
We wtorek (10 stycznia) w ramach konsultacji społecznych projektu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, odbyło się spotkanie z mieszkańcami, radnymi, przedstawicielami samorządów, organizacji społecznych i mediów.
Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta, ale można było w nim uczestniczyć także za pośrednictwem sieci internetowej.
- Chcielibyśmy, aby każdy mieszkaniec, zarówno ośmiolatek jak i osiemdziesięciolatek, poruszał się bezpiecznie, wygodnie i sprawnie w czystym środowisku. Dzisiejsze spotkanie ma na celu przedstawienie efektu wielomiesięcznych prac i przedyskutowanie Państwa propozycji – powiedziała, otwierając spotkanie, wiceprezydent
Iwona Olek.
Przypomniała, że opracowanie dokumentu jest możliwe dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej, ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.
O idei planów mobilności i zmianie podejścia do projektowania mobilności opowiedział
Michał Babicki ze spółki Wolański, który na zlecenie Centrum Unijnych Projektów Transportowych pełni rolę doradcy merytorycznego.
Gorzów znalazł się gronie ponad 30 samorządów, które otrzymują wsparcie w trakcie trwania pilotażu w zakresie przygotowania dokumentu. Jednocześnie nasze miasto z gminami będzie pierwszym obszarem funkcjonalnym w województwie lubuskim, posiadającym plan mobilności.
Szczegóły dokumentu, proces jego opracowania i planowane działania przedstawił
Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, wykonawca projektu. W imieniu autorów odpowiedział również na pytania i propozycje mieszkańców. Dotyczyły one głównie funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz skomunikowania z sąsiednimi gminami, rozbudowy systemu tramwajowego czy utworzenia jednego organizatora transportu publicznego. Wśród propozycji znalazły się inwestycje drogowe, budowa ścieżek rowerowych czy stworzenie systemu roweru miejskiego.
Wszelkie uwagi i wnioski w tej sprawie można składać osobiście, papierowo, telefonicznie, elektronicznie czy za pomocą formularza on-line. Po ich zakończeniu – w ciągu 30 dni – powstanie raport, z podsumowaniem wszystkich propozycji oraz odpowiedzią autorów i urzędników.
Oprac. wg Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego
Foto Bartłomiej Nowosielski
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>