czwartek 30 listopada 2023     Justyna, Andrzej, Konstanty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Centrum dla Rodziny przeciw przemocy
eGorzowska - 12258_87KKzVwnihgicupEto7.jpgDyrektor Gminnego Przedszkola Publicznego w Jeninie Ewa Drozd marzyła o takim projekcie, odkąd pracuje w oświacie. – 40 lat temu myślałam, żeby coś takiego jak centrum dla rodziny powstało u nas – mówiła po konferencji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu.

Projekt „Centrum dla Rodziny w gminie Bogdaniec” będzie realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. Powstał przy współpracy Związku Organizacji Pomocowej z Gorzowa, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. To ich szefowe: Elżbieta Kireńko, Renata Gorczyca i Anna Janasz-Durbajło złożyły projekt, który zyskał akceptację i ostatecznie z norweskiego grantu 1 120 790 zł dofinansowania. Dzięki temu w bogdanieckiej bibliotece oraz przy Centrum Aktywnego Mieszkańca w Jenińcu będą się odbywały zajęcia związane z kompleksowym programem przeciwdziałania przemocy domowej. Chodzi o zwiększenie świadomości ludzi w różnym wieku na temat wpływu jakości relacji na ryzyko wystąpienia przemocy. Warto dodać, że to projekt pilotażowy, realizowany przez 12 jednostek w kraju, w tym przez gminę Bogdaniec.

Grupę docelową projektu stanowią instytucje zaangażowane w system przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a w nich: pracownicy socjalni, z placówek oświatowych i służby zdrowia, terapeuci, psycholodzy, kuratorzy czy policja, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Całość skierowana jest bezpośrednio do rodzin i par oraz społeczności lokalnych zamieszkujących teren projektu.
– W gminie jest sporo osób, które zostaną objęte projektem. Chcemy dotrzeć ze swoimi działaniami do przedszkoli i szkół, a także świetlic wiejskich czy innych placówek, w których będą realizowane różne zadania ujęte w projekcie – mówił zastępca wójta Rafał Deptuła.

By sprawdzić, jakie są potrzeby związane z pomocą osobom zagrożonym przemocą, wcześniej odbyły się spotkania interdyscyplinarne z udziałem policji i GOPS-u.
– Teraz na terenie gminy prowadzonych jest 11 procedur niebieskiej karty – mówił kierownik posterunku policji w Bogdańcu aspirant Piotr Olejniczak. – Ściśle współpracujemy z GOPS-em i prokuraturą, która coraz częściej wydaje nakazy opuszczenia lokalu dla domniemanego sprawcy przemocy i zakazy zbliżania się do ofiary. Obecnie, w skrajnych przypadkach, gdy policjant podejmuje interwencję, może również sam taki nakaz wydać – wyjaśniał.

Do projektu zaproszono placówki oświatowe z terenu gminy.
– Do tych placówek będą kierowani specjaliści. Szkoły czy przedszkola otrzymają etaty psychologów czy terapeutów – wyjaśniała szefowa GOPS Renata Gorczyca.

O tym, jak ważny jest to projekt, wiedzą dyrektorzy placówek oświatowych, szkół i przedszkoli. To tam nauczyciele i wychowawcy dostrzegają pierwsze niepokojące zachowania dzieci.
– Zdarza się, że dziecko w przedszkolu jest agresywne. Wybiera sobie jedną osobę, najczęściej taką, która jest inna, i używa przeciwko niej przemocy z fizyczną włącznie – mówi dyr. Ewa Drozd. – Oczywiście w takiej sytuacji zapraszamy rodziców na rozmowę, mówimy, jak możemy pomóc, ale też prosimy o propozycję pracy z ich strony. Często dzieje się tak, że początkowo pojawia się bunt rodzica, a przynajmniej niezadowolenie. Ja jednak wychodzę z założenia, że wszystko można powiedzieć, tylko trzeba to zrobić właściwie i wtedy można oczekiwać efektów.
Dyr. Ewa Drozd liczy na to, że dzięki projektowi uda się wiele zmienić, wielu dzieciom i rodzicom pomóc.
– 40 lat temu myślałam, żeby coś takiego jak centrum dla rodziny powstało w naszej gminie i dziś moje marzenie się spełnia – mówiła.

Problemy z agresją i przemocą niemal każdego dnia odnotowują opiekunowie młodzieży szkolnej.
– Sądzę, że to spora „zasługa” Internetu i nowych technologii, z których młodzież korzysta – podkreśla dyr. Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bogdańcu Małgorzata Reks. – Młodzi siedzą na różnych grupach, często nawet się nie znają, podglądają innych i ich naśladują. A w szkole konflikty wybuchają czasami dlatego, że ktoś na kogoś „nie tak spojrzy”. Co to znaczy „nie tak”, tego już młody człowiek nie umie wyjaśnić. Prawdopodobnie jest to jakiś problem ze słabą samooceną i nadwrażliwością. Dlatego potrzebne są tu spotkania, które pokażą młodzieży, jak się zachować w takich sytuacjach, co zrobić, by nie dochodziło do eskalacji konfliktów i agresji.

Przemoc to problem, z którym coraz częściej zgłaszają się rodzice.
– Zwykle to przemoc wobec seniorów, również niepełnosprawnych, której dopuszczają się dorosłe dzieci, głównie mężczyźni – zdradza dyr. GOPS Renata Gorczyca. – To bardzo przykre, bo bolesne nie tylko fizycznie, ale i duchowo, ponieważ ból sprawia własne dziecko. Znamy takie sytuacje i reagujemy na nie. Zgłaszają je nie tylko sami poszkodowani, ale też sąsiedzi, którzy podejrzewają, że w domach dzieje się coś niepokojącego.

Nie jest tajemnicą, że przemoc bierze się z braku poczucia własnej wartości, empatii czy umiejętności społecznych, że agresorem jest zwykle osoba o niskiej samoocenie i bez poczucia bezpieczeństwa. To wszystko rodzi frustrację i prowadzi do zachowań agresywnych, które wynikają z braku kontroli nad sobą. Dlatego takie projekty jak bogdaniecki są szansą na zmianę zachowań już od najmłodszych wiekiem, przez młodzież, po osoby dorosłe. Temu będą służyć m.in.: kampania społeczna „Zdrowa rodzina wszystko przetrzyma”, „Rodziny na Start” czy „W Rodzinie Siła”, warsztaty radzenia sobie ze stresem, wsparcie w postaci paczek żywnościowych dla osób z obszaru ubóstwa i wykluczenia społecznego, liczne spotkania, festyny, szkolenia i zajęcia ze specjalistami, którzy pokażą, jak nad sobą pracować, by wyzbyć się złych nawyków i aspołecznych reakcji.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększy

, zdjęcie 2/8

, zdjęcie 3/8

, zdjęcie 4/8

, zdjęcie 5/8

, zdjęcie 6/8

, zdjęcie 7/8

, zdjęcie 8/8


18 stycznia 2023 18:07, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Tuszyński Jan Usługi Transportowe

ul. Dunikowskiego 6 d lok. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 694 894 864
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Cefarm Zielona Góra" Sp. z o.o. Apteka "Pod Pegazem"

ul. Marcinkowskiego 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 70 31
branża: Apteki <czytaj dalej>
Metalbechta inż. Krzysztof Bechta

ul. Siedlicka 13, Gorzów Wlkp.
tel. 601 184 020
branża: Bramy, kraty, ogrodzenia <czytaj dalej>

Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje największy w województwie park handlowy. Przyjął nazwę ... <czytaj dalej>
Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0306.jpg
admin ego:
Stąd wypływali w świat
Z Chipiony blisko do Sanlúcar de Barrameda. Zagraniczni turyści nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej