
Dyrektor Gminnego Przedszkola Publicznego w Jeninie
Ewa Drozd marzyÅ‚a o takim projekcie, odkÄ…d pracuje w oÅ›wiacie. – 40 lat temu myÅ›laÅ‚am, żeby coÅ› takiego jak centrum dla rodziny powstaÅ‚o u nas – mówiÅ‚a po konferencji w Gminnej Bibliotece Publicznej w BogdaÅ„cu.
Projekt „Centrum dla Rodziny w gminie Bogdaniec” bÄ™dzie realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. PowstaÅ‚ przy wspóÅ‚pracy ZwiÄ…zku Organizacji Pomocowej z Gorzowa, Gminnego OÅ›rodka Pomocy SpoÅ‚ecznej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w BogdaÅ„cu. To ich szefowe:
Elżbieta Kireńko,
Renata Gorczyca i
Anna Janasz-DurbajÅ‚o zÅ‚ożyÅ‚y projekt, który zyskaÅ‚ akceptacjÄ™ i ostatecznie z norweskiego grantu 1 120 790 zÅ‚ dofinansowania. DziÄ™ki temu w bogdanieckiej bibliotece oraz przy Centrum Aktywnego MieszkaÅ„ca w JeniÅ„cu bÄ™dÄ… siÄ™ odbywaÅ‚y zajÄ™cia zwiÄ…zane z kompleksowym programem przeciwdziaÅ‚ania przemocy domowej. Chodzi o zwiÄ™kszenie Å›wiadomoÅ›ci ludzi w różnym wieku na temat wpÅ‚ywu jakoÅ›ci relacji na ryzyko wystÄ…pienia przemocy. Warto dodać, że to projekt pilotażowy, realizowany przez 12 jednostek w kraju, w tym przez gminÄ™ Bogdaniec.
GrupÄ™ docelowÄ… projektu stanowiÄ… instytucje zaangażowane w system przeciwdziaÅ‚ania przemocy w rodzinie, a w nich: pracownicy socjalni, z placówek oÅ›wiatowych i sÅ‚użby zdrowia, terapeuci, psycholodzy, kuratorzy czy policja, a także przedstawiciele organizacji pozarzÄ…dowych. CaÅ‚ość skierowana jest bezpoÅ›rednio do rodzin i par oraz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych zamieszkujÄ…cych teren projektu.
– W gminie jest sporo osób, które zostanÄ… objÄ™te projektem. Chcemy dotrzeć ze swoimi dziaÅ‚aniami do przedszkoli i szkóÅ‚, a także Å›wietlic wiejskich czy innych placówek, w których bÄ™dÄ… realizowane różne zadania ujÄ™te w projekcie – mówiÅ‚ zastÄ™pca wójta
Rafał Deptuła.
By sprawdzić, jakie są potrzeby związane z pomocą osobom zagrożonym przemocą, wcześniej odbyły się spotkania interdyscyplinarne z udziałem policji i GOPS-u.
– Teraz na terenie gminy prowadzonych jest 11 procedur niebieskiej karty – mówiÅ‚ kierownik posterunku policji w BogdaÅ„cu aspirant
Piotr Olejniczak. – ÅšciÅ›le wspóÅ‚pracujemy z GOPS-em i prokuraturÄ…, która coraz częściej wydaje nakazy opuszczenia lokalu dla domniemanego sprawcy przemocy i zakazy zbliżania siÄ™ do ofiary. Obecnie, w skrajnych przypadkach, gdy policjant podejmuje interwencjÄ™, może również sam taki nakaz wydać – wyjaÅ›niaÅ‚.
Do projektu zaproszono placówki oÅ›wiatowe z terenu gminy.
– Do tych placówek bÄ™dÄ… kierowani specjaliÅ›ci. SzkoÅ‚y czy przedszkola otrzymajÄ… etaty psychologów czy terapeutów – wyjaÅ›niaÅ‚a szefowa GOPS
Renata Gorczyca.
O tym, jak ważny jest to projekt, wiedzÄ… dyrektorzy placówek oÅ›wiatowych, szkóÅ‚ i przedszkoli. To tam nauczyciele i wychowawcy dostrzegajÄ… pierwsze niepokojÄ…ce zachowania dzieci.
– Zdarza siÄ™, że dziecko w przedszkolu jest agresywne. Wybiera sobie jednÄ… osobÄ™, najczęściej takÄ…, która jest inna, i używa przeciwko niej przemocy z fizycznÄ… włącznie – mówi dyr. Ewa Drozd. – OczywiÅ›cie w takiej sytuacji zapraszamy rodziców na rozmowÄ™, mówimy, jak możemy pomóc, ale też prosimy o propozycjÄ™ pracy z ich strony. CzÄ™sto dzieje siÄ™ tak, że poczÄ…tkowo pojawia siÄ™ bunt rodzica, a przynajmniej niezadowolenie. Ja jednak wychodzÄ™ z zaÅ‚ożenia, że wszystko można powiedzieć, tylko trzeba to zrobić wÅ‚aÅ›ciwie i wtedy można oczekiwać efektów.
Dyr. Ewa Drozd liczy na to, że dziÄ™ki projektowi uda siÄ™ wiele zmienić, wielu dzieciom i rodzicom pomóc.
– 40 lat temu myÅ›laÅ‚am, żeby coÅ› takiego jak centrum dla rodziny powstaÅ‚o w naszej gminie i dziÅ› moje marzenie siÄ™ speÅ‚nia – mówiÅ‚a.
Problemy z agresją i przemocą niemal każdego dnia odnotowują opiekunowie młodzieży szkolnej.
– SÄ…dzÄ™, że to spora „zasÅ‚uga” Internetu i nowych technologii, z których mÅ‚odzież korzysta – podkreÅ›la dyr. SzkoÅ‚y Podstawowej im. H. Sienkiewicza w BogdaÅ„cu
MaÅ‚gorzata Reks. – MÅ‚odzi siedzÄ… na różnych grupach, czÄ™sto nawet siÄ™ nie znajÄ…, podglÄ…dajÄ… innych i ich naÅ›ladujÄ…. A w szkole konflikty wybuchajÄ… czasami dlatego, że ktoÅ› na kogoÅ› „nie tak spojrzy”. Co to znaczy „nie tak”, tego już mÅ‚ody czÅ‚owiek nie umie wyjaÅ›nić. Prawdopodobnie jest to jakiÅ› problem ze sÅ‚abÄ… samoocenÄ… i nadwrażliwoÅ›ciÄ…. Dlatego potrzebne sÄ… tu spotkania, które pokażą mÅ‚odzieży, jak siÄ™ zachować w takich sytuacjach, co zrobić, by nie dochodziÅ‚o do eskalacji konfliktów i agresji.
Przemoc to problem, z którym coraz częściej zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ rodzice.
– Zwykle to przemoc wobec seniorów, również niepeÅ‚nosprawnych, której dopuszczajÄ… siÄ™ dorosÅ‚e dzieci, gÅ‚ównie mężczyźni – zdradza dyr. GOPS Renata Gorczyca. – To bardzo przykre, bo bolesne nie tylko fizycznie, ale i duchowo, ponieważ ból sprawia wÅ‚asne dziecko. Znamy takie sytuacje i reagujemy na nie. ZgÅ‚aszajÄ… je nie tylko sami poszkodowani, ale też sÄ…siedzi, którzy podejrzewajÄ…, że w domach dzieje siÄ™ coÅ› niepokojÄ…cego.
Nie jest tajemnicÄ…, że przemoc bierze siÄ™ z braku poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci, empatii czy umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych, że agresorem jest zwykle osoba o niskiej samoocenie i bez poczucia bezpieczeÅ„stwa. To wszystko rodzi frustracjÄ™ i prowadzi do zachowaÅ„ agresywnych, które wynikajÄ… z braku kontroli nad sobÄ…. Dlatego takie projekty jak bogdaniecki sÄ… szansÄ… na zmianÄ™ zachowaÅ„ już od najmÅ‚odszych wiekiem, przez mÅ‚odzież, po osoby dorosÅ‚e. Temu bÄ™dÄ… sÅ‚użyć m.in.: kampania spoÅ‚eczna „Zdrowa rodzina wszystko przetrzyma”, „Rodziny na Start” czy „W Rodzinie SiÅ‚a”, warsztaty radzenia sobie ze stresem, wsparcie w postaci paczek żywnoÅ›ciowych dla osób z obszaru ubóstwa i wykluczenia spoÅ‚ecznego, liczne spotkania, festyny, szkolenia i zajÄ™cia ze specjalistami, którzy pokażą, jak nad sobÄ… pracować, by wyzbyć siÄ™ zÅ‚ych nawyków i aspoÅ‚ecznych reakcji.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększy