
Jak informuje urząd miasta, w Gorzowie rozpoczęto tworzenie systemu ewidencjonowania drzew.
Temat drzew wraca w naszym mieście coraz częściej. Niestety, nie budzi wśród mieszkańców zadowolenia, raczej oburzenie. Władze tłumaczą, że wycinki, o których mówi się każdego dnia, związane są z prowadzonymi inwestycjami, jednak nigdy nie jest tak, by nie zaplanować czegoś lepiej. Niestety, przy gorzowskich ulicach codziennie mijamy istne cmentarzyska drzew. Na niektórych ludzie stawiają symboliczne znicze.
Czemu więc ma służyć system ewidencjonowania drzew? Jak czytamy w komunikacie, miasto chce: „by był to system kompleksowy, a z doświadczeń przy jego tworzeniu i funkcjonowaniu mogli korzystać inni.”
Niewiele mówi to urzędnicze sformułowanie, ale chodzi o to, by powstał elektroniczny system ewidencji drzew oparty o możliwości miejskiego geoportalu tak, by był widoczny dla wszystkich.
Okazuje się, że system będzie informował o nasadzeniach związanych z nowymi inwestycjami i prowadzonych przez miasto w ramach zadrzewiania. Rozumiem, że będzie również wskazywał - i to z odpowiednim wyprzedzeniem - drzewa, które miasto ma zamiar wyciąć.
Nad całością czuwa zespół złożony z wydziałów i instytucji podległych miastu, w tym: Wydziału Ochrony Środowiska, Inwestycji, Geodezji, Wydziału Edukacji czy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Komunikat informuje o czymś, co dopiero zaczyna powstawać. Ile czasu potrwa budowa systemu, nikt nie wie. Jak czytamy w informacji przesłanej do redakcji: „Prace dopiero się rozpoczęły i będą musiały uwzględnić wiele różnych aspektów, m.in. system decyzji administracyjnych na wycinkę, uzyskiwanych w urzędzie marszałkowskim, a także zgłoszenia: indywidualne mieszkańców na wycinkę, drzew zagrażających bezpieczeństwu oraz wynikające z zamiarów prowadzenia inwestycji.”
W związku z tym powstaje pytanie: Czy ewidencja drzew pomoże w ich zachowaniu?
Tekst i foto Hanna Kaup
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>