
W powiecie gorzowskim mamy 770 druhen i druhów, dobrze wyszkolonych ratowników uprawnionych do działań. W 2025 r. wyjeżdżali do akcji pożarniczych niemal 2500 razy. Średni czas wyjazdu od zaalarmowania wynosił sześć minut. 23 maja w Osiedlu Poznańskim świętowali Powiatowy Dzień Strażaka.
W tym roku Powiatowe Obchody Dnia Strażaka zostały połączone z 80-leciem działającej w Osiedlu Poznańskim Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród delegacji gminnych nie mogło zabraknąć reprezentacji z OSP Bogdaniec z druhami
Łukaszem Maćkałą i
Marcinem Mieczkowskim. W imieniu wójta
Tomasza Kwiatkowskiego w uroczystości wziął udział jego zastępca
Jarosław Pasterski. Nadleśnictwo Bogdaniec reprezentował nadleśniczy
Piotr Pietkun. Również kapitan
Tomasz Kulczyński z Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim to człowiek z gminy, w której działa jako radny.
WSPÓLNOTA SŁUŻBY I POWOŁANIA
Wydarzenie rozpoczęła msza św. w kościele filialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z udziałem pocztów sztandarowych i oprawą muzyczną Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej Gorzów – Siedlice. O początkach państwowości w Osiedlu Poznańskim po II wojnie światowej wspomniał w kazaniu ks. proboszcz
Józef Popiel. Mówił też o patronie strażaków św. Florianie, który już jako żołnierz w Legionach Rzymskich dostrzegał potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
– Słusznie został wybrany na patrona tych, którzy zmagają się z różnymi żywiołami i dają odpór przeciwnościom losu (…). Jesteście bracia strażacy szczególną wspólnotą służby i powołania. Wspólnotą szczególnego świadectwa, dajecie je, przychodząc z pomocą ludziom doświadczonym nieszczęściem pożaru czy żywiołu powodzi. Wasza służba wymaga hartu ducha, odwagi i ofiarności. Nie upadacie pod ciężarem nieszczęścia, nie kapitulujecie. Często wchodzicie do akcji, kiedy inni opuszczają ręce, aby ratować ludzkie życie i mienie, pomniejszyć brzemię nieszczęścia (…). Dziś strażacka powinność to nie tylko gaszenie pożarów, ale również pierwsza pomoc medyczna, udzielanie jej ludziom zakleszczonym w pojazdach podczas wypadków drogowych, uwięzionych w katastrofach budowlanych, ogarniętych także powodzią (…). Obfite jest brzemię kierowanej ku wam braterskiej wdzięczności i szacunku, przekonania, że jesteście bardzo ważną, niezbędną częścią struktury w naszej ojczyźnie. Niczym tkanka pszczelego plastra miodu, jednostki straży pożarnej, tej zawodowej jak i ochotniczej, pokrywają terytorium całej Rzeczypospolitej, Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek – mówił.
Druga część uroczystego dnia odbyła się już na placu przed nową remizą strażacką, gdzie przemaszerowano z kościoła przy dźwiękach orkiestry Gorzów – Siedlice. Najpierw wciągnięto flagę Polski na maszt, a potem po raz ostatni wystąpił wysłużony od 70 lat sztandar gospodarzy, który z honorami odprowadzono do sali w remizie strażackiej. Nowy, przyjął członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego OSP
Hubert Harasimowicz, przekazując go na ręce
Krzysztofa Czeponisa. Następnie przejęli go do pocztu trzej druhowie.
Jak co roku święto strażaków to okazja, by docenić ich trud. Medale, odznaczenia i awanse kilkudziesięciu strażakom – w tym radnemu gminy Bogdaniec kapitanowi Tomaszowi Kulczyńskiemu – wręczyli: Lubuski Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie Wielkopolskim nadbrygadier
Janusz Drozda i komendant Miejski PSP w Gorzowie Wielkopolskim brygadier
Dariusz Szymura, który powiedział m.in.:
– Drodzy strażacy, dziękuję wam za waszą służbę, za każdą akcję, za każdą uratowaną osobę, za każdą chwilę, w której stajecie naprzeciw zagrożenia, często z narażeniem własnego życia i zdrowia. Wasza postawa budzi najwyższy szacunek i zaufanie społeczne, które jest jednym z najcenniejszych kapitałów naszej formacji.
LUDZIE Z PASJĄ I SERCEM
– Tym, którzy noszą mundur strażaka, czyli funkcjonariusza, który stawia swoje życie na szali ratowania życia innych osób, życzy się przede wszystkim tyle samo wyjazdów co powrotów. I tego ja również życzę – mówił zastępca wójta gminy Bogdaniec Jarosław Pasterski, dodając: – Życzę też, by zawsze mieli wsparcie rodziny, bo to wymagająca i niebezpieczna służba, więc zupełnie inaczej wykonuje się obowiązki, gdy jest zrozumienie w domu i wsparcie najbliższych. Życzę na pewno dużo wytrwałości i dużo potu, ale w trakcie ćwiczeń fizycznych, by później nie uronić kropli krwi w trakcie działań bojowych związanych z ratowaniem życia.
Wójt Pasterski zaznaczył, że w gminie są dwie jednostki OSP: w Bogdańcu i Lubczynie. – To grono ludzi z pasją i sercem do zakładania munduru i pomocy innym w potrzebie – podkreślił. Przypomniał też, że w gminie trwa przebudowa i rozbudowa strażnicy OSP w Bogdańcu. – Myślę, że ta inwestycja będzie przyjęta z ogromnym zadowoleniem i poprzez mieszkańców gminy, i przez druhów, którzy działają wtedy, gdy inny człowiek potrzebuje pomocy.
Finałem uroczystości w Osiedlu Poznańskim było przecięcie wstęgi na znak otwarcia nowej remizy strażackiej.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ...
<czytaj dalej>Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski.
Choć to proces na lata, ważne, że się w ...
<czytaj dalej>