Kilkadziesiąt osób wzięło udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym 29 września w Krzyszczynce. Sześciokilometrową trasę przejechały osoby z niepełnosprawnościami, dorośli i kilkuletnie dzieci. Wszyscy w doskonałych humorach.
Pierwszy z trzech rajdów rowerowych pod nazwą „Liczy się droga”, na który zaprosił Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce, ściągnął kilkadziesiąt osób z gminy Bogdaniec.
– Dzisiaj na start, żeby nie było ciężko, jedziemy sześć kilometrów. Trasa jest wyznaczona. Zaczyna się przy ŚDS w Krzyszczynce, potem skręcamy na Roszkowice, dojeżdżamy do Chwałowic i przez Włostów wracamy na Krzyszczynkę – mówiła kierowniczka ŚDS
Estera Piwońska-Fabianowicz.
Już o 14.45 zgłosiło się sporo zainteresowanych. Uczestnicy otrzymali zestaw startowy z kamizelką odblaskową, mapą tras, które mają pokonywać w rajdach, wodą, jabłkiem i drobnym gadżetem.
– W rajdzie wystartowało również sześcioro naszych podopiecznych. Wszyscy oczywiście musieli mieć rowery, ale dzięki projektowi zakupiliśmy ich 11: siedem rekreacyjnych, cztery trójkołowe dla osób z niepełnosprawnościami i specjalny wózek do przewożenia osób z dysfunkcją ruchu – dodała kierowniczka.
W rozpoczęciu cyklu rajdów Gminę Bogdaniec reprezentowali: wójt
Tomasz Kwiatkowski, jego zastępca
Jarosław Pasterski, przewodnicząca rady gminy
Beata Wiśniewska i radna
Aleksandra Błaszczyk.
– Rower to mój przyjaciel, ale też – jestem przekonany – przyjaciel wielu mieszkańców tego pięknego terenu. Staram się korzystać z roweru, choć czasu jest oczywiście za mało przy moich obowiązkach. A rower to zdrowie, więc dzięki niemu sami powinniśmy kreować postawy zdrowotne – mówił przed startem wójt Tomasz Kwiatkowski.
Do obecnych zwrócił się z podziękowaniem za zaproszenie.
– Bardzo się cieszę, że mogę tu z państwem być. Podczas tej jazdy nie rywalizujmy. Bądźmy bezpieczni. Jesteśmy pięknie oznakowani, słońce nam dopisuje, więc życzę podczas jazdy wielu słonecznych emocji – powiedział i oddał mikrofon funkcjonariuszkom policji, które przygotowały uczestników do rajdu.
Mówiły o podstawowych zasadach obowiązujących w przypadku poruszania się na rowerze, o kolorze świateł – z tyłu czerwone odblaskowe, ale po zmroku warto zaopatrzyć się w świecące – a z przodu białe. Przypomniały zalecenie, by każdy rowerzysta miał kask, bo on chroni głowę od wszelkich urazów w razie upadku; o kamizelkach odblaskowych, które również wpływają na bezpieczeństwo, bo dzięki nim jesteśmy widoczni co najmniej z 200 metrów.
Wśród gości specjalnych był organizator prestiżowego cyklu zawodów kolarskich Zachodniej Ligi MTB
Piotr Kopczyński, który podkreślił, że nie ma znaczenia, jakie osoby biorą udział w rajdach.
– Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i łączy, a jeśli nawet ktoś z niepełnosprawnościami jeździ na rowerze, to jest pełnosprawny. Przecież mamy cudownych zawodników na paraolimpiadzie, którzy zdobywają złote medale, więc to są normalni zawodnicy tylko klasyfikowani w innej kategorii – mówił.
Jak określił sześciokilometrowy dystans z pozycji zawodowca?
– Sześć kilometrów to nawet nie jest rozgrzewka, ale nie o to chodzi. Ja tu przyjechałem po 40 kilometrach w lesie, więc przejedziemy sobie w tempie konwersacyjnym. Będziemy rozmawiać – dodał. Tak się też stało. Z radną Aleksandrą Błaszczyk dyskutowali o organizacji wyścigów szosowych na terenie gminy Bogdaniec. – Mamy tu piękne drogi, więc będziemy działać – uzupełnił.
Po godzinie jazdy z koniecznymi przystankami, wszyscy przekroczyli metę rajdu uśmiechnięci i zadowoleni.
Na zakończenie odbyła się biesiada przy ognisku.
Rajd rowerowy odbył się w ramach projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności”. Otrzymał nazwę „Liczy się droga” i dotyczy rajdów rowerowych osób z niepełnosprawnościami wspólnie z mieszkańcami gminy Bogdaniec.
Kolejne odbędą się 10 i 25 października.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Kolejne upomnienie POLREGIO
Wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski kolejny raz wezwał władze POLREGIO do poprawy jakości usług realizowanych przez przewoźnika.
W środę, 25 września ...
<czytaj dalej>Finisz spotkań w ramach BO 2025
Spotkaniem na Zakanalu zakończyliśmy spotkania dyskusyjne dla rejonów w Budżecie Obywatelskim 2025. Nie oznacza to jednak końca naszej obywatelskiej sztafety ...
<czytaj dalej>Stan klęski żywiołowej
Wojewoda Lubuski podaje do publicznej wiadomości Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski ...
<czytaj dalej>Przedsięwzięcia w CEZiB
Publikujemy informację Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w byłym Zespole Szpitalnym przy ...
<czytaj dalej>