
W poniedziałek 6 października odbyło się Spotkanie informacyjne połączone z dyskusją na temat koncepcji modernizacji elewacji Starego Rynku.
Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego zaprezentował koncepcję modernizacji elewacji Starego Rynku opracowaną przez architekta
Bogusława Barnasia z biura BXB studio.
- To pierwszy krok w pracach nad Miejscowym Planem Rewitalizacji dla Śródmieścia, który pozwoli na opracowanie szczegółowych zasad kompozycji zabudowy, elewacji, zagospodarowania przestrzeni publicznych oraz określenie funkcji lokali w Śródmieściu - wyjaśniła na spotkaniu miejska architekt
Marta Bejnar-Bejnarowicz.
Miejska konserwator zabytków
Agnieszka Dębska przedstawiła rys historyczny architektury centrum miasta, począwszy od historycznego układu, po współczesną zabudowę ukształtowaną w czasach PRL.
Autor projektu, wielokrotnie nagradzany architekt Bogusław Barnaś, przedstawił swoją wizję otoczenia gorzowskiego Starego Rynku.
- Rynek w Gorzowie Wlkp. to przestrzeń, w której trudna historia powojennej odbudowy spotyka się z nowoczesną wizją miasta. Projekt rewitalizacji podkreśla autentyczność architektury PRL, nadaje jej nową estetykę poprzez modularne mozaiki, światło i zieleń, a jednocześnie tworzy elegancką ramę dla zabytkowej katedry. Mozaiki betonowych płytek, iluminacje LED, zegar wpisany w rytm fasady, nowoczesne pergole gastronomiczne i rzeźba dawnego rynku – to elementy, które przekształcą gorzowski rynek w unikalny salon miejski, łączący historię, sztukę i współczesną technologię – prezentował arch. Bogusław Barnaś.
Na pytania mieszkańców, w tym radnych, odpowiadali: projektant, Architektka Miasta i Miejska Konserwator Zabytków wspierani przez urzędników Wydziału Urbanistyki i Architektury i wiceprezydent miasta Izabelę Piotrowicz.
Rynek w Gorzowie Wielkopolskim to przestrzeń, w której trudna historia powojennej odbudowy spotyka się z nowoczesną wizją miasta. Projekt podkreśla autentyczność architektury PRL, nadaje jej nową estetykę poprzez modularne mozaiki, światło i zieleń, a jednocześnie tworzy elegancką ramę dla zabytkowej katedry. Fasady bloków mieszkalnych zostaną oczyszczone z fałszywych dekoracji i atrap oraz pokryte modularnymi mozaikami z barwionych betonowych płytek 25×25 cm, układanych w większe kwadraty 3×3 m, nawiązując do wielkiej płyty PRL, tworzące subtelne gradienty w neutralnych szarościach i pastelach (piaskowy, ceglany, szary). Mozaiki uzupełni punktowe oświetlenie w narożnikach modułów, które podkreśli geometryczną strukturę i pozwoli tworzyć animacje świetlne. Na południowej ścianie rynku powstanie zegar wpisany w rytm fasady, stanowiący nowy punkt orientacyjny. Wzdłuż ul. Obotryckiej zaplanowano przeszklone ogródki gastronomiczne z otwieranymi ścianami i dachami, a od strony ul. Sikorskiego – drewniane podesty i kameralne ogródki. Uzupełnieniem mają być nowe nasadzenia zieleni. Dodatkowym elementem projektu będzie rzeźba-urbanistyczna w formie makiety dawnego rynku, zlokalizowana obok Katedry. Pozwoli ona symbolicznie przywrócić pamięć o utraconych kamienicach i wzbogaci przestrzeń o wymiar edukacyjny i historyczny. Mozaiki betonowych płytek, iluminacje LED, zegar wpisany w rytm fasady, nowoczesne pergole gastronomiczne i rzeźba dawnego rynku – to elementy, które przekształcą gorzowski rynek w unikalny salon miejski, łączący historię, sztukę i współczesną technologię.
Projekt, wizualizacje, grafiki: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Mierczak, Magdalena Fuchs, Yousra Bouras, Kacper Szczypta, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik
Współpraca: Wydział Konsultacji, Rewitalizacji i Współpracy z NGO
IW
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Miasto tłumaczy się z konieczności sprzedaży starego budynku MCK
Publikujemy stanowisko miasta w sprawie sprzedaży nieruchomości przy ul. Drzymały.
Zły stan techniczny budynku, wysokie koszty jego modernizacji oraz ograniczone możliwości ...
<czytaj dalej>W piątek wstrzymają ruch drogowy
3 kwietnia (piątek) o godz. 20:00 z Katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wyruszy Droga Krzyżowa.
Uczestnicy procesji przejdą następującymi ulicami: ...
<czytaj dalej>Co z opłatami za odpady
Miasto informuje o systemie opłat za odpady.
Miejskie Odpady Komunalne w Gorzowie Wielkopolskim zakończyły kluczowy etap organizacji nowego systemu gospodarowania odpadami ...
<czytaj dalej>Urząd Marszałkowski tłumaczy brak dofinansowania
Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze odpowiada na odmowę dofinansowania remontu Schodów Donikąd.
Rewitalizacja w Lubuskiem: gorzowski projekt nadal ma szansę na ...
<czytaj dalej>