środa 10 czerwca 2026     Bogumił, Małgorzata, Edgar
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Święto Województwa Lubuskiego
eGorzowska - 14970_tOfefruPE0m6IPqzgEPu.jpg– Województwo lubuskie to region, z którego jesteśmy dumni, w którym warto żyć. Chcemy pokazać, jak wiele nas łączy – mówił marszałek Marcin Jabłoński otwierając w sobotę 10 maja Święto Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

To była inauguracja dorocznego święta. Kolejne odbędą się w innych miastach regionu. A zaczęło się od podziękowań za 70 lat artystycznej działalności Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, który założył, prowadzi i od lat jest liderem Edward Dębicki.

Z tej okazji na scenie ustawionej na placu Grunwaldzkim pojawiły się władze wojewódzkie i miejskie. Były życzenia i kwiaty również dla muzy i żony 90-letniego artysty – Ewy Dębickiej.
– Mamy nadzieję, że przed zespołem Terno jeszcze wiele wspaniałych osiągnięć, występów i wiele wzruszeń, które wspólnie będziemy przeżywać – podkreślał marszałek Jabłoński, a senator Władysław Komarnicki przyznał, że Edward Dębicki to ikona Gorzowa, wielki artysta, człowiek znany w kraju i za granicą. – Przyznam, że wspieram zespół od 30 lat i jeśli życie pozwoli, będę to robił nadal – powiedział.

Zespół Terno odebrał pamiątkowe zdjęcie, które – jak powiedziała Ewa Dębicka – symbolizuje ich kolorowe i radosne życie – a także kwiaty i gratulacje od wiceprezydent Izabeli Piotrowicz oraz przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Roberta Surowca.

Oczywiście zespół Terno ze swoim liderem zagrał koncert, który rozpoczął prawdziwą zabawę. Ludzi z każdą chwilą przybywało. Licznie odwiedzali stoiska samorządu lubuskiego, brali udział w konkursach, a dzieci robiły sobie zdjęcia z Duszkiem Lubuszkiem czy malowały buźki. Na placu Grunwaldzkim rozsiadł się też promocyjny balon województwa lubuskiego. Niestety, z powodu dużego wiatru, nie mógł pokazać się w całej okazałości.

Koncert zespołu Terno zakończył się o bisem o 18.00, o 19.00 wystąpił zespół IRA, a na zakończenie wieczoru - Smolasty.

Jakie były reakcje gorzowian? Bez względu na wiek, bardzo pozytywne. Ludzie uśmiechali się do siebie, chętnie rozmawiali, również na tematy polityczne, ale bez niechęci i słownej agresji. Pogoda także dopisała.

– To niesamowite, jak wiele radości, kolorów i dobrej energii można było dziś znaleźć na placu Grunwaldzkim. Święto Województwa Lubuskiego to nie tylko muzyka, smakołyki i atrakcje – to przede wszystkim ludzie, ich uśmiechy i poczucie wspólnoty. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego dnia i razem z innymi mieszkańcami celebrować to, co w naszym regionie najpiękniejsze. Wielkie brawa dla organizatorów i wszystkich, którzy sprawiają, że lubuskie naprawdę tętni dziś życiem – napisała Janina Klimas. Widać to również na zdjęciach.

Święto Województwa Lubuskiego ze strony Urzędu Marszałkowskiego zorganizował Departament Promocji, Turystyki i Sportu.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

10 maja 2025 23:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ... <czytaj dalej>
Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ... <czytaj dalej>
Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski. Choć to proces na lata, ważne, że się w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
PZU S.A. Inspektorat

Wełniany Rynek 12 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 78 00
branża: Ubezpieczeniowe firmy <czytaj dalej>
"Hydro Bud" Marek Mielcarek

ul. Chłopickiego 1 b lok. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 668 450 376
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Gorzowscy uczniowie z SP 2 wśród najlepszych w Polsce
Czerwiec 2026 będzie wyjątkowy dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 ... <czytaj dalej>
Mali Gorzowiacy mają swój mural
Mali Gorzowiacy skończyli 45 lat. Z tej okazji w niedzielę ... <czytaj dalej>
Biber: trochę sacrum, trochę profanum
„Już 18 czerwca przyjeżdżamy do Gorzowa z koncertem promującym naszą ... <czytaj dalej>
Inwestycje z dobrą energią
Na dachu budynku warsztatów Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu powstaje ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
«czerwiec 2026»
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Wszystko jest możliwe
Pałac w Dolsku ma swoją stronę na Wikipedii, własną zatytułowaną „Miejsce z duszą” na https://dolskpalace.eu/, a Fundacja Pałac w Dolsku - Stiftung Schloss Dölzig – na Facebooku. O tym szczególnym ... <czytaj dalej>
Festiwal Roślin
W Gorzowie Wielkopolskim odbywa się Festiwal Roślin. Festiwal Roślin to kolejna <czytaj dalej>
Złap drzewa w kadr
Pasjonujesz się fotografią i kochasz naturę? Weź udział w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5ba.jpg
admin ego:
Gigantyczny bajgiel w nitkach suchego makaronu
Ciechanów kojarzy się przede wszystkim z czasami książąt mazowieckich, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najgłośniejsza historia miłosna
To była jedna z najgłośniejszych historii miłosnych XIX-wiecznej Danii. Ona ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przyszłość polskich truskawek
Czy polskie truskawki znikną z naszych stołów? Do niedawna truskawka była ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy potrafimy jeszcze odróżnić prawdę od dezinformacji?
Sztuczna inteligencja podczas przeszukiwania internetu trafia nie tylko na rzetelne ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
m:
No cóż. Adwokat stwierdzil że pozycja jest nie do obrony i lepiej wyjść z tego wszystkiego z twarzą, smażąc przy okazji ckliwe listy do Gorzow <czytaj dalej>
m:
"Dawno temu" to na drogach królpwaly maluchy i syrenki w liczbie "sztuk kilka" na osiedle. Rowerów tez było jak na lekarstwo. F <czytaj dalej>
Anonim_6416:
U Nas najważniejsze w hierarchii są drzewa, psy i koty. Gorzów zawsze był miastem kururtem wypoczynkowym. Był miejscem wypoczynkowym dla Berlina. <czytaj dalej>
Old:
To nie troska o młodzież, to nie troska o bezpieczeństwo tylko o zyski firm " zaprzyjaźnionych". Zapomnieliście, jak bez skutku wbijano <czytaj dalej>
Anonim_3791:
Do 6659 takie bzdury może wypisywać człowiek bez rozumu i wyobraźni, który nie pojmuje, że rowerzysta jest niechronionym użytkownikiem drogi. W <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej