
Wydarzenia w Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta. W najbliższym czasie gorzowskie muzeum zaprasza na dwa wydarzenia.
Pierwsze już 12 lutego (środa) o 17:00 to kolejne spotkanie w ramach cyklu Gorzowskie Konwersatoria Muzealne. Wykład „Monety i żetony z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radachowie. Parafia św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim” wygłosi numizmatyk, historyk i archeolog Muzeum Lubuskiego Paweł Kaźmierczak.
12 lutego (środa) o 17:00; Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35
--------------------------------
Gorzowskie Konwersatoria Muzealne to cykl spotkań organizowany przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim od 2009 roku. Prelegentami tematów dotyczących archeologii, etnografii, historii, numizmatyki i sztuki są muzealnicy oraz zaproszeni historycy, konserwatorzy dzieł sztuki i regionaliści. Celem konwersatoriów jest rozszerzenie wiedzy o historii i kulturze naszego miasta oraz regionu.
Kolejne wydarzenie odbędzie się w niedzielę 16 lutego i jest związane z 70. rocznicą otwarcia Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi, zwanej też Arsenałem. Z tej okazji Muzeum Lubuskie przygotowuje szereg wydarzeń nawiązujących do historycznej ekspozycji z lipca 1955 r. Pierwszym z nich było otwarcie wystawy czasowej w Muzeum Grodu Santok Arsenał 1955. Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi. Reminiscencja.
W niedzielę 16 lutego w Muzeum Grodu Santok (ul. Wodna 2a, Santok) kuratorka Anna Jacyno będzie oprowadzać po ekspozycji o 10:30, 12:00, 13:30 i 15:00.
--------------------------------
Ideą wystawy jest przywołanie ducha Arsenału z 1955 roku i dołączenie do zawartego w haśle wystawy sprzeciwu. Na ekspozycji będzie można obejrzeć dzieła malarek i malarzy z Kręgu Arsenału. Są wśród nich obrazy „podszyte” traumą, przypominające tragedię wojny i Holokaustu. Są i takie, które ukazują pejzaże oraz interesujące odwołania do materii, przekształconej wrażliwością i wyobraźnią plastyczną. Każdy z obrazów stanowi przykład malarstwa pełnego indywidualizmu oraz niezwykłej ekspresji twórczej artystów. Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacyno.
W Spichlerzu, filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, znajduje się bogaty zbiór prac twórców związanych z Arsenałem. Na wystawie stałej Krąg Arsenału 1955 eksponowanych jest obecnie około 200 dzieł z tej kolekcji.
Oprac. redakcja
Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Rozlicz PIT w Gorzowie
Od blisko miesiąca podatnicy mogą składać swoje roczne deklaracje PIT. Spora część naszego podatku PIT zasila budżet samorządu. W ten ...
<czytaj dalej>Maturzyści i misjonarze
W niedzielę 16 marca już po raz czterdziesty siódmy odbędzie się tradycyjna Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Hasłem ...
<czytaj dalej>Na sejmiku o inwestycjach drogowych
Podczas marcowej sesji Sejmiku, 10 marca 2025 r. Henryk Janowicz – dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w ...
<czytaj dalej>