Przygotowania do XXVI Lubuskiego Święta Chleba pełną parą ruszyły już na początku tego roku. – Trzeba było spiąć mnóstwo spraw: pozwoleń, umów, scenariuszy – podkreślał zastępca wójta
Rafał Deptuła. – I choć wszyscy jesteśmy zmęczeni, to z przyjemnością patrzymy na ten tłum ludzi, którzy znów odwiedzili nasze doroczne święto i pięknie się bawią.
Lubuskie Święto Chleba weszło w nowe ćwierćwiecze. Kolejna, XXVI już edycja, ściągnęła nie tylko oficjalnie zaproszonych gości: parlamentarzystów, samorządowców i polityków, ale przede wszystkim mieszkańców gminy, powiatu i województwa.
Scenariusz Święta Chleba rok rocznie jest bogaty w najróżniejsze atrakcje. 19 sierpnia – poza głównymi wydarzeniami, które zaplanowano na popołudnie – od rana odbywały się m.in.: XVI Dziesiątka Lasów Bogdanieckich im. Doroty Sitasz, zawody spławikowe dla dorosłych i wędkarskie dla dzieci.
MSZA ŚW.
O 13.30 w kościele parafialnym koncert dał zespół śpiewaczy Jagienki, a później ks. proboszcz
Gabriel Stożek odprawił mszę św. dziękczynną za tegoroczne plony i dar chleba. Zwracając się do zgromadzonych gości, rolników, młynarzy, piekarzy i ogrodników przypomniał m.in., że chleb jest wartością bezcenną i trzeba go dzielić z biednymi.
– Św. brat Albert uczył, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może wziąć tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb, jest wszystko – mówił.
WIEŃCE
Po mszy św. uformował się korowód, który przeszedł na plac przy ul. Leśnej. Tu gospodyni, wójt gminy Bogdaniec
Krystyna Pławska powitała wszystkich na pierwszym w nowym ćwierćwieczu Święcie Chleba. Przed sceną ustawiono wieńce, które przygotowało siedem sołectw: Chwałowice, Jenin, Jeniniec, Jeżyki, Lubczyno, Łupowo i Racław. To jemu przyznano pierwsze miejsce w kategorii Wieńca Tradycyjnego. Za najlepszy w kategorii Wieńca Nowoczesnego komisja uznała wieniec z Chwałowic. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.
PATRON
W sobotę 19 sierpnia w Bogdańcu pojawiła się marszałek województwa lubuskiego
Elżbieta Anna Polak, która objęła święto patronatem. – To dla mnie wielki zaszczyt patronować takiemu wydarzeniu… Przyjechałam podziękować wam dzisiaj z całego serca za tegoroczne plony – zwróciła się do rolników, rzemieślników i ich rodzin. – Bo to dzięki waszej pracowitości, waszej zaradności, dzięki waszym spracowanym rękom na naszych stołach nie zabraknie chleba. A w regionie lubuskim nie jest łatwo. Gleby mamy nie najlepsze, do tego susza, jak nie susza to ulewy, które ostatnio też nawiedziły północ i to w czasie żniw – podkreślała.
WOJEWODA
Nieobecny na święcie wojewoda lubuski
Władysław Dajczak przesłał list, w którym napisał do lubuskich i bogdanieckich rolników, że święto plonów jest uhonorowaniem ich całorocznego trudu, uznaniem i wdzięcznością za to, że mimo trudnych okoliczności, na naszych stołach nie brakuje chleba. „Wszystkim rolnikom gminy Bogdaniec z całego serca dziękuję i wyrażam wielki szacunek za ten rok ciężkiej pracy. Niech tegoroczne dożynki będą okazją do celebrowania lokalnych zwyczajów, podtrzymywania tradycji, z dumą podkreślając przywiązanie do swoich korzeni. Pozdrawiam uczestników uroczystości dożynkowej i życzę wszelki pomyślności, satysfakcji z rolniczego trudu” – napisał.
CHAŁKA i CHLEB
Po oficjalnych wystąpieniach, wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska powiedziała:
– Na naszym pierwszym w nowym ćwierćwieczu święcie mamy dla państwa szczególną niespodziankę. Zaprzyjaźniona z nami piekarnia Leszek Wojtkowiak, Karina Wojtkowiak, Michał Sarol przygotowała i upiekła chałkę. Ona ma 2,5 metra, a za rok będzie miała 2,60 cm, bo zgodnie z deklaracją, co roku będzie dłuższa o 10 cm. Za chwilę zostanie podzielona i spróbujecie jej państwo razem z chlebem z tegorocznych zbiorów.
Wcześniej jednak, w obrzędzie ludowym „Od ziarenka do bochenka” przypomniano, jak przed laty wyglądała praca rolnika, młynarza i piekarza. Dzieci z bogdanieckiej szkoły pod opieką dyr.
Małgorzaty Reks przygotowały inscenizację, w której można było zobaczyć zarówno koszenie pszenicy kosą, wiązanie snopków, młócenie zboża i wyrabianie ciasta. Całości towarzyszył koncert zespołu ŚpiewajMi.
SZABLA KILIŃSKIEGO
Tradycyjną częścią Lubuskiego Święta Chleba jest mianowanie na czeladnika oraz wręczanie wyróżnień. W tym roku „Szablą Kilińskiego” został uhonorowany
Stanisław Mikanowicz z Przytocznej. Wyróżnienie przyznał Związek Rzemiosła Polskiego, który od 24 lat nadaje to rzemieślnicze odznaczenie. Stanowi je replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1, do tego miniatura odznaki, legitymacja i dyplom w postaci ryngrafu.
– Stanisław Mikanowicz jest nauczycielem młodych roczników, adeptów sztuki piekarskiej, bardzo zaangażowany w ten proces, który niestety w tej chwili jako rzemiosło nie ma uznania – mówił Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Międzychodzie
Wacław Napierała. – Niektórzy myślą, że to tylko w marketach powstaje chleb i bułki, dlatego tym bardziej jest znaczące, że to dzisiaj podczas Święta Chleba, szabla ta zostanie wręczona.
– To wyróżnienie wyjątkowe, ale w pana przypadku bardzo, bardzo zasłużone. Gratulujemy z całego serca – dodała wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska.
POTRAWA
Nie ma Lubuskiego Święta Chleba bez konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Regionalną. W tym roku przystąpiło do rywalizacji siedem sołectw: Jeżyki, Stanowice, Jeninek, Racław, Jenin, Jeże i Łupowo. Największą liczę punktów zdobyła drużyna z sołectwa Jeżyki, wspierana przez
Kamila Tużnika.
– Przygotowaliśmy potrawę, która nawiązuje do historii, kiedy pierwszym sołtysem został Czesław Majchrzak. I to danie nosi nazwę „Zrazy Czesława Majchrzaka” – wyjaśniał. – Znajdziemy na naszym talerzu bogactwo regionalnych zasobów: mięso i warzywa. W środku roladki ogórek z naszych nadwarciańskich terenów. Wiele osób pyta o kolorystykę jakże banalnych ziemniaków puree. One są z dodatkiem dyni, dlatego są takie żółciutkie i delikatne, bo też z dużą ilością masła. Jeśli ktoś zna kulturę staropolskiej kuchni, będzie wiedział, co to są ziemniaki bryzgane zsiadłym mlekiem. My bryzgaliśmy za pomocą łyżki.
Danie sołectwa Jeżyki nie miało sobie równych, może też dlatego, że odnośnikiem potrawy były zrazy książąt Czartoryskich, o których pisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”.
– Są to zrazy z dawnych dziejów Polski. Osobiście odnalazłem przepis, choć nie było łatwo. Kiedyś były inne przeliczniki i wartości gastronomiczne: funty, uncje, kwinty, więc trzeba było wszystko przekalkulować – mówił Kamil Tużnik.
Komisja przyznała Jeżykom 30 punktów, drugie były Jeże z pierogami zapiekanymi – 26 pkt. i Jenin z kaczką i kluseczkami – 22 punkty. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali talony pieniężne.
HYMN
Niespodzianką przygotowaną przez Starostwo Powiatowe w Gorzowie we współpracy z sołtysami reprezentującymi wszystkie gminy, była premiera teledysku, do którego słowa napisały wójt Krystyna Pławska i była dyrektorka Gminnej Biblioteki w Bogdańcu
Monika Wilk-Kang.
– W marcu, podczas V Kongresu Sołtysów Powiatu Gorzowskiego, hymn sołtysów został wspólnie odśpiewany po raz pierwszy. Uznaliśmy, że przygotujemy specjalny teledysk i pokażemy go właśnie na Lubuskim Święcie Chleba – powiedziała starosta
Magdalena Pędziwiatr.
I tym razem nie obeszło się bez wspólnego śpiewania, a nawet tańczenia. Sołtysi odebrali również pamiątkowe zdjęcia.
BIESIADA
Na placu przy ul. Leśnej nie zabrakło stoisk z wyrobami rzemieślniczymi, gastronomicznymi, ziołami czy miodami. Wystawiały się nie tylko sołectwa, ale i Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce, Uniwersytet III Wieku w Bogdańcu, Związek Celowy Gmin MG6 i wiele innych. Dzieci korzystały z zamków dmuchanych czy trampolin, dorośli spożywali lokalne produkty.
Nad stroną muzyczną i konferansjerką wydarzenia czuwał
Władysław Ryl. Biesiada trwała do późnych godzin nocnych, goście tłumnie bawili się pod sceną, a czas umilały śpiewaniem: Gwiazdy Bogdanieckiej Estrady,
Jessica Merstein i Kora Tribute z Zielonej Góry, a także
Dawid Narożny z zespołem Piękni i Młodzi, Winyl Band, który przyjechał ze Śląska oraz Łzy jako gwiazda wieczoru.
Kolejne Lubuskie Święto Chleba za rok.
Tekst i foto Hanna Kaup
Wykorzystywanie zdjęć bez zgody redakcji ZABRONIONE
Fotorelacja z koncertu zespołu ŁZY tu:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2023-08-21_LZY,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć