czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Jenińcu przyjęli imię Leśników Polskich
eGorzowska - 12967_4G7acd2CNTX92DDdfVIg.jpgNa zielonym okrągłym tle biała otwarta księga z wyrastającym z niej dębem. Nad nimi, za złotą obręczą, szeroki biały pierścień z napisem u góry: SZKOŁA PODSTAWOWA W JENIŃCU i u dołu: im. Leśników Polskich. Całość zamknięta kolejną złotą obręczą. Tak wygląda logo gminnej szkoły, jedynej w województwie, która otrzymała imię nawiązujące do położenia placówki wśród pięknych, obfitujących w pomniki przyrody i ścieżki edukacyjne lasów Nadleśnictwa Bogdaniec.

Ostatnia środa września była dla społeczności uczniowskiej Jenińca szczególnie ważna i radosna. Zapisała się na zawsze w historii szkoły gminnej jako dzień, w którym oddano do użytku halę sportową z wielofunkcyjnym boiskiem, a sama placówka przyjęła imię Leśników Polskich i otrzymała sztandar ufundowany przez Nadleśnictwo Bogdaniec.

– Na tę halę społeczność gminy oczekiwała ponad 25 lat. Pamiętamy jeszcze młodzież ćwiczącą na jej holu i radość, gdy powstała pierwsza minisalka sportowa – mówiła wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska, dodając: – A potem zaczęły się nasze nieustanne starania o to, by zmienić wizerunek szkoły i jej funkcjonalność, by stworzyć warunki do uprawiania kultury fizycznej przez młodzież. O ile udało nam się zmodernizować placówkę oświatową, o tyle nie mogliśmy znaleźć funduszy, które by pozwoliły na budowę obiektu sportowego. Dopiero zielone światło zapaliło się przy programie Polski Ład. Wtedy pomyśleliśmy, że to odpowiedni moment, by zawalczyć o środki. Kiedy otrzymaliśmy wstępną promesę, to oznaczało, że nasze marzenia zaczynają być realizowane – wspominała w czasie uroczystości. Dziękowała Wojewodzie Lubuskiemu za zaangażowanie i pomoc w pozyskaniu pieniędzy oraz wszystkim ludziom, którzy nad inwestycją pracowali, w tym Radnym Rady Gminy Bogdaniec, którzy jednomyślnie podjęli decyzję o budowie i zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie, pracownikom urzędu gminy, ze szczególnym wskazaniem na kierownika referatu infrastruktury, koordynatora wszystkich inwestycji na terenie gminy Marcina Mieczkowskiego. Słowa uznania złożyła tandemowi, który dbał o właściwe przygotowanie wniosku i procedury przetargowej, czyli Justynie Ruckiej i Małgorzacie Galant-Laskowiec, zastępcy wójta Rafałowi Deptule, sekretarzowi gminy Jolancie Daukszy odpowiedzialnej za nadzór prawny i administracyjny oraz skarbnikowi gminy Dagmarze Jastrzębskiej.
Krystyna Pławska dziękowała też za wzorową współpracę wykonawcy i nadzorowi.

Oddanie do użytkowania obiektu miało inną niż zwykle formę. Zamiast przecinania wstęgi zaproszeni goście, wykonawcy, radni oraz przedstawiciele rodziców i uczniów wypuścili w niebo pęk balonów w kolorach gminy.
– Pomyślałam, że odejdziemy od tradycyjnego przecinania szarfy, bo tak dzieje się wszędzie – wyjaśniała wójt Krystyna Pławska.
Tak więc balony w barwach gminy, które przy dźwiękach granych przez hejnalistów myśliwskich poszybowały w powietrze, oznaczały radosną wieść, że społeczność uczniowska Jenińca będzie mogła realizować swoje sportowe pasje w przystosowanym do tego obiekcie sportowym oraz na murawie wielofunkcyjnego boiska.

W drugiej części uroczystości goście przeszli do hali sportowej, gdzie odbyło się oficjalne nadanie imienia szkole i przekazanie sztandaru oraz ślubowanie uczniów.

Dyr. placówki Karolina Kościukiewicz odczytała uzasadnienie wyboru dla szkoły patrona, jakim są Leśnicy Polscy.
– To imię nawiązuje do położenia naszej placówki wśród pięknych, obfitujących w pomniki przyrody i ścieżki edukacyjne lasów Nadleśnictwa Bogdaniec. Ich częstymi gośćmi są uczniowie szkoły i nauczyciele, którzy szukają tam odpoczynku, obserwują przyrodę, uczestniczą w lekcjach na świeżym powietrzu. Kolejnym powodem wyboru tego imienia jest fakt, że Polska, ma długą, sięgającą ponad wieku tradycję leśnictwa. Leśnicy nie tylko pełnili rolę strażników lasów i przyrody, dbając o ich stan i przyczyniając się do zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi, ale także byli bohaterami narodowymi. Wielu z nich brało udział w walkach o niepodległość naszego kraju i przyczyniło się do ocalenia naszej tożsamości narodowej. Są nieodłączną częścią naszej kultury i historii. Ostatnim i najistotniejszym powodem wyboru Leśników Polskich na patrona naszej placówki jest owocna współpraca z Nadleśnictwem Bogdaniec, dzięki której uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy leśnika, gospodarki leśnej oraz okolicznej flory czy fauny. Współpraca ta uświadomiła nam wszystkim, jak duże znaczenie w dzisiejszym, pełnym zagrożeń cywilizacyjnych świecie odgrywa przyroda i jak nieoceniony wkład w jej rozwój mają pracownicy lasów, którzy zawsze z ogromną otwartością i pasją przekazywali naszym podopiecznym swoją wiedzę. Nadanie naszej szkole imienia Leśników Polskich jest wyrazem wdzięczności za realne dobro, które od wielu już lat płynie do nas ze strony zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Bogdaniec, a także hołdem złożonym wszystkim żyjącym i nieżyjącym ludziom lasu.

– Dla mnie to jest wielki honor i zaszczyt, że dzisiaj mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu nadania szkole imienia Leśników Polskich – mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek i dodał: – Tego imienia, które dzisiaj bardzo często jest szargane i przekazywana nieprawda o polskiej gospodarce leśnej, zwłaszcza w tym województwie, którego leśnictwo wynosi 50 proc. To po prostu jest bardzo często policzek w twarz leśników, którzy od dziesięcioleci prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną w oparciu o plany urządzania lasów. Te plany stanowią fundament naszych ogromnych osiągnięć. Mówi się, że gospodarka prowadzona przez leśników polskich jest najlepiej prowadzoną gospodarką w Europie i na świecie. Od tego są fakty i roczniki statystyczne, które mówią, że zwiększyliśmy lesistość o 50 proc., zasoby leśne wzrosły o 300 proc., a średni wiek drzewostanu na terenie Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Szczecinie z 40 do 60 lat.

W czasie uroczystości odznaczono i wyróżniono osoby, które szczególnie zasłużyły się w pracy i promowaniu działań leśników. Odznaki Zasłużony dla Szczecińskiego Leśnictwa otrzymali: leśniczy Leśnictwa Mosina Zenon Pocętek i specjalista ds. administracyjnych Nadleśnictwa Bogdaniec Jolanta Starczewska, którą odznaczono również Złotym Medalem Zasłużony dla Szczecińskiego Leśnictwa. Wyjątkowe wyróżnienie (jest ich tylko 14) – statuetkę Przyjaciel Szczecińskich Leśników - odebrała wójt Krystyna Pławska.

W związku z wydarzeniami, przy Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich zasadzono również Dąb Pamięci. Zrobili to: w imieniu Wojewody Lubuskiego, dyr. biura Karol Zieleński, dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzej Szelążek, wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska, kurator lubuska Ewa Rawa i dyr. szkoły Karolina Kościukiewicz.

Na zakończenie uroczystości dzieci przedstawiły scenkę edukacyjno-dydaktyczną z życia lasu.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/40

, zdjęcie 2/40

, zdjęcie 3/40

, zdjęcie 4/40

, zdjęcie 5/40

, zdjęcie 6/40

, zdjęcie 7/40

, zdjęcie 8/40

, zdjęcie 9/40

, zdjęcie 10/40

, zdjęcie 11/40

, zdjęcie 12/40

, zdjęcie 13/40

, zdjęcie 14/40

, zdjęcie 15/40

, zdjęcie 16/40

, zdjęcie 17/40

, zdjęcie 18/40

, zdjęcie 19/40

, zdjęcie 20/40

, zdjęcie 21/40

, zdjęcie 22/40

, zdjęcie 23/40

, zdjęcie 24/40

, zdjęcie 25/40

, zdjęcie 26/40

, zdjęcie 27/40

, zdjęcie 28/40

, zdjęcie 29/40

, zdjęcie 30/40

, zdjęcie 31/40

, zdjęcie 32/40

, zdjęcie 33/40

, zdjęcie 34/40

, zdjęcie 35/40

, zdjęcie 36/40

, zdjęcie 37/40

, zdjęcie 38/40

, zdjęcie 39/40

, zdjęcie 40/40


28 września 2023 08:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Administracja Domów Mieszkalnych nr 3

ul. Armii Polskiej 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 71 73
branża: Spółdzielnie mieszkaniowe, administracje <czytaj dalej>
Figura Mariola Burdziuk Jan S.C. Biuro Rachunkowe

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 507 028 563
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
"Anaakonda" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Anna Binkiewicz-Przybyła

ul. Zubrzyckiego 9 l. 13, Gorzów Wlkp.
tel. 660 482 627
branża: Bary <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej