
Z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska zaprasza do wspólnego świętowania tego jednego z najważniejszych świąt państwowych.
We wtorek 5 listopada z uczniami i nauczycielami Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp. odbędzie się Koncert Patriotyczny „Bo na imię Polska ma!”. W wykonaniu solistów oraz szkolnych zespołów zabrzmi muzyka polska, klasyczna i ludowa oraz popularne pieśni patriotyczne. W programie zaplanowano pieśni narodowe i patriotyczne, tematy z polskich seriali oraz kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ludwiga van Beethovena i innych kompozytorów.
6 listopada – w ramach obchodów 50-lecia Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego – w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert z cyklu „Mistrz i jego uczeń”. Wystąpią profesor
Maciej Pabich (fortepian) z uczennicą
Leną Juszkiewicz (fortepian). Towarzyszyć im będzie
Maciej Grygiel (skrzypce).
W drugiej części koncertu zaśpiewa
Aleksander Kaczuk-Jagielnik (baryton) oraz jego profesor
Bogdan Makal (baryton). Towarzyszyć im będzie
Małgorzata Rusak-Mietlińska. Zaprezentują lirykę wokalną Mieczysława Karłowicza.
Koncert zapowiada się jako spotkanie młodości i doświadczenia różnych epok i stylów.
8 listopada odbędzie się niepodległościowy koncert symfoniczny Ścieżkami Podhala, w którym obok tradycyjnej muzyki podhalańskiej usłyszymy II Koncert skrzypcowy „Góralski” Jana Adama Maklakiewicza oraz Krzesanego Wojciecha Kilara.
Brzmienia Podhala porwały Jana Adama Maklakiewicza, a ten na początku lat 50. XX wieku postanowił oddać im hołd. II Koncert skrzypcowy rozpoczyna się od prezentacji w partii solowej tzw. Ozwodnej Zakopiańskiej – jednej z najbardziej charakterystycznych nut góralskich. Dzieło to – bardzo rzadko wykonywane – przywróciła młoda Podhalanka
Katarzyna Lassak, która kulturę góralską wyniosła z rodzinnego domu. I właśnie Katarzynę Lassak (skrzypce) z Kapelą góralską Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego oraz towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej będzie można zobaczyć i usłyszeć na scenie koncertowej Filharmonii Gorzowskiej.
W programie koncertu zostanie zagrany Krzesany Wojciecha Kilara. To pochwała góralszczyzny, przy której blednie słynny balet Karola Szymanowskiego Harnasie, jak o Krzesanym pisał krytyk muzyczny Andrzej Chłopecki.
Obecność Katarzyny Lassak i Kapeli góralskiej Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego będzie nie tylko okazją do zobaczenia na scenie FG rozbudowanej orkiestry, ale także muzycznej zabawy w poszukiwania. Przed każdym utworem Kapela góralska Lassaków „Heliosów” z Zakopanego zagra tradycyjne nuty i tematy góralskie, których potem będzie można doszukiwać się w utworach Jana Adama Maklakiewicza i Wojciecha Kilara.
Przed koncertem i w jego trakcie (8 listopada), a także 11 listopada obiekt Filharmonii Gorzowskiej będzie podświetlony w biało-czerwonych barwach.
Na zbliżające się Święto Niepodległości Filharmonia Gorzowska ma też propozycję dla najmłodszych.
W niedzielę 10 listopada zostanie zagrany niepodległościowy koncert familijny „Na polskich ścieżkach muzyka mieszka”, co oznacza, że w każdym miejscu ludzie śpiewają, grają czy tańczą, a kultura każdego kraju wywodzi się z ludowych korzeni.
Dzięki koncertowi będzie można się dowiedzieć, co to jest hołubiec, czy ułani tańczyli krakowiaka, czy mazurek to tylko wielkanocne ciasto oraz jaką radę na codzienne smutki miał Fryderyk Chopin. Podczas koncertu widzowie przeżyją muzyczno-taneczną podróż po polskich ścieżkach i dróżkach. Uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gorzowie Wlkp. zaśpiewają znane od pokoleń piosenki i pieśni patriotyczne. Tradycyjnie zabrzmi hymn narodowy. Będzie też „Polonez”.
Oprac. redakcja
foto FG
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ...
<czytaj dalej>Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski.
Choć to proces na lata, ważne, że się w ...
<czytaj dalej>