
– Województwo lubuskie to region, z którego jesteśmy dumni, w którym warto żyć. Chcemy pokazać, jak wiele nas łączy – mówił marszałek
Marcin Jabłoński otwierając w sobotę 10 maja Święto Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.
To była inauguracja dorocznego święta. Kolejne odbędą się w innych miastach regionu. A zaczęło się od podziękowań za 70 lat artystycznej działalności Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, który założył, prowadzi i od lat jest liderem
Edward Dębicki.
Z tej okazji na scenie ustawionej na placu Grunwaldzkim pojawiły się władze wojewódzkie i miejskie. Były życzenia i kwiaty również dla muzy i żony 90-letniego artysty –
Ewy Dębickiej.
– Mamy nadzieję, że przed zespołem Terno jeszcze wiele wspaniałych osiągnięć, występów i wiele wzruszeń, które wspólnie będziemy przeżywać – podkreślał marszałek Jabłoński, a senator
Władysław Komarnicki przyznał, że Edward Dębicki to ikona Gorzowa, wielki artysta, człowiek znany w kraju i za granicą. – Przyznam, że wspieram zespół od 30 lat i jeśli życie pozwoli, będę to robił nadal – powiedział.
Zespół Terno odebrał pamiątkowe zdjęcie, które – jak powiedziała Ewa Dębicka – symbolizuje ich kolorowe i radosne życie – a także kwiaty i gratulacje od wiceprezydent
Izabeli Piotrowicz oraz przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
Roberta Surowca.
Oczywiście zespół Terno ze swoim liderem zagrał koncert, który rozpoczął prawdziwą zabawę. Ludzi z każdą chwilą przybywało. Licznie odwiedzali stoiska samorządu lubuskiego, brali udział w konkursach, a dzieci robiły sobie zdjęcia z Duszkiem Lubuszkiem czy malowały buźki. Na placu Grunwaldzkim rozsiadł się też promocyjny balon województwa lubuskiego. Niestety, z powodu dużego wiatru, nie mógł pokazać się w całej okazałości.
Koncert zespołu Terno zakończył się o bisem o 18.00, o 19.00 wystąpił zespół IRA, a na zakończenie wieczoru - Smolasty.
Jakie były reakcje gorzowian? Bez względu na wiek, bardzo pozytywne. Ludzie uśmiechali się do siebie, chętnie rozmawiali, również na tematy polityczne, ale bez niechęci i słownej agresji. Pogoda także dopisała.
– To niesamowite, jak wiele radości, kolorów i dobrej energii można było dziś znaleźć na placu Grunwaldzkim. Święto Województwa Lubuskiego to nie tylko muzyka, smakołyki i atrakcje – to przede wszystkim ludzie, ich uśmiechy i poczucie wspólnoty. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego dnia i razem z innymi mieszkańcami celebrować to, co w naszym regionie najpiękniejsze. Wielkie brawa dla organizatorów i wszystkich, którzy sprawiają, że lubuskie naprawdę tętni dziś życiem – napisała
Janina Klimas. Widać to również na zdjęciach.
Święto Województwa Lubuskiego ze strony Urzędu Marszałkowskiego zorganizował Departament Promocji, Turystyki i Sportu.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ...
<czytaj dalej>Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski.
Choć to proces na lata, ważne, że się w ...
<czytaj dalej>