
Poniedziałek 17 lutego był dniem posiedzenia Rady Gminy Bogdaniec. Wtedy też została podjęta uchwała w sprawie stanowiska dotyczącego powiększenia obszaru miasta Gorzowa Wielkopolskiego kosztem gminy Bogdaniec.
Na poniedziałkowej sesji Rady Gminy Bogdaniec, Wójt oraz radni sprzeciwili się koncepcji powiększenia granic Gorzowa Wielkopolskiego ich kosztem i to bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami czy z władzami gminy, naruszając tym samym zasady demokracji.
W opublikowanym Apelu znajdują się wszystkie uwagi skierowane do władz Gorzowa Wielkopolskiego, również ta, że wystąpienie tegoż ze Związku Celowego Gmin MG-6 budzi niepokój i podważa zaufanie do gorzowskiego samorządu.
Bogdaniec jest czwartą gminą, która wyraziła sprzeciw wobec pomysłów wchłonięcia przez Gorzów Wielkopolski ościennych gmin. Swojego stanowiska nie wyraziła jeszcze tylko gmina Lubiszyn.
Poniżej publikujemy pełną treść Apelu Rady Gminy Bogdaniec „Nic o Nas bez Nas” dotyczącego powiększenia obszaru miasta Gorzowa Wielkopolskiego kosztem gminy Bogdaniec.
„Mając na uwadze informacje o podejmowanych działaniach przez włodarzy Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na rzecz poszerzenia granic miasta kosztem sąsiednich gmin lub ich części, do których zalicza się również Gmina Bogdaniec, Rada Gminy Bogdaniec wyraża głębokie zaniepokojenie tym faktem oraz sprzeciwia się takim działaniom. W szczególności niepokojący z perspektywy sąsiedzkich stosunków jest styl, w jakim podejmowane są te działania.
Rada Gminy Bogdaniec nie wyraża zgody na podejmowanie jakichkolwiek działań zmierzających do niekorzystnych dla Gminy Bogdaniec rozporządzeń jej mieszkańcami i terenami bez wiedzy i rozmów z zainteresowanymi stronami, tj. mieszkańcami Gminy Bogdaniec oraz jej ustawowymi organami – Radą Gminy i Wójtem.
Jako organ reprezentujący mieszkańców Gminy Bogdaniec wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko próbie zmiany granic Gorzowa Wielkopolskiego kosztem naszej Gminy i jej mieszkańców. Nie ma ona charakteru formalnego, jednakże budzi ogromne wątpliwości i zastrzeżenia natury konstytucyjnej, a w szczególności stoi w sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego, zasadą zaufania obywateli do państwa oraz zasadą samorządności, które stanowią podstawę funkcjonowania demokracji w Rzeczypospolitej Polskiej.
Władze miasta Gorzowa Wielkopolskiego zmierzając do uszczuplenia terytoriów, a być może nawet wchłonięcia sąsiednich gmin, bez ich wiedzy, bez jakichkolwiek wcześniejszych ustaleń z nimi, naruszyły zasady dobrego sąsiedztwa. To, w połączeniu z ostatnimi działaniami władz miasta, takimi jak na przykład wystąpienie ze Związku Celowego Gmin MG-6, nie służą współpracy i nie wzbudzają zaufania mieszkańców Gminy Bogdaniec.
Podejmowane działania są i będą odbierane jako próba zawłaszczenia terytorium gminy, jej mieszkańców i to bez ich wiedzy oraz zgody. Taki sposób działania nie może być akceptowany w nowoczesnym demokratycznym państwie, do miana jakiego bez wątpienia aspiruje Polska. Demokracji i samorządności w wymiarze materialnym nie można sprowadzić jedynie do definicji czy ograniczyć do procedur formalnych. Samo dopełnienie procedur, w tym procedury zmiany granic gmin czy ich połączenia, określone w art. 4a-4c ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, nie może zostać uznane za wystarczające dla zachowania wspomnianych zasad konstytucyjnych, ale powinno być punktem wyjścia dla oceny, czy zostały zachowane standardy konstytucyjne w odniesieniu do wspólnoty samorządowej oraz jej poszczególnych członków.
Wartością szczególnie chronioną przez Konstytucję jest stabilizacja stosunków polityczno-terytorialnych nie tylko w gminach, lecz w skali całego kraju – wyrażona przez art. 15 ust. 1 i 2 w zw. z art. 2, 165, w przypadku zaś gmin także przez art. 164 ust. 1 Konstytucji.
Jak wskazuje się w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego oraz w bogatej literaturze przedmiotu, zasada demokratycznego państwa prawnego w znaczeniu opisowym jest zbiorem różnych wartości bezpośrednio lub pośrednio wyrażonych w Konstytucji, dotyczących prawa, ustroju państwa oraz relacji między państwem a jednostką, w tym członkiem wspólnoty samorządowej. Wśród wartości objętych treścią tej zasady wyróżnia się wartości ekonomiczne, prawne oraz polityczne obejmujące m.in. porządek konstytucyjny czy demokrację przedstawicielską, realizowaną także przez samorząd terytorialny szczebla gminnego. W związku z tym likwidacja lub zmniejszanie terytorium jednej czy więcej gmin jest działaniem sprzecznym z zasadą demokratycznego państwa prawnego, obniżając ich zdolność do wykonywania zadań publicznych.
Wskazać trzeba, że bezspornie zasada demokracji przedstawicielskiej jest efektywniej realizowana w gminach. Dla zobrazowania tego zjawiska wystarczy wskazać, że w Gorzowie przypada 25 radnych na około 105 tysięcy mieszkańców, podczas gdy w gminie Bogdaniec ponad 7 tysięcy mieszkańców jest reprezentowanych przez 15 radnych. Daje to 10-krotnie większą dostępność mieszkańca gminy Bogdaniec do swojego radnego, niż w przypadku Gorzowa. Pozwala także radnym na bliższe i większe zainteresowanie się problemami mieszkańców własnej gminy. Trudno zatem oczekiwać, że mieszkańcy gminy Bogdaniec będą z aprobatą biernie się przyglądać, jak ogranicza się ich prawa obywatelskie.
Obecnie miasto przygotowuje się do realizacji budowy niespełna kilometra ścieżki rowerowej wraz z oświetleniem, które zapewniałoby bezpieczeństwo na odcinku drogi łączącej miasto z naszą gminą. Tak długo oczekiwana inwestycja zostanie zrealizowana tylko dzięki środkom w wysokości ok. 1 mln 200 tys. zł przekazanym przez Gminę Bogdaniec w drodze zawartego porozumienia. Wybudowana z naszych środków ścieżka rowerowa spowoduje również zadowolenie mieszkańców Gorzowa.
Gmina Bogdaniec w obecnych granicach terytorialnych funkcjonuje od 1977 r. kiedy to na podstawie rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 6 lipca 1977 r. (Dz. U. Nr 24 poz. 103) została już pomniejszona przez włączenie do miasta Gorzowa Wielkopolskiego sołectwa Chróścik oraz części sołectwa Wieprzyce o łącznej powierzchni 69,56 ha. Wywołało to wówczas niezadowolenie oraz chaos administracyjny i społeczny wśród mieszkańców gminy.
Radni Gminy Bogdaniec przypominają, iż do dnia dzisiejszego nie została zrealizowana deklaracja z lat 70. dotycząca doprowadzenia linii tramwajowej z Wieprzyc do Bogdańca. Miało to być rekompensatą za utracone sołectwo Chróścik i znaczną część sołectwa Wieprzyce.
Nie negując potrzeb Gorzowa w zakresie rozwoju oraz powstrzymania niekorzystnych trendów demograficznych, radni Gminy Bogdaniec wskazują, że są gotowi wesprzeć samorząd gorzowski w działaniach na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców obu Gmin. Zapraszamy do rozmów na temat możliwych obszarów współpracy, w szczególności ze wskazaniem na wykonywanie zadań własnych celem zaspokajania wspólnych i wzajemnych potrzeb mieszkańców Gminy Bogdaniec i mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego.
Wspólne działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, mają szansę przynieść korzyści wszystkim mieszkańcom. Zaradzenie negatywnym trendom oraz odwrócenie niekorzystnego współczynnika demograficznego występującego we wszystkich zainteresowanych gminach, leży w naszym wspólnym interesie.
Gmina Bogdaniec posiada wyraźnie określone terytorium, swoją specyfikę i unikalne potrzeby, które są odzwierciedleniem jej historii, tradycji oraz struktury społecznej. Pozwala to władzom gminy na efektywne zarządzanie zasobami, zaspokajanie potrzeb mieszkańców oraz rozwój lokalnej infrastruktury. Przemiany administracyjne mogą zakłócić równowagę tego procesu, prowadząc do utraty kontroli nad niektórymi aspektami rozwoju gminy, spowodować konflikt interesów w zakresie zarządzania m.in. zasobami przyrodniczymi, infrastrukturą oraz planowaniem przestrzennym, co negatywnie wpłynie na jej mieszkańców.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Rada Gminy Bogdaniec uznaje, że dalszy rozwój jej terenów w ramach obecnych granic administracyjnych jest najbardziej korzystny dla mieszkańców, a jakiekolwiek zmiany w granicach administracyjnych mogą prowadzić do niekorzystnych konsekwencji zarówno dla jej mieszkańców, jak i całej społeczności lokalnej. Z tego względu wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec jakichkolwiek prób zmiany naszych granicy.
Apelujemy o respektowanie naszej samodzielności, odrębności i prawa do podejmowania decyzji, które są zgodne z interesem naszej wspólnoty”.
Na końcu Apelu znajduje się uzasadnienie potwierdzające zasadność podjęcia uchwały.
Oprac. red.
Foto Hanna Kaup