piątek 18 kwietnia 2025     Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Czy za trzy lata zrewitalizują Schody Donikąd?
eGorzowska - 14833_U0LbwhirwiMzRXhgrTiZ.jpgNa konferencji prasowej w Urzędzie Miasta zaprezentowano koncepcję rewitalizacji Schodów Donikąd.

Jeszcze w tym roku na bazie koncepcji ma powstać program funkcjonalno-użytkowy. To pozwoli ubiegać się o dofinansowanie rewitalizacji ze środków unijnych, wyłonienie wykonawcy i realizację inwestycji. Proces rewitalizacji powinien zamknąć się w trzech latach.

Koncepcję wypracowało konsorcjum 13 architektów, a zaprezentowali ją architekci: Marta Bejnar-Bejnarowicz, Katarzyna Gucałło i Marcin Żurowski.

Poniżej informacja dotycząca założeń koncepcji, zakresu merytorycznego zadania oraz składu konsorcjum architektów i konsultantów, zaangażowanych w jej przygotowanie koncepcji. Opracowanie Marta Bejnar-Bejnarowicz.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przedstawiamy koncepcję rewitalizacji jednego z najważniejszych, wyłączonych z użytkowania od ponad 20 lat obszarów miejskich, o bardzo wysokim ładunku emocjonalnym, związanym z przynależnością i tożsamością społeczności miasta, o wysokich walorach architektonicznych i przestrzennych, będącego jednocześnie pomnikiem polskiej historii w poniemieckim mieście.
Inwestycja ma na celu dostosowanie do nowej funkcji społeczno-kulturowej jako zwieńczenie rewitalizacji Parku Siemiradzkiego oraz poprawę funkcjonalności, estetyki i bezpieczeństwa w centrum miasta, modernizację obiektów i przestrzeni, organizacji i spowolnienia ruchu kołowego w bezpośrednim sąsiedztwie, połączenie funkcjonalne z sąsiednimi terenami publicznymi i prywatnymi, wykonanie elementów błękitno-zielonej infrastruktury, dostosowanie do zmian klimatu, ochronę środowiska naturalnego, w tym ptaków i owadów, w miarę możliwości - pozyskanie energii dla obsługi terenu ze źródeł odnawialnych oraz umożliwienie korzystania z przestrzeni miejskiej osobom ze szczególnymi potrzebami.

Ze względu na perspektywę uzyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych w 2024 roku rozpoczęto prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem zbocza i połączeniem miasta z parkiem. Odstąpiono od kolejnego konkursu na rzecz pracy warsztatowej eksperckiego zespołu projektantów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP oddział Gorzów Wielkopolski. Pod egidą Architekta Miasta zawiązał się zespół projektowy, który przyjął formę Konsorcjum. Zadaniem jego było opracowanie analiz oraz koncepcji projektowej terenu, która ma być załącznikiem do wniosku o dofinansowanie oraz do wytyczną do projektu realizacyjnego. Konsorcjum pracowało wspólnie nad koncepcją w trybie prac warsztatowych, regularnych spotkań, pracy własnej oraz w podzespołach i online.

Rozważano wszelkie możliwe sposoby zagospodarowania w oparciu o przeprowadzone wywiady, opinie, szkice, a przede wszystkim wcześniej wykonane prace dotyczące tego terenu. Kwestie sporne wypracowywano w trybie dyskusji, a ostatecznie w formie ankiety, głosowania, którego wyniki zostały przyjęte jako założenia do projektu.

W trybie prac powstało kilkanaście koncepcji, zakładających różne warianty. Zespół zdecydował się przedstawić włodarzom miasta dwa rozwiązania, które zakładały zachowanie oryginalnego wyglądu schodów - w jednym przypadku w 100%, w drugim z modyfikacją wprowadzającą mocno zaznaczone współczesne elementy.

Do dalszego opracowania wybrana została koncepcja, którą oparto na idei zachowania formy schodów jako społecznie ważnego elementu tożsamości i powojennej historii miasta, obiektu ikonicznego w swoim kształcie, z dołożeniem do oryginalnej struktury współczesnych elementów małej architektury i zagospodarowania terenu, a także uporządkowania i zmodernizowania placu i fontanny przed schodami.

ZAŁOŻENIA KONCEPCJI

Architekturę obiektu podzielono na strefy istniejące, czyli odtwarzane wg historycznego rysu oraz nowoprojektowane. Elementy schodów: stopnie, spoczniki, balustrady i konstrukcja żelbetowa wsporcza są zaprojektowane jako odtworzenie układu oryginalnych schodów z dostosowaniem ich do obowiązujących norm oraz warunków technicznych. Odtwarzane schody nawiązywać mają do oryginalnego materiału i kolorystyki. Stopnie będą miały grubość ok 10 cm, aby uzyskać przerwy między nimi w celu odprowadzenia wody do przestrzeni pod schodami oraz zapewnić minimalny dostęp światła słonecznego do roślin pod konstrukcją schodów.

Pozostałe elementy jako nowe dla tego terenu mają zostać wykonane w materiałów innych niż beton, który zarezerwowany jest dla architektury historycznych schodów, np. z cegły.
Ażurowe delikatne balustrady mają stanowić element niedominujący w przestrzeni, a podkreślający architekturę schodów. Na spocznikach zaprojektowano pergole i ażurowe altany, jako stelaże pod pnącza. Mury oporowe oraz murki dekoracyjne przewidziano klinkierowe, jako kontynuacja architektury obiektów ważnych dla Gorzowa i wpisanych w historię architektury, również występujących w bezpośrednim sąsiedztwie. Wzorowano się na elewacji budynku Łaźni, budynków modernistycznych, jak Miejski Ośrodek Sztuki czy schody na ul. Orląt Lwowskich, ale także w nawiązaniu do architektury współczesnej jak Bulwary, Liceum Plastyczne czy obiekty na terenie Stilonu. Klinkier jest materiałem, który wpisał się w krajobraz architektoniczny miasta. Jednocześnie współgra on z kolorystyką elementów betonowych i dobrze koresponduje z naturalną zielenią.
Zastosowano liczne elementy błękitno-zielonej infrastruktury, jak niecki bioretencyjne, infiltracyjne, ogrody deszczowe, zielone dachy i ściany, nawierzchnie przepuszczalne i półprzepuszczalne, podłoża strukturalne, tereny zielone, w celu zatrzymania wody opadowej w miejscu. Retencja spełnić ma także funkcję chroniącą przed niekontrolowanym spływem wód, uwodnieniem skarpy, podtopieniami i opadami nawalnymi.

U stóp schodów zaprojektowano wielofunkcyjny plac miejski z fontanną i nawierzchnią placu z modułów ze zmienną eko-fugą, której szerokość jest na tyle duża, że umożliwia naturalną wegetację roślin typu trawy, mchy czy rozchodniki.

Fontanna zagłębiona w posadzce placu z możliwością przysiadania na krawędzi.
Plac połączony funkcjonalnie z zielonym skwerem przylegającym do budynku Łaźni wyniesionym przejściem dla pieszych i woonerfem.

Ekspozycja ściany szczytowej kamienicy przy ul. Drzymały 40 powinna zostać opracowana odrębnie, z uszanowaniem i nawiązując do powstałej przestrzeni, z poszanowaniem jej historii oraz historii architektury miasta, wg konkursu artystycznego. Zespół założył, że powinna się tam znaleźć instalacja artystyczna zawierająca w sobie elementy naturalnej zieleni, roślinności pnącej, malatury oraz elementy przestrzenne, nawiązujące do historii i architektury miasta, w tym np. twórczości gorzowskiego architekta Mieczysława Rzeszewskiego.

Elementem uzupełniającym zagospodarowanie wzgórza ma być kolejka - pochyła winda pasażerska zaprojektowana do pokonywania wysokości i zapewniająca dostęp dla osób ze szczególnymi potrzebami na poziomy tarasów schodów. Winda przede wszystkim zapewnia dostępność dla osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich, z ograniczoną mobilnością jak osoby starsze, kobiety w ciąży i rodziny z wózkami dziecięcymi. Ponadto stanowić ma atrakcję turystyczną i urozmaicenie terenu.

Teren będzie wyposażony w nowoczesne, ciekawe, interaktywne meble miejskie oraz małą architekturę. Przewiduje się huśtawki parkowe, leżaki, ławki, również z ładowarkami oraz elementy przyjazne środowisku naturalnemu, owadom i ptakom, jak habitaty czy poidełka dla zwierząt.
Na terenie planowana jest również minimum dwustanowiskowa, dostosowana dla niepełnosprawnych toaleta publiczna, umiejscowiona pod spocznikiem, w skarpie.

Zieleń niska, średnia i wysoka, o odpowiedniej dla całościowej kompozycji terenu wysokości, ma stanowić dominujący element zagospodarowania terenu Schodów.

Słupy i inne elementy pionowe planuje się obsadzić pnączami.
Duże grupy roślin powinny być poprowadzone w naturalistyczny sposób nawiązujący do zieleni w Parku Siemiradzkiego. Projektuje się gatunki i odmiany odpowiednie dla trudnych miejskich warunków i bardzo trudnego ukształtowania terenu (prace nasadzeniowe, pielęgnacja, pielenie, podlewanie). Zaplanowano rośliny nie mające dużych potrzeb wilgotności podłoża. Zadarnienie skarpy i jej stabilizacja poprzez rozrost korzeni roślin nastąpi po ok 3-5 latach. Przewiduje się rośliny typu rdestówka, bluszcz, wiciokrzew, winobluszcz, glicynia, irga, ognik, róża, hortensja pnąca, śnieguliczka, rokitnik, tamaryszek, bez, tawuła, trzmielina, dereń, oliwnik, klon polny 'elsrijk', lipa srebrzysta

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES MERYTORYCZNY ZADANIA

Schody
  • wykonanie nowych schodów wg projektu opracowanego na podstawie koncepcji,
  • wykonanie systemu odprowadzenia wody deszczowej wraz z ukierunkowanymi strumieniami,
  • wykonanie elementów infrastruktury technicznej,
  • wykonane murów oporowych na granicy z działkami sąsiednimi, na terenie inwestycji,
  • wykonanie tarasów pomiędzy konstrukcją schodów i w terenie,
  • budowa toalety publicznej pod schodami (spocznikiem),
  • ukształtowanie geometrii skarpy wynikającej z lokalizacji schodów,
  • nasadzenia zieleni odpowiedniej do kompozycji skarpy, z uwzględnieniem zieleni wysokiej, średniej i niskiej, a także zieleni pnącej (trejaże, słupy konstrukcyjne pod schodami, itp.
  • montaż elementów małej architektury (altany, pawilony, pergole stalowe lub aluminiowe, meble miejskie, tablice informacyjne i kierunkowe oraz dla osób ze szczególnymi potrzebami),
  • budowa pawilonu widokowego na szczycie schodów z infrastrukturą umożliwiająca lokalizację w sąsiedztwie mobilnego obiektu gastronomicznego

Plac przed schodami
  • przebudowa istniejących sieci i przyłączy, usunięcie kolizji,
  • budowa fontanny z elementami zasilającymi,
  • budowa infrastruktury technicznej,
  • wykonanie nawierzchni placu,
  • montaż elementów małej architektury (meble miejskie, tablice informacyjne i kierunkowe oraz dla osób ze szczególnymi potrzebami),
  • nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej.
Kolejka/winda ukośna
  • Zapewnienie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, osób z wózkami dziecięcymi i niepełnosprawnych,
  • połączenie placu przed schodami z punktem widokowym na szczycie schodów kolejką lub windą skośną.
Oświetlenie
  • zastosować rozwiązania oświetlenia podkreślającego geometrię schodów i spoczników z ewentualną zmianą barwy czy natężenia iluminacji,
  • oświetlenie zieleni,
  • linie świetlne na posadzkach wraz z utworzeniem śladu po wyburzonych niegdyś kamienicach wzdłuż ul. Drzymały,
  • oświetlenie miejsc pod i nad schodami,
  • przeanalizować i zaproponować wprowadzenie elementów fotowoltaiki z magazynem energii – w miarę potrzeb i technicznej możliwości.
Elementy infrastruktury
  • monitoring wpięty do miejskiego systemu,
  • nawadnianie zieleni,
  • instalacje elektryczne zasilania lekkich mobilnych pawilonów gastronomicznych tupu food truck i dla eventów kulturalnych na terenie,
  • stojaki rowerowe z ładowarką, ławki z ładowarką,
  • instalacje wody i kanalizacji do toalet i dla foodtrucków,
  • dwustronny totem-citylight led z informacją o wydarzeniach kulturalnych w mieście,
  • teren dostosować do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, w tym niedowidzących, głuchych, z niepełnosprawnościami, starszych i dzieci (oznakowanie w posadzkach, wygodne poręcze, opisy w alfabecie Braille’a),
  • na schodach wykonać podjazdy dla wózków i rowerów,wykorzystać ukształtowanie terenu w celu zapewnienia alternatywnego dostępu ścieżkami do wybranych miejsc rekreacji na schodach,
  • założyć połączenie kompozycyjne schodów i placu ze skwerem przed budynkiem Łaźni, przystankiem autobusowym na ul. Jagiełły lub jeszcze dalej z plantami przy Murach Obronnych,
  • wykonać zestawienie ewentualnych modyfikacji zieleni wraz z uzyskaniem wymaganych zgód,
  • rozważyć użycie materiałów rozbiórkowych podlegających wymianie, w formie pasów z całych stopni lub pociętych w kostkę lub jako kruszywo – zgodnie z założeniami NEB (Nowy Europejski Bauhaus).
Wytyczne do projektu i planowanych prac
  • rozwiązać punkty styku z planowaną zabudową mieszkaniową działki sąsiedniej prywatnej z założeniem komplementarności obiektów (na parterze lokal gastronomiczny z wyjściem na plac przed schodami),
  • wprowadzić elementów błękitno-zielonej infrastruktury na terenie objętym opracowaniem (zbiorniki retencyjne, muldy chłonne, doły chłonne, ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne (pod placem, w skarpie),
  • główne szerokie (ponad 6m) biegi schodów zaaranżować jako rozdzielone gazonami i elementami małej architektury, aby uniknąć w miarę możliwości stosowania balustrad pośrednich,
  • zastosować kompleksowe rozwiązanie architektury placu wraz z nawierzchnią z płyt np. heksagonalnych ze zróżnicowaną, biologicznie czynną bio-spoiną, wg uzgodnienia z zamawiającym,
  • przy kompozycji założenia wprowadzić maksymalną ilość zieleni - donice na schodach, zieleńce, nasadzenia komponowane na skarpach i tarasach - cały teren (z wyjątkiem ciągów pieszych terenowych) planowany jest jako zielony,
  • odtworzyć "ślad" dawnej pierzei ulicy Drzymały, w postaci zieleni, szpaleru drzew rysunku posadzki, iluminacji / oświetlenia,
  • ciągi piesze i ścieżko-pochylnie terenowe zaprojektować i wykonać jako przepuszczalne,
  • toaletę publiczną pod spocznikiem wykonać jako min. 2-stanowiskową dostosowaną dla osób niepełnosprawnych).
KONSORCJUM „SCHODY DONIKĄD” /alfabetycznie/
mgr inż. arch. Dariusz Górny
mgr inż. arch. Krzysztof Grzegorzewski
mgr inż. arch. Katarzyna Gucałło
mgr inż. arch. Szymon Gucałło
mgr inż. arch. Jakub Koralewski
inż. arch. Maciej Plust
mgr inż. arch. Paweł Sierakowski
mgr inż. arch. Joanna Styka – Lebioda
mgr inż. arch. Marcin Żurowski
asystent: mgr inż. Adam Browarny

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego /alfabetycznie/:

mgr inż. arch. Marta Bejnar-Bejnarowicz
mgr inż. arch. Berta Paluszewska
mgr inż. arch. Agnieszka Wasielewska-Prychoda


KONSULTACJA /alfabetycznie/:

mgr inż. Grzegorz Chechła
mgr inż. arch. Dariusz Jeziorny
mgr inż. arch. Liliana Kobiałka
Wydział Gospodarki Komunalnej

Oprac.: Marta Bejnar-Bejnarowicz
Główny Specjalista - Architekt Miasta
Foto Łukasz Kulczyński



13 marca 2025 16:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


VvV w dniu 17.03.2025, 13:24 napisał(a):
Gdyby postawić nadzorcę to ta ekipa ręcznie w rok by takie schody zrobiła. Najlepiej, gdyby za te pieniądze kładkę na Zawarcie zrobić, jeśli"swoi" mają zarobić to istniejące schody zutylizować i zostawić naturalne środowisko. Mam nadzieję, że nie przepadam.....tych pieniędzy, jak na betonoze.

Anonim_1871 w dniu 18.03.2025, 08:00 napisał(a):
Wystarczy rozebrać obecne schody i na ich miejsce zbudować "uładnioną" kopię, bez tych wszystkich dziwolągów, których potem nie będzie mial kto pilnować. I koszt spadnie 10-krotnie jak mniemam.

Anonim_6282 w dniu 18.03.2025, 23:47 napisał(a):
Te schody to głupota
Ale gorszą jest budowa centrum przesiadkowego w takim kształcie jak zamierzają za 60mln w 2026 roku.
Z nitka tramwajową w Jancarza i.przebudowa skrzyżowaniu z alei 12 listopada (!!!)

Anonim_6282 w dniu 18.03.2025, 23:48 napisał(a):
Stare schody donikąd te zbudowane w PRL mogły za czasu świetności (przełom 89 r), konkurować ze światowymi. Za nowe się będę wstydził

Anonim_6282 w dniu 18.03.2025, 23:48 napisał(a):
Z windą.

Anonim_6282 w dniu 19.03.2025, 00:06 napisał(a):
Ostatnia kadencja wójta jeży gorszym nieszczęściem niż ostatnia kadencja Jędrzejczaka. A będzie rządził jeszcze bodaj 2 czy 3 lata z rym szkodnikiem Martą bebe

Anonim_6282 w dniu 19.03.2025, 02:56 napisał(a):
Gorzów żeby się rozwinął musiałby nim rządzić mądry człowiek a rządzi kompletny kretyn. Z bandą równie głupich i po znajomosci na nazwisku rodzicow polityków radnych.

Anonim_1662 w dniu 19.03.2025, 12:33 napisał(a):
Jesli ktos jest troche starszy, np jak pani Redaktor, to powinien wiedziec , ze o przebudowie, budowie, rewitalizacji ,,Schodow Donikąd,, mowi sie w miescie od dobrych 30 lat.
I poki co nic z tego nie wyszlo .
Jedyne co wyszlo, to projekty, za ktore firmy projektowe zgarnęły dużą kasę.
Tak i bedzie tym razem.
Bejnarowa wzorem swoich poprzednikow,
podyskutuje, podebatuje z mieszkancami, a jak sprawa ucichnie, to wrzuci Projekt do szuflady z napisem ,,projekty schodów... prowadzących do nikąd,,
Ps

Tym razem to ponad 10 osobowy zespół architektow üoszedl na calosc.
Takich schodow to Rzymianie by nam pozazdroscili,
Gdyby one powstaly.
Bo....
Nigdy nie powstaną, hihi.

Anonim_5967 w dniu 19.03.2025, 12:36 napisał(a):
Pani Bej.....czy pani czyta komentarze, czy już, jako urzędniczka tylko zainteresowana jest pani realizacją i kasą. Nie chcemy megalomanii. Nie szastajcie, nie swoimi pieniędzmi. Kiedyś w panią wierzyłam. Był kiedyś oportunista Radziński-vice. Teraz, aby było cacy jest pani...w garści. A miasto "pada" Pozdrawiam z Zawarcia.

Anonim_1855 w dniu 19.03.2025, 17:59 napisał(a):
Radziński jest autorem zakupu przemysłówki za 6 mln. I włożenia w nią kolejnych 30. Bo twierdził ze jest w bardzo dobrym stanie budynek.
Marta jest architektem. Robiła jakieś remonty kamienic. Tym się powinna zająć.
Dworzec za 60mln z nitka tramwajową to wogole nie powinno być brane pod uwagę taka głupota. Dworzec PKS budynek sprzedali developerowi głupki a hotel przydworcowy zamierzają zburzycbzeby puścić toru tramwaju na os słoneczne. Nie może sikorskiego wyjeżdżać? Musi tam tramwaj w wąska uliczkę się pchać? To nie bimba. Jak chcecie to bimbe puśćcie. Żeby była jakaś atrakcja a nie cyrk robicie z jednokierunkowa dworcową beż.dojazdu żeby kogoś na buda podwieźć!!

Anonim_1855 w dniu 19.03.2025, 18:02 napisał(a):
Szastają setkami milionow jakby Gorzów nie miał na co wydawać. Żeby zainwestować w coś bo na razie widzę samą konsumpcję.
Nic dla demografii i poprawy rynku pracy.
Bloki z tbs i kierunki (właściwe) na uczelni ajp.
Trzecie inwestorzy. Sprowadzani na targach zagranicznych
Zróbcie te działki na mironickiej i uderzajcie do chińczyków ale to i tak mało.
Muszą być polskie gorzowskie marki i przedsiebiorczosc usługi i handel. A nie tylko montownie z tania siłą roboczą ściągane z bliskiego Wschodu.

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Lubuski Plan Ludnościowy
Czego potrzeba, by zatrzymać ludzi w Lubuskiem? O tym dyskutowała Lubuska Rada Doradcza ds. Rozwoju Regionu. 9 kwietnia 2025 r. obradowała ... <czytaj dalej>
Reakcja na lekceważące słowa radnego Buszkiewicza
List otwarty do radnego Macieja Buszkiewicza w odpowiedzi na wypowiedź wygłoszoną w mediach publicznych. Szanowny Panie Radny, z ogromnym zdumieniem i ... <czytaj dalej>
Po co Centra Integracji Cudzoziemców
Samorząd wyjaśnia, po co powstają Centra Integracji Cudzoziemców. – Opinia publiczna jest epatowana różnego rodzaju nieprawdziwymi informacjami. Chcielibyśmy jasno przedstawić nasze ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Omega Bis Sp. z o.o.

ul. Walczaka 106, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 76 76
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
"Top System" Jan Waśkiewicz

ul. Ossolińskich 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 85 06
branża: Automatyka <czytaj dalej>

Srebro naszych koszykarek
Koszykarki Polskiej Strefy Inwestycji Enei AJP Gorzów zakończyły sezon ze ... <czytaj dalej>
Najpiękniejsze pisanki zobaczysz w Spichlerzu
W filii Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta przy ul. Fabrycznej ... <czytaj dalej>
Z Budżetem poćwiczysz za darmo
Joga, pilates, muzykoterapia, taniec, warsztaty samoobrony czy muzykoterapia, warsztaty pierwszej ... <czytaj dalej>
Plac wodny – strefa zabawy i aktywności
Miasto Gorzów pracuje nad kolejnym miejscem rekreacji i wypoczynku. Chce ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
«kwiecień 2025»
PWŚCPSN
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
To nie miało prawa się wydarzyć
To nie miało prawa się wydarzyć. Przecież nie pierwszy i nie ostatni raz jakiś prezydent odwołuje kogoś ze stanowiska. Nie pierwszy i nie ostatni raz, gdy jakiś prezydent odwołuje kogoś ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8351aaaa.jpg
admin ego:
Nie jesteśmy podróżnikami (3)
W związku z zakończeniem projektu „Łączą nas ludzie i miejsca ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gonty w Gontach
Chociaż wygląda to jak primaaprilisowy żart, to rzeczywiście trafiliśmy tam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wyrok w sprawie wody
Czy woda wodociągowa może być butelkowana? – jest wyrok sądu. Wyrok ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odpowiedzialne i oszczędne
Dziewczyny w świecie finansów są odpowiedzialne i oszczędne. I to ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3696:
Mumin po odwołaniu Błauciak obiecał imprezę,
okazuje się że tylko 2 dni. pierwsza w połowie lipca druga pod koniec sierpnia.
na b <czytaj dalej>
Anonim_4493:
"Rosjanie wywieźli wszystko, co było możliwe. Zdemontowali nawet instalację elektryczną i gazową, zniszczyli ogrzewanie, choć był to śro <czytaj dalej>
Anonim_5644:
Mam pomysł jak mieszkaniec tego miasta które znam od 68 lat, a zwija się teraz. Może wypadałoby nazwać ulice w Gorzowie nazwiskiem doktora Wład <czytaj dalej>
Anonim_4493:
Socjalizm zbudował to miasto. 40 tysięczny landsberg urósł do 125 tys mieszkańców. Bloki z wielkiej płyty. Całe osiedla. Stilon na bazie Ig fa <czytaj dalej>
Anonim_4493:
Niemcy ci pomogli. Ze wzięli Polaczków na szparagi rolnicy szwabscy podwiązując Polaczków do pluga żeby zrywali głową w dół dużo gurken. Ż <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej