
Przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie sikorka bogatka i szpak już zasiedliły budki lęgowe. To nowi mieszkańcy Skweru edukacyjnego.
W centrum miasta, przy ul. Jagiellończyka, obok siedziby RDOŚ od ubiegłego roku powstaje Skwer edukacyjny – kwietna łąka. Pisaliśmy o tym tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,hanna_kaup,10411,
Tworzenie skweru zaczęło się jesienią 2020. – Dziś chcemy tu posadzić kolejne rośliny – mówił dyrektor RDOŚ Gorzów
Józef Kruczkowski, wyrażając nadzieję, że mieszkańcy naszego regionu będą przychodzić, tam, by podglądać jak wszystko się rozwija oraz co i gdzie można posadzić wokół siebie, żeby zrekompensować ziemi to, co jej ubywa. – Chcemy, by ten skwer był zaczątkiem czegoś, co przejdzie na nasze osiedla i podwórka – dodał.
- Dzisiaj posadziliśmy już około 100 krzewów i bylin, od ukochanej przez motyle budlei, przez jaśminowce, żylistki i wiele innych, które pokażą swą krasę, gdy zakwitną – wyliczał dyr. Kruczkowski. – Te rośliny są przyjazne nie tylko dla oka, ale i dla owadów. Jak widać, wokół wiszą domki dla nich i dla ptaków. Sikorka bogatka zajęła już jedną z budek, akurat w tej chwili do największej wleciał szpak. Rano widzieliśmy gołębie grzywacze. Ten trawnik umożliwia im skubanie traw, a skwer nęci do przylotów. Ptaki lubią sąsiedztwo człowieka, z czasem się przyzwyczajają do naszej obecności, a my powinniśmy im pomagać, bo np. gdyby nie jeżyki, to meszki i komary pewnie już by nas zjadły.
Skwer edukacyjny to efekt współpracy z Lasami Państwowymi, które przekazały część budek oraz z Uniwersytetem Zielonogórskim i Ogrodem Botanicznym, skąd pochodzi kilkadziesiąt krzewów i bylin.
- Nadleśnictwo Bogdaniec przekazało kilka gatunków drzew i krzewów. Najciekawszym jest gatunek chroniony – cis pospolity. Bardzo dużo go sadzimy w lesie – już kilkanaście tysięcy sztuk. Zależy nam, by był też pokazywany i promowany tutaj – podkreśla nadleśniczy nadleśnictwa Bogdaniec
Piotr Pietkun i dodaje: – Przekazaliśmy też sadzonkę kosodrzewiny. Ona nie występuje na tym terenie naturalnie, lecz w górach, ale będzie można tu przyjść i ją zobaczyć.
Zanim posadzono przygotowane rośliny, dyr. Józef Kruczkowski zapewnił: – To jeszcze nie koniec. Na jesień staną tu kolejne tablice promujące ochronę rybołowa oraz Rezerwat Nietoperek i mam nadzieję, że będzie to miejsce żyło.
W czasie spotkania obecni otrzymali monografię pod redakcją
Piotra Grochowskiego i
Leszka Jerzaka "Krzesiński Park Krajobrazowy" wydaną przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. To około 200-stronicowe opracowanie dotyczące m.in. historii terenów, środowiska, szaty roślinnej, zwierząt i ptaków Krzesińskiego Parku Krajobrazowego powołanego do istnienia w 1998 r., a położonego na terenie gmin: Cybinka, Gubin, Maszewo. Rozciąga się między Odrą i Nysą Łużycką, od miejscowości Kłopot do wsi Połęcko.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Rozlicz PIT w Gorzowie
Od blisko miesiąca podatnicy mogą składać swoje roczne deklaracje PIT. Spora część naszego podatku PIT zasila budżet samorządu. W ten ...
<czytaj dalej>