
W niedzielę 24 maja w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim odbył się XVI Lubuski Kongres Kobiet. Jednym z punktów programu było wręczenie tytułów „Lubuszanka Pamięci”.
Projekt „Lubuszanka Pamięci” został przygotowany przez Radę Kobiet Województwa Lubuskiego. Jego ideą jest przywracanie i utrwalanie pamięci o wyjątkowych kobietach regionu, które swoim życiem i działalnością pozostawiły trwały ślad w historii lokalnych społeczności.
O tym, że publicznie mówi się głównie o mężczyznach, wspomniał dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji, były Lubuski Kurator Oświaty
Mariusz Biniewski. – My jako pierwsi tę narrację przełamaliśmy. Zaczęliśmy mówić o dużej roli kobiet. Te pierwsze tytuły są przyznawane in memoriam – pośmiertnie, ale wśród nas są bohaterki codzienności, pełniące odpowiedzialne funkcje publiczne, będące lekarkami, nauczycielkami, matkami.
W pierwszej edycji do tytułu „Lubuszanka Pamięci” zgłoszono około 20 kandydatur. Ostatecznie Akty Nadania Honorowego Tytułu Lubuszanki przyznano siedmiu kobietom: Józefie Halinie Ćwiertniewskiej, Marii Idczak, Teresie Klimek, Hildegardzie Niesiołowskiej, Leonii Koleżak, Zofii Sarnowskiej oraz Grażynie Wojciechowskiej.
Ich biogramy przedstawiono na wystawie przed wejściem do sali głównej MCK, a następnie pokazano w trakcie specjalnego filmu. W galerii poniżej zobaczycie i przeczytacie o ich życiu i tym, co zrobiły dla naszego regionu.
Jedną z kandydatur złożyła
Elizabeth Kaczmarek. „Podczas dzisiejszego XVI Kongresu Kobiet Województwa Lubuskiego odebrałam Akt Nadania Honorowego Tytułu „Lubuszanka Pamięci” dla Trzcielanki, pani Hildegardy Niesiołowskiej (1913-2006). To dowód na to, że odkrywanie korzeni i budowanie tożsamości mieszkańców w ramach projektu „Trzciel pomiędzy - poznajmy nasze przodkinie i przodków” ma ogromny sens. Należy dołożyć starań, by pamięć o ludziach, którzy tworzyli powojenny Trzciel, była jak najdłużej żywa, a ich historia pozostała z nami na zawsze. Dziękuję komisji konkursowej za docenienie oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc przy zbieraniu materiałów i informacji o naszej bohaterce. Zasłużyła na to wyróżnienie! Mieszkańcy Gmina Trzciel mamy powód do dumy” – napisała na portalu społecznościowym. A czy i my Gorzowianie też mamy powód do dumy?
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Rada Kobiet Województwa Lubuskiego, ówczesny Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski, Marszałek Województwa Lubuskiego, Lubuska Rada Edukacji Regionalnej i Historycznej, Stowarzyszenie „Kultura Pomaga”.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ...
<czytaj dalej>Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski.
Choć to proces na lata, ważne, że się w ...
<czytaj dalej>