcia
Młodzi Lubuszanie - blisko 1 mln zł jest do wzięcia! Rusza kolejna edycja Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych! To szansa na ... <czytaj dalej>
Zapłacimy więcej
W poniedziałek (17 stycznia) wchodzi w życie uchwała Rady Miasta, która (w dwóch etapach) zmienia obszar Strefy Płatnego Parkowania (SPP). ... <czytaj dalej>
Zmiana numeru
Od 1 stycznia 2022 roku nastąpiła zmiana numeru porządkowego budynku Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Właściwy adres to: ulica generała Władysława ... <czytaj dalej>
Sukcesy lubuskiego
Urząd Marszałkowski chwali się sukcesami. Oto jego podsumowanie. Rok 2021 dobiega końca. Czas więc na podsumowanie. Oto hity 2021: Przyjęcie Strategii Rozwoju ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Lubuska Pracownia Geodezyjna s.c.

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 603 865 454
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>
Krawczyk Marcin Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe

ul. Wróblewskiego 29 B lok. 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 94 40
branża: Komisy <czytaj dalej>

Ikoniczny Gorzów
Co oznacza tytuł wystawy Roberta Piotrowskiego „Ikoniczny Gorzów”? Dowiemy się ... <czytaj dalej>
Mapa płatnych parkingów
Powstała kompozycja mapowa „Miejski Obszar Płatnego Parkowania”. Stworzył ją urząd ... <czytaj dalej>
Wojewoda kontra Marszałek
Konferencja prasowa Wojewody Lubuskiego na temat Wojewódzkiego Planu Transformacji i ... <czytaj dalej>
Będą walczyć o kardiochirurgię w Gorzowie
Na specjalnej konferencji prasowej marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2022 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nauczmy się z tym żyć
Ależ nam się życie powywracało. Kolejny rok niepewności za nami i taki pewnie przed nami. Nauczmy się z tym żyć. Człowiek nie lubi zmian, które ograniczają jego poczucie wolności. Ale żyje ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
Hanna Kaup:
Człowiek, który zrobił tak wiele...
To będzie wspomnienie człowieka, który zrobił wiele dla idei pokoju, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Odchodzi w zapomnienie
To jedna ze starszych wsi naszego regionu. Jej początki sięgają ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowco, nie niszcz auta
Na stan samochodu wpływa sposób, w jaki nim jeździmy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ważne zmiany dla kierowców
Od 1 grudnia autostrady bez szlabanów. Niestety, e-Toll zamiast ułatwiać, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1428:
wszystkiemu winna opozycja <czytaj dalej>
Anonim_5471:
Można by pomyśleć, że to artysta kabaretowy opowiada skecz... <czytaj dalej>
ja...:
Panie Wojewodo proszę w ostatnim akapicie po pierwszym zdaniu, po kropce nic nie dodawać.
Bo następne zdania świadczą o tym, że nie ma Pan <czytaj dalej>
Anonim_6868:
Kontynuacja PRL-u <czytaj dalej>
Anonim_6868:
Tak jak wyprzedali całą Polskę tak wykończą szpitale i służbę zdrowia, aby na koniec sprzedać wszystko Niemcom i za darmo za utrzymać władz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej