Spacer po Rezerwacie Przyrody Dębowa Góra w Bogdańcu, rozpoznawanie drzew i liści, konkurs wiedzy o krajobrazie, obserwacja mchów, porostów i grzybów oraz babrzyska dzików, wreszcie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek – to elementy spotkania zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie.
Tegoroczny Dzień Krajobrazu przebiegał pod hasłem: „Krajobraz: doświadczam w pełni.”
W czwartkowe przedpołudnie 20 października z Nadleśnictwa Bogdaniec do Rezerwatu Dębowa Góra wyruszyła grupa młodzieży z klasy VII Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza z opiekunką
Anną Rudowską-Szablą oraz przedstawicielki seniorów z gminy pod opieką pracowników nadleśnictwa i RDOŚ.
- Mamy tu bardzo dobrą współpracę nadleśnictwa i lasów państwowych z RDOŚ w Gorzowie i często realizujemy wspólne działania – mówił nadleśniczy z Bogdańca
Piotr Pietkun. – Dzisiaj chcemy więcej powiedzieć o krajobrazie, a jak krajobraz, to oczywiście las, łąki śródleśne. To szeroki temat i warto o nim mówić, szczególnie tam, gdzie ten krajobraz jest, czyli w terenie. Takich spacerów organizujemy dość dużo z okazji różnych inicjatyw, a idea jest taka, by spotykać się w lesie.
Zaraz po przekroczeniu granicy Rezerwatu Dębowa Góra, pracownik RDOŚ
Michał Bilewicz zwrócił się do młodzieży:
- Zapamiętajcie sobie jedną rzecz: Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody to jest świątynia przyrody. To najcenniejsze obszary w całym naszym regionie. My tę przyrodę chronimy, a teraz wchodzimy do zaczarowanego lasu, gdzie człowiek jest tylko gościem i chodzimy tylko po specjalnie wyznaczonych ścieżkach – mówił.
W czasie spaceru padało wiele pytań i odpowiedzi, a prowadzący przekazali mnóstwo interesujących informacji.
– Formy ochrony przyrody również podlegają kategoryzacji. Najważniejsze są Parki Narodowe – to obszary, które muszą mieć minimum 1000 ha – tłumaczyła starsza specjalistka służby leśnej Nadleśnictwa Bogdaniec
Aldona Bernacka, ekspert od współpracy dydaktycznej. – Na drugim miejscu są Rezerwaty Przyrody, jak tu nasz Dębowa Góra. Nie możemy ingerować w ten obszar, nie możemy też chodzić po nim bez zgody RDOŚ. Oprócz innych form ochrony przyrody mamy użytki ekologiczne i pomniki przyrody. Prawie 58 proc. powierzchni naszego nadleśnictwa to są obszary Natura 2000, która objęta jest dwoma dyrektywami: ptasią i siedliskową. My jesteśmy tzw. ostoją ptasią i chronimy głównie rzadkie ptaki.
Po niemal dwugodzinnym spacerze z obserwacją krajobrazu i poznawaniem go niemal wszystkimi zmysłami, po konkursach z nagrodami, po wspólnych zdjęciach, na placu przy Nadleśnictwie Bogdaniec czekało na uczestników ognisko i pieczenie kiełbasek.
- Jestem zachwycona – powiedziała na zakończenie nauczycielka Anna Rudowska-Szabla, a wtórowali jej uczniowie. – Oni są zadowoleni, bo z reguły, jak chodzimy do naszego lasu, to tu przy arboretum, a ta lewa strona to cudowna sprawa. To szlak, który graniczy z rezerwatem, to przepiękne malownicze tereny. To, co tu się zdarzyło, na pewno im się podobało i to będzie wiedza, która zostanie z nimi na dłużej.
Pamiętajmy więc o przyrodzie i krajobrazie nie tylko z okazji święta.
- Warto troszczyć się o krajobraz, bo mamy na to wpływ. Warto też go doceniać, a nie niszczyć, bo to dom dla zwierząt i ptaków. My musimy się zachowywać tak, jak byśmy przyszli do kogoś w gościnę i uszanować ten spokój i porządek – apelował nadleśniczy Piotr Pietkun.
KRAJOBRAZ:
Otaczająca nas przestrzeń, często wyróżniająca się charakterystycznymi cechami
przyrodniczymi, topograficznymi czy historycznymi. Aby zwrócić uwagę na jego piękno i potrzebę ochrony z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Od 2017 roku za sprawą Rady Europy zyskał on ogólnoświatowy wymiar, stając się Międzynarodowym Dniem Krajobrazu. W tym roku obchodzono go pod hasłem: „Krajobraz: doświadczam w pełni”.
W województwie lubuskim nie brakuje pięknych, mających naturalny charakter, krajobrazów. Możemy je smakować, wsłuchiwać się w odgłosy i napawać różnorodnymi zapachami. Oddychanie leśnym powietrzem zawierającymi fitoncydy, czyli naturalne substancje, wydzielane m.in. przez drzewa, hamujące rozwój mikroorganizmów jest doskonałym przykładem leczniczych właściwości zapachu krajobrazu.
By zachować piękne, cenne przyrodniczo miejsca i rzadkie gatunki, wiele z nich obejmuje się różnymi formami ochrony. W naszym województwie ustanowiono 67 rezerwatów przyrody i 76 obszarów Natura 2000. W celu promowania atrakcyjnych turystycznie miejsc oraz udostępnienia chronionych obszarów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie, Lasy Państwowe, samorządy, Liga Ochrony Przyrody i PTTK współpracują od wielu lat. Wytyczają szlaki m.in: w rezerwacie przyrody Bogdanieckie Cisy, Szlaku Puszczy Gorzowskiej czy realizują film o łagowskich rezerwatach.
Piękno lubuskiej przyrody stało się tematem wielu wydawnictw. Nie znajdziemy ich w księgarniach, lecz można je znaleźć na stronach internetowych wydawców, organizacji przyrodniczych czy urzędów.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć