wtorek 23 kwietnia 2024     Jerzy, Wojciech
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Stefan Piosik o Chinach
eGorzowska - 8563_WyKZBNzaRBZgiWuNZyZO.jpg

Za nami majówkowy długi weekend. Jedni spędzili go w Gorzowie, inni w kraju, a jeszcze inni poza granicami. Jeśli nie macie dosyć podróżowania - a nie powinniście - już we wtorek możecie udać się do Chin i Nepalu. I to całkiem za darmo.

Znany w Gorzowie przedsiębiorca i podróżnik Stefan Piosik ma za sobą kolejną podróż. Na przełomie sierpnia i września 2017 r. odwiedził Chiny. Teraz przygotowuje wystawę fotograficzną, którą tradycyjnie pokaże w czasie Nocnego Szlaku Kulturalnego. Ale już we wtorek 8 maja w klubie Na Zapiecku opowie o tej niezwykłej wyprawie.

Barbara Schroeder
serdecznie zaprasza do sali Inneko przy ul. Teatralnej, jak zawsze o 17.00. Wstęp wolny.

A tu kilka słów podróżnika:


"Od zawsze interesowałem się kulturą i religią Chin, która inspirowała mnie swoimi osiągnięciami w zakresie spojrzenia na życie i świat, wyciszenia się i unikania agresji, a co za tym idzie - stresu. Wtedy lepiej człowiekowi się żyje, inaczej widzi rzeczywistość i jest zdrowszy. Interesowało mnie życie mnichów w klasztorach. Tym bardziej że na Syberii, a później w Mongolii zetknąłem się z szamanizmem, jedną z odnóg religii buddyjskiej. Trzeba mieć na uwadze, że Tybet od 1959 r. jest włączony do Chin. Przedtem było to niezależne państwo, nad którym władzę sprawował Dalajlama.

Brokatowe Miasto
Wielkim przeżyciem jest pierwsze zetknięcie się z chińską ulicą. Tego doznałem w Chengdu. To ośmiomilionowe miasto, stolica prowincji Syczuan. Ulica tam jest jedną wielką wystawą towarów, rzemiosła, wytworów artystycznych: malarzy, rzeźbiarzy, tkaczy jak również gastronomii.
Architektura starego miasta jest szczególna. W wielu miejscach znajdują się bogato zdobione mandale - motywy artystyczne harmonijnie połączone kształtami koła i kwadratu. Ich zdobienie oparte jest na filozofii znaczeń odnoszących się do kolorów i kształtów.

Leshan
150 km od Chengdu leży Leshan - miasto prowincji Syczuan. Przy zlewisku rzek Dadu He i Min Jiang znajduje się 70-metorwa figura - Posąg Wielkiego Buddy - Da Fo wyrzeźbiona w skale 1300 lat temu. W 1996 r. została z pobliską górą Emei wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak na owe czasy to arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej. Ten niewyobrażalnie wielki posąg jest świadectwem przetrwania religii, ale i dziełem ludzkiego talentu i uporu.

Lhasa
Do stolicy Autonomii Tybetańskiej Lhasa lecieliśmy samolotem. Na wysokości ok. 3,7 tys. m n.p.m. zwiedziliśmy świątynię Jokhang oraz ulicę Barkhor. Byliśmy w miejscu urzędowania Dalajlamy, czyli w zbudowanym w 637 r. Pałacu Potala. To 13-kondygnacyjna budowla z kamieni, gliny i drewna. Do jej budowy nie użyto gwoździ ani innych metalowych elementów. Liczy ponad 1300 lat.

Sigatse

Inną siedzibą Panczenlamy jest buddyjski zespół klasztorny Tashilhunpo w Shigatse, należący do szkoły Gelug. Znajduje się w prowincji U-Tsang i uznawany jest jako jeden z sześciu najważniejszych centrów tradycji Gelugpa. Założył go Świątobliwość Dalajlama I Gyalwa Geduna Drup w 1447 r. i wtedy stał się największym i najbardziej prężnym klasztorem w Tybecie.



Lhasa - Xining
Ogromne wrażenie robi jazda pociągiem, którym pokonaliśmy 1900 km. Nocowaliśmy w czteroosobowym przedziale przystosowanym do spania, niczym w naszym wagonie sypialnianym. Łazienki znajdowały się na zewnątrz przedziału. W drodze otrzymaliśmy posiłek podobnie przygotowany jak w samolotach. Również trasa z Lhasy do Xining wiedzie przez przebite tunelami góry. To pozwala skrócić drogę i rozwinąć prędkość między 150 a 200 km na godzinę. Wagony są klimatyzowane, a co ciekawe, do każdego przedziału dochodzi specjalna rurka, bowiem jedziemy na dużych wysokościach. Dzięki niej w przedziale podnosi się zawartość tlenu.

