sobota 20 lipca 2024     Czesław, Hieronim, Fryderyk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dla nas wszystkich to był test
eGorzowska - 13913_kURkk82QHF2KhbAsjcc.jpgTaka historia, na szczęście, nie zdarza się często. To dobrze, bo pęknięta rurka doprowadzająca wodę oznacza problem z zalanym mieszkaniem własnym, sąsiadów czy obiektu użyteczności publicznej. Niestety, tak się stało 7 maja w Przedszkolu w Jeninie.

– Koniecznie trzeba napisać o tym, jak zachowali się pracownicy placówki i i rodzice dzieci, bo to nie zdarza się często. Ich postawa w tej trudnej sytuacji była bardzo budująca – powiedział zastępca wójta gminy Bogdaniec Jarosław Pasterski.

7 maja mokły i płakały
Ewa Drozd jest dyrektorką Gminnego Przedszkola Publicznego w Jeninie od dziesięciu lat, ale z taką sytuacją spotkała się po raz pierwszy. Obiekt, do którego uczęszcza 50 dzieci, to piękna poniemiecka willa położona w urokliwym miejscu, z pięknym placem zabaw. 7 maja, w dniu zaprzysiężenia nowych radnych, stało się nieszczęście. Pękła rurka doprowadzająca wodę do dziecięcej umywalki.

– Gdy otwierałam przedszkole o 6.30, woda lała się tu, jakby padał deszcz. W moim pomieszczeniu było jej po kostki, w piwnicy – po kolana – opowiada. – Sączyła się od umywalki z góry, gdzie był spad i tu znalazła sobie ujście. To przedszkole uratowały drewniane stropy, przez które woda szybko przesiąkała i leciała przez moje biuro na kuchnię, zajęła też korytarz i jedną salę. My mokłyśmy i płakałyśmy.

Sytuacja wymagała natychmiastowej reakcji.
– Dziewczyny od razu wyłączyły prąd, zamknęły wodę, wyniosły wszystkie sprzęty komputerowe. Zabezpieczyłyśmy lodówkę, zmywarkę, kuchenkę. Dzięki temu wszystko udało się uratować. Wszystko działa. Nic nie trzeba było naprawiać – wylicza dyrektorka.

Chrzest bojowy

Pierwszy telefon wykonała do gminy, do Marcina Mieczkowskiego.
– Poprosiłam, by przyjechali strażacy i wypompowali wodę. Od razu też na Facebooku rodzice się skrzyknęli i zwozili szmaty, by ususzać tę kondygnację. Tak naprawdę po godzinie mieliśmy wyniesione wszystkie meble i osuszoną podłogę – uzupełnia dyrektorka przedszkola i podkreśla, że sytuacja była naprawdę wyjątkowa. – Nie wiem, który z wójtów to załatwił, bo byli tu oboje – jeszcze pięć godzin pracowała pani Krystyna Pławska i zaraz nowy wójt Tomasz Kwiatkowski – ale przywieziono nam sprzęt z Urzędu Miasta w Gorzowie, znalazły się cztery odsysacze wyciągające ze ścian wilgoć, mieliśmy też osuszacze. Pan wójt pojawił się zaraz po zaprzysiężeniu i był to dla niego prawdziwy chrzest bojowy.

Super rodzice
Ewa Drozd podkreśla ogromną pomoc rodziców, którzy od razu zaangażowali się w działania na każdym niemal froncie.
– My mamy tu super rodziców. Jeśli ktoś mówi, że nie może się z rodzicami dogadać, że oni są roszczeniowi, że nie chcą wspierać czy pomagać, to tego nie rozumiem. Od dziesięciu lat, popołudniami, w dni wolne, razem z rodzicami robiliśmy przeróżne fajne rzeczy. Teraz też tak zareagowali. W tym dniu mój mąż powiedział, że nienawidzi telefonu. Wciąż tylko słuchał: „W czym mamy pomóc? Co trzeba zrobić? Może już robimy jakąś akcję, zbiórkę? Czego potrzebujecie?” Odzew był niesamowity – podkreśla dyrektorka.

Rodzice zrobili sprzedaż internetową toreb, a dzieci pod opieką nauczycielek prowadziły aukcję wyhodowanych przez siebie pomidorów, papryki czy truskawek. Dzięki temu zabrano 1700 zł. Pojawiła się też propozycja sprzedaży ciast i deklaracja rodziców, że będą prosić przedsiębiorców o jakieś cegiełki na przedszkole.

Tułaczka

Niemal dwa tygodnie trwała swoista tułaczka przedszkola.
– Tylko trzy dni mieliśmy zawieszoną działalność. Lokum, zgodnie z prawem oświatowym, mieliśmy w oddziale przedszkolnym szkoły w Jeninie u pana Sławka Sitasza. Ale ponieważ była piękna pogoda, staraliśmy się przebywać na naszym placu zabaw, wyjeżdżaliśmy, robiliśmy wycieczki, byliśmy na spotkaniu w świetlicy u pani sołtys. Pięknie zachowała się pani z sali zabaw Arkadia, gdy dowiedziała się o naszym nieszczęściu. Mieliśmy pojechać tam na godzinę, a ona nam dała salę na cały dzień. Posiłki w formie cateringu przywoził pan Kostyra – wylicza dyrektorka.

Wzorowi pracownicy

Gminne Przedszkole Publiczne w Jeninie to dziewięciu pracowników na etatach i jego częściach.
– Oni wszyscy wspaniale się zachowali. Pełnili dyżury w sobotę i niedzielę do późna, bo tylko na noc wyłączaliśmy urządzenia osuszające. I żaden nie zażądał pieniędzy za nadgodziny. To wszystko robili z własnej nieprzymuszonej woli – podkreśla Ewa Drozd. – A kiedy w poniedziałek 20 maja okazało się, że obiekt jest gotowy na przyjęcie dzieci, pojawili się rodzice, którzy skrobali, szpachlowali i malowali. We wtorek jedna z mam wymyśliła, że na przywitanie dzieci trzeba narysować jakieś drzewko, które pokaże, że tu są nasze korzenie i my nigdzie więcej nie chcemy być. I tak powstał rysunek na ścianie. A te łapki odciśnięte na drzewku to są dłonie ludzi, którzy nam w tym dniu pomagali, rodziców i pracowników – mówi dyrektorka i dodaje, że dzieci po powrocie stwierdziły, że jest ładniej jak było, że u siebie czują się najlepiej.

Podziękowanie i czas na remont

– Myślę, że nie ma znaczenia, jaki jest budynek. Ma znaczenie, jacy w środku są ludzie. Dla nas wszystkich to był test sprawdzający, jak jesteśmy postrzegani w społeczeństwie – podsumowuje dyrektorka Ewa Drozd i już planuje specjalne wydarzenie, które będzie podziękowaniem dla społeczności lokalnej. – Jest wspaniały odzew nowej radnej pani Bogusi Jastrzębskiej, która kiedyś była sołtyską w Jeninie, jest teraz, ale tylko do najbliższych wyborów. Wpadła na pomysł, że 21 czerwca zrobimy imprezę dla całej społeczności lokalnej, by uczcić powrót przedszkola i rozpoczęcie lata.

Inspektor budowlany, który odbierał budynek po osuszeniu z zalania, stwierdził, że pewne rzeczy trzeba wymienić, bo nie wiadomo, co się dzieje w podłogach. Teraz one są suche, ale się wypaczają. Dyrekcja i pracownicy placówki są jednak dobrej myśli, zgodnie z powiedzeniem „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” i mówią:
– Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić remont w czasie wakacji.

Tekst i foto Hanna Kaup


17 czerwca 2024 20:42, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Coś mi się zdaje, że Pani Jastrzębska nadal pełni funkcję Sołtysa.....
Wprowadzenie ludzi w błąd.

Anonim_6773, 23.06.2024, 15:42, 37.47.158.231 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Ciąg dalszy urodzinowych uroczystości
W najbliższy weekend, od 5 do 7 lipca odbędzie się kolejna część uroczystości uświetniających urodziny miasta. Jednym z elementów świętowania ... <czytaj dalej>
Otwarte nowe rondo przy Słowiance
Po weekendzie otwarte dla kierowców zostanie nowe rondo przy CSR „Słowianka”. Ruch na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Liśkiewicz Beata Obsługa Finansowa

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 68 78
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
Biuro Rachunkowe "Config.Sam" Jan Suchecki

ul. Drzymały 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 34 07
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
"Kan-Wod" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Małgorzata Czechowicz

ul. Narutowicza 21 lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 61 57
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>

Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata ... <czytaj dalej>
Ulga dla rodzica
Prawo.pl: ulga podatkowa przysługuje rodzicowi, który bardziej się angażuje w ... <czytaj dalej>
Oszustwo na 60 tys. zł
Gorzowska seniorka została oszukana na ponad 60 tysięcy złotych. Kobieta ... <czytaj dalej>
Stanąć na najwyższym podium
Rozmowa z prezesem AZS AJP Gorzów Wiekopolski Michałem Kuglerem. Rozmawiamy tuż ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Element wojny informacyjnej
Od wczoraj pojawiają się niepotwierdzone informacje o wyrzucie radioaktywnych izotopów ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wyjątkowy dzień w Bergen
Norwegia fiordami słynie. I wodospadami. I oczywiście tunelami. Nigdy w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Koszt zmiany nazwy miasta to puszka farby i pędzel ... Gorzów !!! <czytaj dalej>
Anonim_6312:
Grażyna Ćwiklińska. Łzy cisną się do oczu, jak czytam tekst. Jest klarowny o oddaje powagę sytuacji w tym ekonomicznej naszych mieszkańców. N <czytaj dalej>
Anonim_4891:
Przestańcie grzebać w nazwie Gorzowa . I tak trzeba będzie coś dopisać bo mamy już w Polsce inny Gorzów. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. <czytaj dalej>
MTP:
Brawo za tekst Pani Haniu! <czytaj dalej>
Anonim_3538:
Oczywiście, że Gorzów ma inne problemy i to mnóstwo, ale przecież temat skrócenia nazwy Miasta nie spowodował, żeby jakikolwiek inny temat zos <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej