wtorek 16 lipca 2024     Maria, Stefan, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nowa strategia dla Gorzowa
eGorzowska - 10134_6N3mbSCQZEFIuOuqvEmI.jpgMiasto dla Pokoleń – taka jest koncepcja na nową strategię rozwoju Gorzowa. O tym, jaki będzie za dziesięć lat, mają zdecydować mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w zakresie spraw społecznych, gospodarczych i ekologicznych. Pomogą w tym rozmowy z mieszkańcami, ankiety, badania społeczne, warsztaty z ekspertami, konsultacje i analizy dokumentów.

- Problemy demograficzne, rosnące koszty życia, zdrowie mieszkańców czy zmiany klimatu, to kwestie, które będziemy musieli rozstrzygnąć tworząc strategię rozwoju miasta. Dla nas rzeczą najważniejszą jest poprawa jakości życia mieszkańców. To będzie nasz cel nadrzędny – powiedział zastępca prezydenta, odpowiedzialny za sprawy rozwoju miasta Jacek Szymankiewicz. – Chcemy, by Gorzów był Miastem Dla Pokoleń. Takie jest nasze hasło, nasza myśl przewodnia strategii rozwoju miasta. Chcemy tak zorganizować miasto, aby każdy mógł znaleźć równowagę między pracą, życiem rodzinnym i rozwojem osobistym. Dlatego skupiliśmy się na trzech obszarach – gospodarce, środowisku i sprawach społecznych.

- W naszej strategii najważniejszym elementem, który musimy mocno podkreślać, to konieczność dostosowania naszego miasta do zmian klimatycznych. Coraz częściej doświadczamy skutków zmian klimatu, nawalnych deszczy, dużych burz, rosnących temperatur. Każda inwestycja musi być dostosowana, musi przewidywać skutki zmian klimatycznych, od których nie ma ucieczki. W naszych pracach musimy uwzględniać strategie sektorowe tworzone na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie kraju. Musimy uwzględniać nasze lokalne opracowania, czyli na przykład plan adaptacji do zmian klimatu, który tworzymy – podkreśliła zastępca prezydenta do spraw gospodarki Agnieszka Surmacz. – W strategii musimy uwzględnić kolejny ważny aspekt – elektromobilność. To ważny aspekt przemiany, podnoszony na poziomie światowym, europejskim i krajowym. Te znajdzie odzwierciedlenie w naszych działaniach zarówno w inwestycjach, ale także w projektach miękkich – dodała.

- Przygotowując strategię naszego miasta, chcemy wziąć pod uwagę wszystkich jego mieszkańców, począwszy od najmłodszych, poprzez uczniów, osoby pracujące, a skończywszy na seniorach – wskazała zastępca prezydenta do spraw społecznych Małgorzata Domagała. – Gorzów staje się miastem z bogatą i nowoczesną ofertą edukacyjną, pozwalającą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Przykładem może być Zespół Szkół Gastronomicznych czy właśnie budowane Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Chcemy wykorzystać nasz potencjał współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Dajemy dobre wykształcenie w dobrych szkołach, dajemy dobre podstawy do tego, by nie tylko wejść na nasz rynek pracy, ale również kształcić się na wyższych uczelniach. Dla tych, którzy powrócą do naszego miasta, chcemy stworzyć wygodne, bezpieczne i funkcjonalne miejsce do życia. Chcemy zwiększyć aktywność kulturalną, artystyczną, rekreacyjną i sportową. Chcemy zapobiegać wykluczeniom społecznym. Chcemy dbać o naszych seniorów. Patrzeć na nich nie tylko pod kątem zdrowia i aktywności, ale również wykorzystać ich potencjał wiedzy, doświadczenie zawodowe i umiejętności. Pod hasłem Miasto dla Pokoleń chcemy zintegrować wszystkie środowiska i wszystkie organizacje, działające na terenie naszego miasta – zakończyła Małgorzata Domagała.

Dyrektor Wydziału Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Programowania Strategicznego UM Iwona Olek będzie odpowiedzialna za koordynowane prac nad strategią. W czwartek zaprezentowała ich etapy rozpisane w precyzyjnym harmonogramie.

Prace rozpoczęły się 25 czerwca od warsztatów strategicznych z przedstawicielami środowisk nauki, biznesu, samorządu, kultury i organizacji pozarządowych. Potem zaplanowano badania ankietowe, kwerendy, analizy, spotkania z mieszkańcami i inne działania o charakterze badawczym i analitycznym. Skompletowany dokument strategii powinien być gotowy za rok.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji badawczych, które miasto zaangażowało do prac nad strategią. prezes Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia Artur Kotliński, który przyjechał do Gorzowa z Markiem Karłowskim i Karoliną Wołowską. To oni tworzą zespół, który będzie bezpośrednio zaangażowany w prace nad strategią miasta. IPC zajmuje się projektami badawczymi do budowania, weryfikacji oraz wdrażania strategii instytucji.

Uczestnikiem konferencji była też dr hab. Katarzyna Cheba, naukowiec i konsultant w ResPublic z Warszawy, firmy doświadczonej w tworzeniu strategii i programów rozwoju metodą uspołecznioną.
- Strategia będzie kompleksowa, będzie dotykała wszystkich sfer życia miasta i jej mieszkańców. Będzie też zawierała wykaz najważniejszych dla rozwoju przedsięwzięć strategicznych. Chcemy, aby strategia była dokumentem realizowanym z konkretnymi wskaźnikami. Będą w niej uwzględnione zarówno uwarunkowania globalne, jak i lokalne, a ważnym jej elementem będą oczekiwania mieszkańców. Informacja o postępach naszych prac będzie publicznie dostępna, zachęcamy do zapoznawania się tymi pracami – poinformowała dyrektor Olek.

Oprac. redakcja
Foto Łukasz Kulczyński


25 czerwca 2020 19:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


To już TRZECIA strategia w czasie mojego krótkiego zamieszkiwania w tym mieście. Przystań, Wsamras i teraz to :-) Efekt będzie zakładam podobny do poprzednich.
Anonim_4953, 29.06.2020, 09:21, 134.213.214.32 ##

W sam raz byl dobry
Anonim_4366, 29.06.2020, 12:19, 5.172.239.112 ##

efekt bedzie taki ze dokument powstanie trafi do szuflady a firma ktora go zrobi zainkasuje pewno ze 100tysi
Anonim_7875, 29.06.2020, 12:50, 37.131.160.82 ##

Gorzow - strategia rozwoju miasta

Jestem z urodzenia Gorzowianinem zamieszkujacym od wielu dziesiatek lat w USA. Z nostalgia a takze duma i nadzieja obserwuje coraz bardziej pozytywne nurty w odnowie i rozwoju miasta. Gorzow jest w tej chwili w trakcie formulowania wieloletniego planu strategicznego rozwoju miasta (Gorzow2035) i zaprasza komentarze i sugestie, w zwiazku z czym przesylam ta krotka notatke.

Nie zamieszkujac od lat w miescie trudno mi powiedzie co bedzie bardziej lub mniej wazne/przydatne dla terazniejszych mieszkancow miasta, ale jako zyczliwy i wiecznie “kibicujacy” miastu Gorzowianin dziele sie nastepujacymi myslami i sugestiami:


Mysli ogolne:

Liczace sie miasto musi byc przede wszystkim schludne, zadbane i dobrze zorganizowane. Te trzy rzeczy sa nie koniecznie sprawa pieniedzy, ale raczej sprawa zdrowego rozsadku, logicznego myslenia, dobrej organizacji i poczucia estetyki.

Liczace sie i powazne miasto musi miec dobrze zaplanowana i funkcjonujaca infrastrukture - ulice, chodniki, sieci kommunikacji miejskiej, energii, wody, gazu, telefonu i internetu. Ta infrastruktura musi byc niezawodna.

Liczace sie i powazne miasto musi miec dobre, tzn. szybkie, czeste, czyste i niezawodne polaczenia komunikacyjne z innymi liczacymi sie i powaznymi miastami w Polsce i za granica - Szczecin, Poznan, Berlin. (Mysle tutaj przede wszystkim o kolei).

Liczace sie i powazne miasto musi byc atrakcyjne i przyciagac mlodych, preznych ludzi ktorzy maga tworzyc i prowadzic srednie i male firmy. Tacy ludzie oprocz marzen osiagniec prywatnych i zawodowych na ogol spodziewaja sie schludnego, czystego i bezpiecznego miasta, dobrych szkol dla swoich dzieci, i bliskosci, czy tez latwego dostepu, do natury a takze mozliwosci czynnego i regularnego uprawiania sportow rekreacyjnych.

Liczace sie i powazne miasto musi byc czyste, schludne, i bezpieczne tak zeby jego mieszkancy z przyjemnoscia do niego powracali z podrozy czy wizyt, a mlodzi Polacy szukajacy dobrego miejsca do zamieszkania i zalozenia rodziny mogli je powaznie wziac pod uwage.

Liczace sie i powazne miasto ma dobrze rozwiniety system promocji miasta majacej na celu nie tylko zachecanie do wizyty turystow czy sprzedaz produktow/wyrobow ale tez zciaganie firm, i przede wszystkim mlodych, preznych ludzi szukajacych rozwojowego i przyszlosciowego miejsca dla siebie i rodziny.


Zapraszanie perspektyw i opinii osob odwiedzajacych miasto:

Sugeruje zeby w kazdym hotelu i na dworcu kolejowym (autobusowym) byly dostepne formy ankiety, nie dla gorzowian, ale dla przyjezdnych czy przejezdnych z pytaniami dot. ich obserwacji i sugestii co do Gorzowa. Logika jest w tym taka ze tubylcy, obojetnie gdzie mieszkajacy, z czasem przyzwyczajaja sie do status quo i nie zauwazaja pewnych rzeczy czy portrzeb. Pytania ankiety moga byc typu: co sie Tobie najbardziej podoba/nie podoba w Gorzowie; czy chcialbys tu kiedys zamieszkac (dlaczego - tak / dlaczego - nie). Jakie jest twoje wyksztalcenie i zawod; gdybys tu zamieszkal to chcialbys pracowac dla kogos czy stworzyc swoja wlasna firme; jakiego rodzaju/branzy firme chcialbys tu stworzyc; gdybys chcial stworzyc swoja firme to co widzisz pomocnego (badz limitujacego) w miescie, w jego infranstrukturze, w jego funkcjnowaniu, zadbaniu, itp.

Podobne ankiety powinny byc wyslane przez miasto do bylych Gorzowian ktorzy wyjechali z miasta, czy na studia czy w poszukiwaniu lepszego miejsca do zycia, i juz nigdy nie wrocili.

Swietnym odnosnikiem do takiej potencjalnej ankiety moze byc niedawny (19–8-2020) wywiad z mlodym czlowiekiem i bylym gorzowianinem w jednym z gorzowskich portali internetowych (Echo Gorzowa) pt: “Brakuje tutaj perspektyw dla mlodych ludzi”.


Dodatkowe mysli:

Proponuje zmiane motta miasta, jesli nie oficjalnie to chociaz dla marketingu i reklamy miasta, np: “Gorzow - miasto dla wszystkich”, Gorzow - miasto prezne”; “Gorzow - miasto goscinne”.

Elektryfikacja sieci kolejowej na odcinkach Krzyz - Gorzow (i moze tez Gorzow - Kostrzyn) jest krytyczna.

Formacja z prawdziwego zdarzenia Uniwersytetu o charakterze bardziej politechnicznym niz humanistycznym jest kluczowa.

Turystyka i sport - Jestesmy dumni ze Stali Gorzow, ale na zawody zuzlowe przyjezdzaja (i potem szybko wyjezdzaja) tylko zagorzali kibice. Sugeruje wiec lepsze wykorzystanie systemu wodnego Warta-Notec-Odra; lasow Barlinecko-gorzowskich - triathlony, zawody wioslarkie czy kajakowe (oprocz rzeki Warty mamy tez Kanal Ulgi - idealny prosty paro kilometrowy odcinek wodny).

Kultura - Lepsze wykorzystanie Centrum Kultury FG. Swietnie ze kontynuowany jest festiwal pianistyczny Bacha. Z zwiqzku z czym powinno sie porozumiec z panem Rafalem Blechaczem zeby zostal honorowym Prezesem czy Patronem Festiwalu.

Dalsze czy dodatkowe wykorzystanie budynku FG - regularne, coroczne konkursy czy festiwale (z nagrodami) zaawansowanych chorow i orkiestr szkolnych czy akademickich, itp.

Wykorzystanie budynku dawnego kina Slonce - np. na kino filmow niezaleznych, studenckich czy amatorskich. Mozna tez zorganizowac tam doroczny festiwal takich filmow, a la Sundance Festival stworzony przez Roberta Redforda w Utah.

Sumujac, chce jeszce raz podkreslic ze zachecenie mlodych, preznych i przdsiebiorczych ludzi do pozostania, powrotu czy osiedlenia sie w Gorzowie jest kluczowe dla przyszlosci miasta.

JTL
Anonim_3152, 08.09.2020, 03:02, 73.96.6.68 ##

Amen
Anonim_1489, 08.09.2020, 09:24, 134.213.60.201 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Ciąg dalszy urodzinowych uroczystości
W najbliższy weekend, od 5 do 7 lipca odbędzie się kolejna część uroczystości uświetniających urodziny miasta. Jednym z elementów świętowania ... <czytaj dalej>
Otwarte nowe rondo przy Słowiance
Po weekendzie otwarte dla kierowców zostanie nowe rondo przy CSR „Słowianka”. Ruch na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich ... <czytaj dalej>
Budżet Obywatelski 2024
W ramach ogłoszonego postępowania przetargowego na budowę osiedlowego placu zabaw między budynkami przy ulicy Słonecznej 64-68, 69-73 w ramach Budżetu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Riviera" S.P.A. Gabinet Odnowy Biologicznej

ul. Matejki 9, Gorzów Wlkp.
tel. 787 409 299
branża: Odnowa biologiczna, SPA <czytaj dalej>
"Omen Tools" Maciej Pochwatka

ul. Wyszyńskiego 123 e m. 5, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Metalowe artykuły - hurt <czytaj dalej>

Jeśli nie chcecie zmiany nazwy miasta
Jeżeli naprawdę uważacie, że zmiana nazwy naszego miasta jest - ... <czytaj dalej>
Łoo, jak tu ładnie
Częściowo zjeżdżając, częściowo schodząc z naszej chatki trapera na zboczu ... <czytaj dalej>
Jest kolejny I Wicewojewoda Lubuski
Maciej Wojciech Siwicki został powołany na I Wicewojewodę Lubuskiego. Do pełnienia ... <czytaj dalej>
Polacy jeżdżą coraz starszymi autami
14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
Propozycje zmian w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego
Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wodospady i inne wodne przygody
Do tej pory z ręki jadły nam tylko fiordy i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1213:
bo gorzów jest zarządznay przez durniów i nie ma u nas wogóle inteligencji
to odnosnie zarowno dziennikarzy a juz na pewno "naukowców& <czytaj dalej>
Anonim_8168:
Do surmacza. Nie pochodzi pan z tych stron, niczym szczególnym po za pisaniem mandatów i bycia u żłoba w warszawce, robieniem szumu wokół siebie <czytaj dalej>
Anonim_8168:
Osiagnięcie poziomu wielkopolskiego, rozwoj, zarobki, porzadek, zamiłowanie do bycia przyzwoitym, osobom mającym korzenie z centrum, Malopolski czy <czytaj dalej>
Anonim_8274:
Nigdzie nie będę chodził formuła jest kie domprzyjecia.
Ma zostać gorzow <czytaj dalej>
Anonim_9547:
Co za myślenie. Gorzów jest slaby i taki pozostanie nawet jak mu odetną Wielkopolski. A z Wielkopolskim przynajmniej brzmi godnie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej