
W Lubuskim Centrum Cyfryzacji w Gorzowie Wlkp. 24 marca 2025 r. odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi bezpieczeństwa cyfrowego w regionie „Rozwój e-usług w województwie lubuskim – SOC”.
W wystąpieniu podczas otwarcia konferencji marszałek Marcin Jabłoński przybliżył genezę Lubuskiego Centrum Cyfryzacji. – Zamysł, by powstał ten ośrodek, datuje się na okres jeszcze przed wybuchem pełnoskalowej wojny w Ukrainie, choć wcześniej, w 2014 r., różnego rodzaju wydarzenia miały miejsce na Krymie. W tamtym czasie miałem styczność z dużą firmą teleinformatyczną w Warszawie (której byłem przez jakiś czas prezesem), z którą rozmawialiśmy o tym, żeby zastanawiać się nad takimi sprawami jak cyberbezpieczeństwo. To jest taki ciąg przyczynowo-skutkowy – wyjaśniał marszałek województwa lubuskiego
Marcin Jabłoński.
Lubuskie Centrum Cyfryzacji – niezbędne dla samorządów i mieszkańców
– Tamte wydarzenia wywołały we mnie refleksje. Uznałem, że region powinien być także przygotowany na różnego rodzaju wyzwania związane z tym, co się wokół nas dzieje, choć nie tylko ze względu na bezpieczeństwo. Także kwestia postępu cywilizacyjnego i technologicznego wskazuje, że powinniśmy w coraz szerszym zakresie korzystać z dobrodziejstw nowych technologii. To wszystko oczywiście kosztuje, więc zacznę od idei, iż pewne rzeczy należy uwspólniać, szukać możliwości optymalizacji kosztów w ten sposób, żeby nie każdy w swoim „ogródku", w swoim obszarze działania był zmuszony ponosić wszystkie koszty. Jak rozumiem, podobnie jak my, w większości są państwo przedstawicielami sfery publicznej. Tym bardziej z tego punktu widzenia warto te nasze wspólne wysiłki wziąć pod uwagę, ocenić i poszukać różnego rodzaju synergii, możliwości współdziałania – podkreślał marszałek. przypominając, że o potrzebie cyfryzacji przekonała ludzi pandemia oraz związana z tym konieczność zdalnej pracy i nauki.
Nasze bezpieczeństwo zależy od współpracy
Impulsem do utworzenia Lubuskiego Centrum Cyfryzacji Go Cloud były ponadto środki unijne przeznaczone na ten cel. W dalszym ciągu pieniądze z tego właśnie źródła będą wykorzystywane na zwiększenie cyberbezpieczeństwa instytucji, w których są przechowywane i przetwarzane dane wrażliwe, np. informacje medyczne. – Uznaliśmy, że mając do dyspozycji fundusze unijne, możemy powołać do życia taką instytucję, która uwspólnia nasze działania, wprowadza nowe technologie, przygotowuje nas na zagrożenia i oczywiście będzie punktem wyjścia do różnych rodzajów działań i rozważań związanych z zabezpieczeniem instytucji sfery publicznej przed tym skomplikowanym światem cyberataków, wojen hybrydowych i tak dalej. Security Operations Center, czyli centrum operacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, jest elementem tej całości. I teraz chodzi o to, żebyśmy znów wykorzystali mądrze i efektywnie pieniądze, jakie są w naszej dyspozycji z funduszy unijnych, bo Unia Europejska wspiera nowe technologie i bezpieczeństwo. Chcielibyśmy wam też pomóc w spełnieniu różnego rodzaju wymogów, które wynikają np. z dyrektyw unijnych, bo to są rzeczy, które porządkują pewne nasze wspólne działania, ale też i stawiają pod presją polegającą na tym, że w jakimś czasie, w określony sposób musimy doprowadzić do sytuacji, kiedy nasza odpowiedzialność za powierzone dane będzie zgodna z tym, czego wymaga od nas ta cała nadbudowa formalno-prawna – tłumaczył marszałek Jabłoński i zachęcał do kooperacji i wymiany poglądów.
Projekt „Rozwój e-usług w województwie lubuskim – SOC" jest realizowany w ramach programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubuskiego na lata 2021-2027. Dotyczy transformacji cyfrowej e-administracji i publicznych usług cyfrowych, a jego celem jest uruchomienie regionalnego Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC), jednostki odpowiedzialnej za monitorowanie, wykrywanie, reagowanie i zarządzanie zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem informacji i systemów IT, zwiększając bezpieczeństwo świadczenia e-usług.
Beneficjentem i liderem projektu jest Województwo Lubuskie. Koszt całkowity projektu to 30 099 999,99 zł, z czego środki własne stanowią kwotę ponad 4,5 mln zł, a dofinansowanie UE – ponad 25,5 mln złotych.
Realizacja inwestycji składa się m.in. z:
-
przeprowadzenia audytów cyberbezpieczeństwa,
-
dostawy i uruchomienia elementów SOC,
-
wdrożenia procedur postępowania w razie ataków,
-
realizacji cyklicznych testów podatności,
-
szkoleń z obszaru cyberbezpieczeństwa,
-
budowaniu zespołu kompetencyjnego SOC.
Lubuska chmura – nowoczesność na bazie historii
– Dzisiaj dla nas bardzo ważny dzień, bo rozpoczynamy formalnie – chociaż prace trwają już od dłuższego czasu – realizację projektu budowy lubuskiego Security Operations Center (…). Żyjemy w czasach, które rodzą przed informatykami wiele wyzwań związanych z zabezpieczeniem danych osobowych, systemów informatycznych, codziennym monitorowaniem tego, aby nic złego się nie stało. Budowa tego Security Operations Center właśnie tutaj, w Gorzowie, w naszym Lubuskim Centrum Cyfryzacji Go Cloud, jest możliwa dzięki szeregowi wcześniejszych przedsięwzięć, które spowodowały, że w ogóle możemy cieszyć się naszą własną lubuską chmurą, która jest podstawą do dalszych działań w zakresie chociażby cyberbezpieczeństwa – mówił dyrektor Biura Projektów Własnych i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego
Wojciech Olszewski, który podkreślił, że Lubuskie Centrum Cyfryzacji to miejsce, które bardzo dobrze obrazuje, jak do tworzenia nowoczesnych rozwiązań można wykorzystać zabytkowe obiekty. Powstało bowiem na terenie budynku, który kiedyś był częścią gorzowskiego szpitala.
– Znajdujemy się w zabytkowym, ponadstuletnim budynku, który był pierwotnie pralnią, kuchnią, magazynami. To pokazuje, że po stu latach można zrobić całkiem nowoczesne miejsce, które pełni inne funkcje. Ten zabytek znajdujący się tutaj na terenach poszpitalnych udało się uratować dzięki unijnym pieniądzom i nadać mu właśnie charakter, nadać mu nowe – można powiedzieć – cyfrowe życie. To też jest przykład na to, że jeżeli się jest kreatywnie ukierunkowanym, można osiągnąć fajny efekt – powiedział dyrektor.
Dyskusja początkiem działania
Spotkanie było formą wymiany opinii na temat budowy i funkcji lubuskiego Security Operations Center oraz rozwiązań możliwych do zastosowania w tym miejscu. – Mam głębokie przekonanie, że zrobimy razem kolejny krok w stronę budowy informatycznej przyszłości województwa lubuskiego i zrobimy to dobrze, dyskutując o tym, jak to należy zrobić – dodał.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele jednostek korzystających z usług LCC, a w przyszłości będą również beneficjentami działań Security Operations Center. To m.in. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze czy Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.
Oprac. red.
Foto LUM/Paweł Wańczko
Po co Centra Integracji Cudzoziemców
Samorząd wyjaśnia, po co powstają Centra Integracji Cudzoziemców.
– Opinia publiczna jest epatowana różnego rodzaju nieprawdziwymi informacjami. Chcielibyśmy jasno przedstawić nasze ...
<czytaj dalej>