sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gmina Bogdaniec
w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej
eGorzowska - 11480_hQIKnsUEG3iMRU6rAY2.jpgW Witnicy piętnastu przedstawicieli lubuskich gmin podpisało umowę przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Krajowy Zasób Nieruchomości Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.

Od minionego roku w Polsce powstają spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ta, podpisana 1 kwietnia w Witnicy, jest drugą w województwie lubuskim i nosi nazwę: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Nadwarciański sp. z o.o. z siedzibą w Gorzowie.

Wśród 15 gmin, które przystąpiły do podpisania aktu notarialnego, były m.in.: Bogdaniec, Santok, Witnica, Ośno, Kostrzyn nad Odrą, Rzepin, Słońsk, Dębno czy Myślibórz.
- Dzisiejszy dzień jest ważny dla gminy Bogdaniec. Podpisujemy umowę w sprawie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – powiedziała wójt gminy Bogdaniec Krystyna Pławska. – Spółka, która powstanie i której członkiem z dniem dzisiejszym zostaje gmina, będzie mogła wybudować pewną liczbę mieszkań dla mieszkańców gminy. Wszystko będzie zależało od zapotrzebowania, a to określimy w czasie ankietyzacji.

W ankiecie gmina wskaże, kto może ubiegać się o przyznanie mieszkania, jakie muszą być spełnione wymogi, jaki będzie czynsz do opłacania, czy po jakimś czasie będzie można to mieszkanie wykupić.

Gmina Bogdaniec – tak jak inne gminy, które przystąpiły do spółki, uzyskała z Rządowego Programu Inicjatyw Mieszkaniowych 3 mln zł.

– To jest kwota, którą jako aport finansowy wnosimy do spółki, podobnie jak każda inna gmina. To stworzy fundusz zasobowy, z którego będą mogły być projektowane, budowane, rozbudowywane, kupowane bądź wynajmowane nieruchomości służące jako zasób mieszkaniowy do zawierania umów z potencjalnymi zainteresowanymi – wyjaśnia wójt Krystyna Pławska i podkreśla, że Krajowy Zasób Nieruchomości to pomysł nowy, a ma na celu przyspieszenie budowy mieszkań dla osób potrzebujących z średniej i niższej klasy finansowej.

- Dziś podpisujemy umowę, czyli dokonujemy sformalizowania wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem spółki i utworzeniem konta. Następny etap to będzie wkład pieniężny i aktem notarialnym przekazanie wkładu rzeczowego w postaci działki pod zabudowę mieszkaniową. W międzyczasie będziemy prowadzić ankietyzajcę wśród zainteresowanych, żeby wiedzieć, ile takich mieszkań potrzeba na obszarze gminy. Potem musi powstać projekt zasobu mieszkaniowego, a po wskazaniu kosztów realizacji zadania okaże się, czy gmina będzie musiała jeszcze jakiś wkład finansowy ponieść, czy będzie się mieścić w tych środkach, które już przekazaliśmy. Gdyby wyliczyć stawkę metra kwadratowego, jaką trzeba dziś przeznaczyć na budowę lokali mieszkalnych, to przy cenie deweloperskiej 8 tys. zł, gmina za te pieniądze mogłaby postawić ponad 300-metrowej powierzchni lokal – wylicza Krystyna Pławska.

Wśród 15 gmin, które w pierwszy piątek kwietnia podpisały akt notarialny spółki, są gminy, które stawiają pierwsze kroki tak jak Bogdaniec, ale są też takie, jak np. Dobiegniew, które mają już dokumentację i wybrane miejsca.
– Jesteśmy na różnym etapie – zaznacza Krystyna Pławska. – Natomiast gmina Bogdaniec właściwie weszła do spółki rzutem na taśmę, bo początkowo zastanawialiśmy się, czy warto. Po dłuższej analizie doszliśmy z radą gminy do wniosku, że dobrze wykorzystać szansę i przystąpić do takiego tworu, który daje nam możliwość powołania substancji mieszkaniowej dla tych, którzy jej potrzebują. Z naszego budżetu sami nigdy takiego zadania byśmy nie podjęli – podsumowała wójt gminy Bogdaniec.

Krajowy Zasób Nieruchomości
KZN jest osobą prawną utworzoną na mocy ustawy z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, nowelizowanej Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r.
Nadrzędną misją KZN jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in.: gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in. Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit, budujące mieszkania społeczne.

Dla kogo mieszkania w SIM?
Dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, dysponujących środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak o zbyt niskich dochodach na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
• Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową.
• Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny.
• Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 2/7

, zdjęcie 3/7

, zdjęcie 4/7

, zdjęcie 5/7

, zdjęcie 6/7

, zdjęcie 7/7


2 kwietnia 2022 08:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A gorzów nie zbuduje ani jednego!
Anonim_3428, 03.04.2022, 01:43, 37.248.158.149 ##

Nie ma co się pakować w szemrane inwestycje.
Anonim_8873, 03.04.2022, 18:41, 37.248.154.131 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Filharmonia Gorzowska z nominacją Fryderyków 2024
Filharmonia Gorzowska nominowana do nagrody Fryderyk 2024> Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych ... <czytaj dalej>
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? ... <czytaj dalej>
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
admin ego:
Nigdy przeciw komukolwiek
Kampania wyborcza do samorządu – nigdy przeciw komukolwiek. Mamy półtora miesiąca ... <czytaj dalej>
admin ego:
Domek na dach
Dziś, zamiast kontynuacji szwedzkich przygód, post o rozpierającej nas radości. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej