
Za trzy lata zamkną przedszkole nr 15. Przyczyną zły stan budynku, problemy architektoniczne i z bezpieczeństwem.
Przedszkole Miejskie Nr 15 mieści się w poniemieckiej willi z 1923. Jak informuje rzecznik prasowy miasta, pomimo prób modernizacji obiekt nie spełnia współczesnych standardów funkcjonalnych i technicznych dla placówek edukacyjnych tego typu. Stąd konieczność wygaszenia tam działalności przedszkolnej. Ma to się stać w 2028 r.
Jak podaje rzecznik prasowy urzędu miasta
Wiesław Ciepiela, przedstawiciele wydziału edukacji spotkali się w tej sprawie z rodzicami dzieci z „piętnastki” oraz z kadrą przedszkola, by poinformować, że na decyzję miały wpływ prowadzone w budynku kontrole, które zwróciły uwagę na jego zły stan. Przeprowadzono szacunki podstawowego remontu, którego wartość kosztorysowa została wyceniona w 2021 r. na ponad pół miliona złotych.
Trudnym do rozwiązania problemem są też bariery architektoniczne. Budynek, o którym mowa, położony jest na skarpie, przez co nie zapewnia bezpieczeństwa i dogodności. Posiada liczne schody zewnętrzne i wewnętrzne, brakuje w nim podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami.
Brakuje też zaplecza parkingowego, a rodzice zatrzymują samochody na wąskiej, zastawionej autami ulicy.
W związku z tym władze oświatowe przedłożą na najbliższej sesji rady miasta projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Przedszkola Miejskiego Nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim, poprzez jego stopniowe wygaszenie z dniem 31 sierpnia 2028 r.
Ma to być uchwała intencyjna o stopniowej likwidacji Przedszkola Miejskiego Nr 15, uzasadniona względami organizacyjnymi, ekonomicznymi i edukacyjnymi.
Jak zapewnia miasto, proces wygaszania przedszkola będzie prowadzony w sposób bezpieczny i z poszanowaniem potrzeb dzieci, rodziców oraz kadry przedszkola.
Przedszkole Miejskie Nr 15 pracuje od 6:30 do 16:30. Ma własny blok żywieniowy. W tym roku szkolnym do przedszkola uczęszcza 69 dzieci w 3 oddziałach: w grupie 4-latków (1 oddział) - 23 dzieci (w tym 2 dzieci 3-letnich), w grupie 5-latków (1 oddział) - 24 dzieci (w tym 1 dziecko 6-letnie) oraz 22 dzieci, w 1 oddziale przedszkolnym 6-latków.
Jednostka zatrudnia 10 pracowników pedagogicznych (8,25 etatów), z czego:
- 5 nauczycieli w pełnym wymiarze czasu pracy – w tym dyrektor, 8 pracowników administracji i obsługi (7,5 etatu). Liczba oddziałów utrzymuje się na podobnym poziomie od lat (3 oddziały), a grupy tworzą dzieci zróżnicowane wiekowo.
Wygaszenie działalności przedszkola nie spowoduje zwolnień pracowników. Nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi zostanie zapewnione zatrudnienie w Przedszkolu Miejskim Nr 33 przy ul. Franciszka Walczaka 4 lub w innych gorzowskich przedszkolach.
„Wygaszenie nie wywoła też problemów z umieszczeniem dzieci w przedszkolach. Miasto jest organem prowadzącym dla 29 przedszkoli miejskich, a likwidacja Przedszkola Miejskiego Nr 15 w żaden sposób nie zakłóci funkcjonowania opieki przedszkolnej w mieście. Zapotrzebowanie na wolne miejsca w przedszkolu będą mogły być zaspokojone przez: Miejskie Przedszkole Nr 33 przy ul. Franciszka Walczaka 4 i Przedszkole Miejskie Nr 18 przy ul. Łużyckiej 8. Przedszkola te znajdują się w odległości ok. 1 km od Miejskiego Przedszkola nr 15” – czytamy w komunikacie.
Sposób wygaszania działalności przedszkola
Wstrzymanie od nowego roku szkolnego 2025/2026 naboru do oddziału dzieci najmłodszych, tj. 3-latków urodzonych w roku 2022. Dopuszcza się nabór do przedszkola dzieci z roczników starszych, tj. urodzonych w latach: 2021, 2020 lub 2019 celem dopełnienia grup starszych. Warunkowo dopuszcza się przyjęcia dzieci z rocznika 2022, będących rodzeństwem dzieci z grup starszych w celu wsparcia rodzin i ich nierozdzielania.
Dzieci uczęszczające do Miejskiego Przedszkola Nr 15, które w roku szkolnym 2027/2028 nie ukończą edukacji przedszkolnej, będą miały zapewnioną możliwość kontynuowania nauki z dniem 1 września 2028 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 33 przy ul. Franciszka Walczaka 4, które dysponuje odpowiednią bazą dydaktyczną, salą gimnastyczną, placem zabaw. Oferuje też możliwość odpowiedniego standardu żywienia dla dzieci z alergiami pokarmowymi. Budynek Przedszkola Miejskiego Nr 33 zostanie objęty termomodernizacją w ramach projektu Głęboka modernizacja obiektów użyteczności publicznej w Gorzowie Wlkp., dofinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
Oprac. redakcja
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>