XXVII Lubuskie Święto Chleba odeszło do historii. Było sportowe, tradycyjne, muzyczne i pyszne. Jak zawsze publiczność dopisała, choć w całym województwie odbywały się liczne wydarzenia, a i pogoda sprzyjała wyjazdom.
Jest taki jeden dzień w roku, w którym mieszkańcy poszczególnych sołectw gminy Bogdaniec rywalizują w konkurencjach: wyplatania wieńców dożynkowych czy najsmaczniejszej potrawy; gdy z całego województwa nad Wartę zjeżdżają się miłośnicy zawodów spławikowych czy biegacze długodystansowi w ramach Dziesiątki Lasów Bogdanieckich.
To oczywiście Lubuskie Święto Chleba, w czasie którego w Bogdańcu ludzie prezentują to, co mają najpiękniejszego, swoje: pasje, talenty, umiejętności, a przede wszystkim szacunek do tradycji i pracy rolnika.
Tegorocznemu „Spotkaniu przy chlebie na pograniczu polsko-niemieckim” towarzyszyło wiele dodatkowych wydarzeń. Tradycyjnie zaczęło się o 7.00 nad Wartą w Świerkocinie Memoriałem Bogdana Bazylewicza, a godzinę później przygotowaniami do XIX Dziesiątki Lasów Bogdanieckich im. Doroty Sitasz. Nim najlepsi odebrali nagrody, już w kościele pw. Jana Chrzciciela rozpoczął się doroczny koncert zespołów: Jagienki i ŚpiewajMi, poprzedzając mszę św. w intencji wytwórców chleba, z udziałem pocztów sztandarowych województwa, gminy i rzemieślników.
Tradycji stało się zadość i z kościoła na plac przy ul. Leśnej przeszedł korowód. Prowadził go
Marcin Mieczkowski na wyprodukowanym w drugiej połowie lat 60. ciągniku Ursus C-4011. Za nim dostojnie prezentował się najpiękniejszy wieniec tegorocznych dożynek upleciony przez sołectwo Jeżyki.
Tu trzeba wrócić na chwilę do wydarzenia, które od rana odbywało się w Muzeum Zagroda Młyńska. Tam, z okazji Dnia Architektury Drewnianej pod hasłem: „Architektura drewniana w województwie lubuskim – doświadczenia opieki nad zabytkiem” zorganizowano prelekcje specjalistów, pokazy konserwacji zabytków oraz oprowadzanie i zwiedzanie Zagrody Młyńskiej z przewodnikiem.
Czas na wspólne świętowanie organizatorzy przewidzieli od 15.00, gdy korowód dotarł pod scenę. Po przekazaniu chleba wójtowi gminy Bogdaniec
Tomaszowi Kwiatkowskiemu i przewodniczącej rady gminy
Beacie Wiśniewskiej, przyszedł czas na oficjalne wystąpienia. Urząd Wojewódzki reprezentował dyr. generalny
Radosław Wróblewski, Urząd Marszałkowski – przewodniczący klubu radnych PO
Hubert Harasimowicz. Podziękowanie za trud rolnikom złożyli również m.in.: starosta powiatu gorzowskiego
Krzysztof Karwatowicz, dyr. Muzeum Lubuskiego
Ewa Pawlak czy lubuski kurator oświaty
Mariusz Biniewski.
Inicjatorem i współorganizatorem święta chleba jest Lubuska Izba Rzemieślnicza. Także i w tym roku jej prezes
Wacław Napierała uroczyście mianował Szablą Kilińskiego nowych czeladników. Zanim złożyli ślubowanie, prezentowali swoje umiejętności na specjalnie przygotowanym pod sceną stoisku.
Święto Chleba to przede wszystkim dzielenie się nim. W tym roku kosze wypieków – w tym ponad 2,5-metrowej chałki upieczonej przez rodzinną piekarnię
Wojtkowiaków z Bogdańca – roznosiły wśród obecnych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Również one – pod opieką dyr.
Małgorzaty Reks – przedstawiły obrzęd „Od ziarenka do bochenka”. Towarzyszył im zespół Jagienki i ŚpiewajMi pod kierunkiem
Jana Piśko. Oprawę sceny przygotowali słuchacze Uniwersytetu III Wieku pod kierunkiem
Janiny Grzecznowskiej.
A później już scena należała do lokalnych i zaproszonych gwiazd. Fajne Babki z Uniwersytetu III Wieku zaprezentowały się w trzech tanecznych odsłonach, zachęcając widzów do wspólnej zabawy. Mówiąc szczerze, skradły show. Gmina Bogdaniec to też tygiel muzycznych talentów. Tak było i tym razem w prezentacjach młodych wokalistów. A koncerty zaproszonych muzyków – jak mówi odpowiedzialny za nagłośnienie
Władysław Ryl, były rewelacyjne. – Modern Szoking, Simply The Best, Tina Turner – cudownie, dalej Not So Perfect oraz idol młodzieży Kuba Szmajkowski – rewelacja, a Mezo – brak słów.
Święto zakończyła nocna dyskoteka z Jessica & Dj.
Oczywiście był też konkurs na najsmaczniejszą potrawę. Ale o tym i szczegółach pozostałych wydarzeń, napiszemy w osobnych materiałach.
Żegnamy więc XXVII Lubuskie Święto Chleba i czekamy na kolejne, znów za rok. A już dzisiaj organizatorzy zapowiadają coś naprawdę zaskakującego.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Oferty na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego
Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały swoje centrum opiekuńczo-mieszkalne.
To miejsce będzie odpowiedzią na ich potrzeby oraz wsparciem dla opiekunów i ...
<czytaj dalej>Miasto inwestuje w zieleń i usuwa nielegalne wysypiska
Wydział gospodarki komunalnej usunął kilka dzikich wysypisk, a wydział ochrony środowiska i rolnictwa przeprowadzi dwa odbiory techniczne dwóch zielonych inwestycji.
Pierwszy ...
<czytaj dalej>Czujesz się bezpiecznie?
Każdy gorzowianin może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszym mieście wypełniając ankietę, przygotowana przez magistrat. Na Państwa pomoc i ...
<czytaj dalej>Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
Pierwsze dni nadchodzącego miesiąca, a zwłaszcza uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień ...
<czytaj dalej>