Xian
W pierwszej stolicy Chin - Xian na uwagę przede wszystkim zasługuje Muzeum Terakotowej Armii z III w. p.n.e. oraz Pagoda Dzikiej Gęsi - Dayan Ta - gdzie przechowywane są starodruki buddyjskich pism.
Armia Terakotowa to figury żołnierzy i koni, czyli zbiór ponad 8 tys. postaci naturalnej wielkości wykonanych z terakoty, czyli wypalonej gliny. Kiedyś pomalowane, dziś widać na nich wpływ działania powietrza. Te, które są odsłonięte, straciły intensywną barwę, pozostałe ją zachowały. W rowach, w szyku bojowym stoją naturalnej wielkości - od 1,62 do 2,02 m - piechurzy, łucznicy, kusznicy, generałowie, urzędnicy, a nawet akrobaci, muzycy, tancerze, medycy i pracownicy cywilni. W mauzoleum znajdują się też figury zwierząt - poza końmi - bocianów, żurawi czy kaczek. Żołnierze wyposażeni w autentyczną broń z chromowanego brązu, mają miecze oraz groty włóczni i strzały. Są też wojskowe wozy i karoce.
Armia stoi przy grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, który wymyślił sobie, że będzie pilnować jego mauzoleum. Według wierzeń, miała strzec go i pomóc odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.

Pekin

Z Xian do Pekinu udajemy się superszybkim pociągiem. Odległość niemal tysiąca kilometrów pokonujemy w około cztery godziny. Oczywiście, obsługa istnieje, ale praktycznie pociąg jest zaprogramowany i sterowany automatycznie.
Aglomeracja pekińska liczy około 20 mln mieszkańców. Kiedy człowiek pomyśli, że to nieco więcej niż pół Polski, trudno mu zrozumieć, jak można żyć w takim zagęszczeniu. By ułatwić ludziom funkcjonowanie, działa metro, autostrady, obwodnice - wszystko zbudowane w ostatnich 20., 30. latach.

W centrum Pekinu, przed Zakazanym Miastem znajduje się Plac Niebiańskiego Spokoju Tiananmen. Powstał na początku XV w., a od połowy XX w. jest miejscem wszelkich państwowych uroczystości i pochodów. W czerwcu 1989 doszło tam do krwawo stłumionych protestów.
Pozostałością po dawnych wiekach jest widziany z kosmosu Wielki Mur Chiński. Jak podają źródła, pierwszy „Wielki mur” miał wznieść pierwszy cesarz Chin w III w p.n.e. jako zaporę przed najazdami plemion północnych oraz symbol swojej potęgi. Ma długość ok. 2400 km. Ciągnie się po wzniesieniach, szeroki na 2,5 m, wysoki na kilka do kilkunastu metrów. W miejscach załamania się muru stoją wieże, w których przebywali strażnicy. Obowiązkiem cesarza było zapewnienie ludziom spokoju, stąd kazał zbudować mur, który dawał gwarancję bezpieczeństwa i możliwość oddania się pracy. Dziś stanowi turystyczny trakt, wznosi się i opada, a żeby go przebyć, trzeba pokonać bardzo dużo schodów."

Klub Na Zapiecku, 8 maja, sala Inneko, ul. Teatralna, godz. 17.00

redakcja
 


6 maja 2018 15:34, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Marpix Marcin Grabas

ul. Przemysłowa 14 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 83 25
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
"TIH" Salon Meblowy

ul. Myśliborska 30, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 72 87
branża: Meble <czytaj dalej>
"Wartecki Ubezpieczenia" Sebastian Wartecki

ul. Koniawska 53, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 86 14
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę ... <czytaj dalej>
Wicewojewoda zrezygnował
Wojewoda Lubuski Marek Cebula zwołał na 22 kwietnia briefing prasowy. Niespodziewanie ... <czytaj dalej>
W wyjątkowym muzeum
Są tylko trzy miejsca na świecie, gdzie zobaczycie tak ogromną ... <czytaj dalej>
Back to black...
"Back to black..." to kolejny film o historii Amy Winehouse. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
admin ego:
Sosna na Szczudłach
Być w Busku Zdroju i nie odwiedzić Sosny na Szczudłach ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zginęła w swoje 32. urodziny
Data 22 kwietnia 1940 jest uznawana za prawdopodobny dzień śmierci ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Nie sądziłem na początku, że Pan będzie aż tak dobrym managerem. Zaczęło się trochę dziwnie, świętem i kurczakami, ale efekty pokazały, <czytaj dalej>
Anonim_6779:
I jeszcze raz, gratuluję i życzę 100 lat rządzenia Gorzowem. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
I dobrze, tak miało być, za ścieżkę rowerową wzdłuż Kłodawki. Proszę kontynuować przedłużenie do Kłodawy. Popieram. <czytaj dalej>
Anonim_3351:
"Fajnie jakby się w mieście coś ruszyło", po czym wybierają tego samego papudraka, co im to funduje od 8 lat :-))))))) <czytaj dalej>
Anonim_5723:
szkoda miasta i mieszkańców.
Dalej tolerancja dla bylejakości,b4rak nadzoru nad wykonawstwem, nieterminowych odbiorów robót, rozrost urzędo <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej