
Po co się idzie na Romane Dyvesa? By poczuć rytm romskiej muzyki i energii jej wykonawców, by zobaczyć taniec taborowy i sceniczny, by podziwiać feerię kolorów mieniących się różnymi odcieniami strojów i nadzwyczajnych układów spódnic. Na Romane Dyvesa idzie się też po to, by razem śpiewać i dać upust własnym emocjom w pląsach pod sceną czy między rzędami amfiteatralnej widowni. I tak było 30 sierpnia na XXXVI Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich w Gorzowie Wielkopolskim.
Na gorzowskiej scenie pojawili się: niezwykle energetyczny i znany gorzowskiej publiczności bałkański zespół
Mahala Rai Banda oraz porywający gitarzyści z
Gipsy Band. Jako gwiazda wystąpiła
Kayah. Widzowie oklaskiwali
Lizę Kotlyarenko w towarzystwie gorzowskich sióstr
Krajnikównych Zuzy i Hanki, zespół
Flamenco Embrujo & Rada Dance art oraz gospodarza – Cygański Teatr Muzyczny Terno i jego gości: mołdawskiego mistrza Fletni Pana
Dumitru Harea. Wśród wykonawców byli też solista
Masio Sylwester Kwiek i
Stanisław Karpiel-Bułecka.
Całość prowadzili:
Katarzyna Sanocka i
Manuel Dębicki.
Po reakcji publiczności trzeba przyznać, że Romane Dyvesa przyjęło się w naszym mieście, ma coraz większe rzesze zwolenników, a ci, którzy decydują się na obecność w czasie koncertu, wychodzą z niego zadowoleni.
Tym razem pogoda dopisała, widzowie również, a ci którzy nie byli, będą mogli zobaczyć dziś wieczorem godzinną relację w TVP 2.
A tak wyglądał koncert w oku aparatu fotograficznego.
Tekst i foto Hanna Kaup
Wykorzystywanie zdjęć bez zgody redakcji zabronione.
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Andrzej Trzaskowski (IP: 188.x.x.92) w dniu 31.08.2024, 19:18 napisał(a): Tyle lat towarzyszył zespołowi TERNO gitarzysta, śp. Janek Rogoza... Szkoda, że choć słowem o tym nie wspomniano. Cóż... The Show Must Go On!
Andrzej Trzaskowski (IP: 188.x.x.92) w dniu 01.09.2024, 06:57 napisał(a): Co by nie pisać i nie myśleć... Udany koncert obrazujący i pozbierany w to co się dzieje wokół i w konsekwencji, czy w powiązaniu z muzyką cygańską. Reżyserowi udało się poskładać i przedstawić rozgrzanej publiczności najciekawsze wokalnie i najbardziej wokółcygański kawałki. Same rosyjskie Cyganki, z ich przebrzmiałymk przebojami, urzekające. A Liza i tancerki to klasa sama w sobie. Dojrzałe pod każdym względem. I to wszystko w aranżacjach i oprawie zespołu Terno. Brawo Edward Dębicki.
Dodali milion
16 czerwca 2026 r. Zarząd Województwa Lubuskiego podjął – w formie uchwały zmieniającej – decyzję o zwiększeniu dofinansowania z budżetu ...
<czytaj dalej>Do kogo pofrunie tegoroczny Motyl?
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego zaprasza do zgłaszania kandydatów do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta. Nagroda przyznawana jest raz w roku, w ...
<czytaj dalej>Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>