Mieszkańcy gminy Bogdaniec już po raz 40. spotkali się na „Gałązce świerku”. To grudniowe wydarzenie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej, a zostało przygotowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z dyr.
Małgorzatą Reks.
Tradycja „Gałązki świerku: rozpoczęła się przed 40. laty, najpierw w wąskim gronie uczniów i rodziców szkoły.
– Po kilku latach to grono zaczęło się powiększać głównie o seniorów i kombatantów, którzy wtedy jeszcze żyli i bardzo chętnie do nas przychodzili – wspomina dyrektorka i dodaje: – Dzisiaj występują dzieci najmłodsze z klas I-III i starsze. To słowno-muzyczno-taneczna „Magia świąt”, którą chcemy się podzielić z całą społecznością w te piękne dni przedświąteczne.
Dzięki przychylności władz gminy Bogdaniec z wójtem
Tomaszem Kwiatkowskim oraz dyr. biblioteki
Anny Janasz-Durbajło, 40. „Gałązka świerku” mogła odbyć się na scenie, a goście oglądać przedstawienie jak w teatrze.
Tradycja
– Przygotowaliśmy przedstawienie jasełkowe a także kilka występów tanecznych. Udział bierze ok. 50 dzieci. Co roku modyfikujemy scenariusz, wymyślamy nową historię, która opowiada o tym samym, ale co roku jest inna – wyjaśniała
Agata Bras nauczycielka języka polskiego Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bogdańcu, która z kolegą
Markiem Pawlickim przy pomocy
Marzeny Mądry stworzyła scenariusz. – „Magia świąt” mówi o tym, jak w polskich domach przygotowuje się święta, że często wiąże się to z negatywnymi emocjami, z podenerwowaniem, ale potem kiedy już pojawia się pierwsza gwiazdka, wszystko się zmienia i ta noc staje się magiczna. Oczywiście również jest element tradycyjny, czyli narodziny Jezusa, stajenka, Maryja i Józef.
Choć żyjemy w świecie zdominowanym przez nowe technologie, okazuje się, że dzieci chętnie biorą udział w przygotowaniach do tradycyjnych jasełek. Stąd w czwartkowy wieczór biblioteka wypełniła się aniołami i postaciami z historii o narodzinach Dzieciątka.
– A nasze dzieci są bardzo zaangażowane, uczestniczą w próbach, uczą się tekstu, słuchają wszystkich rad i wskazówek. Myślę, że to dla nich wyróżnienie, jeżeli mogą znaleźć się w gronie aktorów, którzy z nami występują – dodała Agata Bras.
Wicedyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bogdańcu
Elżbieta Dominikowska podkreśliła: – Na tę magię grudnia czekamy 11 miesięcy. Angażujemy się całą społecznością szkolną. Wszyscy są bardzo chętni, tryskają pomysłami i z roku na rok jest coraz ciekawiej, a najważniejsze w spektaklu „Magia świąt” jest to, że w ludziach drzemie dobroć, radość, wiara i nadzieja, i że w grudniu nikt nie narzeka, wszyscy są bardzo chętni do współpracy.
Życzenia
Przy wypełnionej do ostatniego miejsca widowni, dzieci zaprezentowały się w około godzinnym przedstawieniu, za które otrzymały gromkie brawa, po czym w prawdziwie świątecznej atmosferze przyszedł czas na składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem.
Radości nie krył wójt Tomasz Kwiatkowski:
– To dzięki państwu, razem, tworzymy tę wspólnotę dla poprawy lepszego jutra. Z okazji świąt składam najserdeczniejsze życzenia, by w każdym domu przy wigilijnym stole zapanowała miłość i zgoda. Niech to będzie piękny czas. Napełnijmy domy ciepłem i radością. Wszystkiego najlepszego w tej miłości i wzajemnej zgodzie - powiedział.
Życzenia przekazał też zastępca wójta
Jarosław Pasterski:
– Życzę państwu, żeby magia świąt zagościła w każdym państwa domu, by te domy przepełnione były zapachem świerku, by nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów czy makowca. Ale przede wszystkim – to jest najważniejsze – życzę, żeby te święta były spędzone w gronie rodzinnym, by było z kim dzielić się opłatkiem i by nikt wtedy nie został sam, by temu niezwykłemu, magicznemu czasowi towarzyszyły same pozytywne emocje.
– Od lat uczestniczę w tej pięknej tradycji o nazwie „Gałązka świerku”, ale nie wiedziałam, że to już 40 lat. To piękny czas, który przybliża nas do świąt, magiczny, rodzinny. Przekazuję państwu zwyczajne życzenia: zdrowia, szczęścia, pomyślności, spokoju, spędzenia tych świąt w gronie rodzinnym i możliwości podzielenia się opłatkiem – dodała przewodnicząca rady gminy Bogdaniec
Beata Wiśniewska.
Przedstawienie skomentowali obecni na sali księża. Proboszcz z Jenina
Zbigniew Bujanowski podkreślił, że Boże Narodzenie ma się dokonać w nas, co rozwinął ks. proboszcz z Bogdańca
Gabriel Stożek:
– Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, musimy przygotować nasze serca, a te przygotowujemy przez nasze czyny, sposób patrzenia na drugiego człowieka, odnajdywanie go w sobie i obok siebie. Niech nasze serca będą darem dla drugiego. Za chwilę będziemy łamać się opłatkiem. Pozwólmy, by każdy, kogo spotkamy w czasie świąt i będziemy spotykać przez cały rok, mógł ułamać kawałek naszego serca, czyli mógł zagłębić się w naszej miłości, czuć się dowartościowanym i czuć się darem, dla mnie, dla ciebie, dla każdego z nas. Niech będzie to czas radości dawania siebie innym. Czas miłości, zgody, dobra, a przede wszystkim otwartości na drugiego człowieka.
W imieniu społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego za spotkanie podziękowała – oprócz dyrektor Małgorzaty Reks – jej zastępczyni Elżbieta Dominikowska:
– Patrząc na was, nie tylko głos się łamie i oczy się pocą, bo daliście nam najpiękniejszy tego popołudnia prezent. Daliście nam swój czas. Wy tu po prostu jesteście. W pędzie grudniowego okresu, znaleźliście chwilę, by być z nami, z drugim człowiekiem.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć