
Od 7 stycznia w Gorzowie segregujemy odpady na pięć frakcji.
Są tacy, którzy twierdzą, że segregowanie śmieci w domu jest niepotrzebne, bo „i tak trafiają do jednego kosza” lub „od tego są odpowiednie firmy”, takie jak np. gorzowska spółka INNEKO i jej Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Chróściku. I w ogóle to „po co aż tyle tych pojemników?”. Chcemy rozwiać Państwa wątpliwości i przekonać jednak do sortowania śmieci, bo niesie to wiele korzyści.
Zabawa kolorami
Od stycznia w Gorzowie Wielkopolskim zanim wyrzucimy śmieci, powinniśmy je przesortować na pięć rodzajów, tzw. frakcji i wyrzucać każdą do odpowiedniego pojemnika.
-
Do żółtego wszystko co plastikowe, sztuczne lub mieszane, np. plastikowo-kartonowe oraz wszelkie metale.
-
Zielony kolor oznacza pojemnik na opakowania szklane (po oczyszczeniu z metalowych wykończeń).
-
Brązowy kolor to odpady biodegradowalne - wszystkie pochodzenia roślinnego: skoszona trawa, liście, patyki, kwiaty, resztki owoców i warzyw.
-
Niebieski to kolor papieru: gazet, folderów, opakowań kartonowych, tektury - ale niezabrudzonych. Chusteczki czy tłuste opakowanie po pizzy nie powinny tu się znaleźć, a w pojemniku ostatnim, czarnym - na odpady pozostałe po segregacji, czyli właśnie zużyte ręczniki, odzież, niedopałki, itp.
Po co aż tyle tych pojemników?
Dla Państwa to niestety, utrudnienie. Dla środowiska ułatwienie i przyspieszenie przetwarzania odpadów. Pięć frakcji (rodzajów) śmieci, które teraz wydzielamy w domu, to tylko początek selekcji. W RIOPK-u w Chróściku na końcu otrzymujemy ich 14, a będzie więcej.
Weźmy taką szklaną butelkę po napoju. To nie jest jeden odpad, ale aż trzy: etykieta, butelka i kapsel, czyli: papier, szkło i metal. A jak butelka jest plastikowa, to jeszcze zależy czy biała czy zielona. Ważne jest byśmy od początku mieli tego świadomość, zanim wyrzucimy coś do kosza.
Skoro płacimy firmom za selekcję, to dlaczego mamy ją robić sami?
Z ważnego powodu. Otóż, nie wszystko da się wyselekcjonować ręcznie czy za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak np. separator optyczny TITECH.Poza tym segregowanie poszczególnych frakcji z odpadów już zmieszanych jest nieefektywne. Surowiec odzyskany w ten sposób jest bardzo niskiej jakości, a sam poziom odzysku też nie jest imponujący. Wynosi kilka procent (kilkanaście procent to w skali kraju ewenement).
W Chróściku, RIPOK Inneko osiąga bilans dla sortowni odpadów zmieszanych komunalnych 6-7%, a dla sortowni odpadów selektywnych ok 20%.
Po co sortować, gdy śmieciarki i tak ładują wszystko razem?
To czasem się jeszcze zdarza. Jednak nowoczesny sprzęt jest przygotowany do tego, by obsługiwać różne frakcje odpadów równocześnie. Śmieci lądują w jednej śmieciarce, ale w kilku różnych komorach. A jeśli gdzieś jeszcze jest tak, że wszystkie śmieci trafiają do jednego kontenera, to i tak jest to lepsze, niż gdyby trafiły tam bez segregowania. To, co wyrzucają mieszkańcy bez segregowania jest zanieczyszczone i nie nadaje się do recyklingu. W gorzowskim RIPOK-u takie odpady przerabiamy na paliwo alternatywne - RDF.
Też dobrze, ale można lepiej
Sortowanie nam się opłaci
Im lepiej, efektywniej śmieci zostaną przesortowane, im więcej rodzajów odpadów, frakcji wydzieli się podczas sortowania, tym więcej się ich przetworzy. Im więcej odpadów zostanie przetworzonych, tym mniej ich trafi na wysypiska. Te, które nie trafią na hałdę, będzie można sprzedać i zarobić na tym, tym samym obniżając koszty recyklingu i utylizacji. Dlatego właśnie należy segregować odpady już u siebie w domach.
Kamil Piotrowski
redaktor naczelny
Biuletynu Informacyjnego Grupy Kapitałowej INNEKO „Zielony Gorzów”
foto Inneko
Autobusem nad Nierzym
Miejski Zakład Komunikacji informuje, że od soboty, 3 czerwca zostanie uruchomiona sezonowa linia autobusowa nr 201, która umożliwi dojazd mieszkańcom ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Ruszyła rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski
Pierwsze kilometry za nami. Gorzowscy rowerzyści, punktualnie o północy wyruszyli ze Starego Rynku, by kręcić pierwsze kilometry dla Gorzowa. Nasze ...
<czytaj dalej>Nabór na ławników sądowych
Rada Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przystąpiła do wyboru ławników do sądów okręgowego i rejonowego na kadencję 2023 - 2027. W sumie ...
<czytaj dalej>