Był Gaudeamus, był wykład inauguracyjny, byli studenci i zaproszeni goście. 27 października w Bogdańcu Uniwersytet III Wieku wszedł w nowy rok akademicki.
Nowy rok akademicki dla seniorów po raz pierwszy otworzyła nowa prezes Stowarzyszenia Bogdaniecki Uniwersytet III Wieku
Janina Grzecznowska.
W czwartkowe popołudnie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu odbyła się uroczystość inaugurująca działanie UTW z nowym zarządem. Tworzą go:
Janina Grzecznowska – prezes,
Stanisława Freis – zastępca,
Barbara Tyborska – skarbnik
Krystyna Popko-Lambryczak – sekretarz oraz
Maria Traczyk – członek.
Zajęcia będą się odbywały w nowo otwartej Gminnej Bibliotece Publicznej, bo tam mieści się siedziba UTW.
- Docelowo chcielibyśmy wrócić do stanu pierwotnego sprzed lat, kiedy było ponad 100 słuchaczy naszego uniwersytetu i w tym celu otwieramy nowe sekcje – mówiła prezes Grzecznowska.
Po inauguracji liczba chętnych do zajęć w sekcjach: gimnastyki oraz tańca terapeutycznego (prowadząca
Małgorzata Reks), plastycznej (
Urszula Kołodziejczak), języka niemieckiego (
Edyta Kiełpińska), turystycznej (
Halina Muszer) i nordic walking (
Stanisława Bednarska) zbliżyła się do 50. Ale to dopiero początek.
– Wyzwania stoją przed nami. Jesteśmy otwarci na sugestie płynące ze środowiska lokalnego, bo nie chcemy narzucać form aktywności. Jeśli będzie wola utworzenia ciekawej sekcji, być może muzycznej, możemy taką otworzyć – mówiła Janina Grzecznowska. - W tej chwili realizujemy jeszcze zadania zaplanowane do końca roku, natomiast z nowym zarządem pracujemy nad planami na przyszły rok. Nasze działania statutowe są skierowane głównie do seniorów z gminy Bogdaniec, aczkolwiek bardzo chętnie przyjmiemy do naszego zespołu osoby spoza gminy. Mamy porozumienie z UTW w Gorzowie, że na zasadzie zapisów na ciekawe sekcje, za opłaceniem czesnego, możemy się studentami wymieniać – dodała nowa prezes.
W czasie wieczoru inaugurującego kolejny rok akademicki nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu Gaudeamus igitur – pod dyrekcją
Jana Piśko i z towarzyszeniem zespołów śpiewaczych: Jagienki i Śpiewaj Mi oraz wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła dyr. muzeum
Ewa Pawlak. Mówiła o „Ludziach jako lokalnym dobru kultury”. Wychodząc z naukowej definicji, przypomniała, że takich ludzkich dóbr kultury gmina Bogdaniec ma wiele, by wspomnieć tylko
Adrianę Szklarz, która realizuje Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im.prof. Zbigniewa Religi, znanego w całej Polsce piosenkarza
Błażeja Króla z Jenina czy młodszego nieco artystę muzycznego
Łukasza Reksa. Ewa Pawlak podkreśliła, że każdy, kto wykazuje się aktywnością, kto działa na rzecz gminy i zostawia tu po sobie ślad, jest lokalnym dobrem kultury.
Na uroczystości inauguracji roku akademickiego pojawili się zaproszeni przedstawiciele gorzowskich uczelni.
– Chcemy podnieść rangę działania naszego uniwersytetu i nadać mu akademickości. W najbliższym czasie podpiszemy z uczelniami porozumienia co do współpracy i mam nadzieję, że one będą wspierały naszą działalność swoimi wykładami – podkreśliła prezes J. Grzecznowska.
Czesne za semestr od studenta wynosi 60 zł. To nie wystarczy, by prowadzić tak szeroką działalność, dlatego większość zadań UTW realizuje w ramach projektów dofinansowanych przez wójta gminy Bogdaniec
Krystynę Pławską. W jej imieniu list i podziękowania przeczytała przewodnicząca rady gminy
Beata Wiśniewska:
„Uniwersytet III Wieku w Bogdańcu odcisnął już trwałe piętno na życiu kulturowym oraz społecznym naszej gminy. Od początku stał się atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego dla naszych seniorów. Daje mieszkańcom naszej gminy szeroką ofertę uczestniczenia w życiu publicznym i realizowania swoich pasji poprzez uczestnictwo w szerokim wachlarzu sekcji (…) Serdecznie dziękuję wszystkim studentkom i studentom UTW, a szczególnie jego organizatorom za aktywność społeczną.”
Obecna wśród gości starosta powiatu gorzowskiego
Magdalena Pędziwiatr również podkreślała aktywność społeczną seniorów, życzyła im energii, kreatywności i realizowania pomysłów.
– Nie ma nic gorszego niż zamykanie się w czterech ścianach – powiedziała.
W imieniu akademickiej części Gorzowa, głos zabrała rektor Wyższej Szkoły Biznesu
Anna Czekirda:
– Inauguracja jest ważnym wydarzeniem – mówiła. – Ten trzeci wiek, do którego ja też się już zaliczam, to jest szczególny moment, bo wydaje się, że zakończyliśmy działalność zawodową, ale wciąż jesteśmy młodzi duchem i tę młodość powinniśmy pielęgnować. Bo jeśli się ruszamy, ruszamy też nasze szare komórki (…), wciąż jesteśmy młodzi, czujemy się potrzebni, aktywni. Wiele badań naukowych potwierdza to, że im jesteśmy aktywniejsi, tym dłużej i lepiej żyjemy. Życzę państwu takiej aktywności, podnoszenia wiedzy, chęci działania. Każdy z nas – nawiązując do wykładu Ewy Pawlak – może być dobrem kultury, czego państwu życzę.
W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Mini Twist prowadzony przez Małgorzatę Reks oraz zespoły śpiewacze: Jagienki i Śpiewaj Mi pod kierunkiem Jana Piśko.
W uroczystości inauguracji roku akademickiego 2022-2023 uczestniczyli również: dziekan gorzowskiego zamiejscowego wydziału kultury fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Piotr Żurek oraz prodziekan
Piotr Wójciak, prezes UTW w Gorzowie
Halina Urban, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce
Estera Piwońska-Fabianowicz, dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu
Anna Janasz-Durbajło, twórca i pierwszy prezes UTW Bogdaniec
Eugeniusz Cytlak, proboszcz parafii w Jeninie
Zbigniew Bujanowski.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć