czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W objęciach Motyla
eGorzowska - 12973_rbc5BqvnD8GQj6prSGSb.jpgNa rozpoczęcie sezonu kulturalnego 2023-2024 w Filharmonii Gorzowskiej wręczono doroczne Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta. W 24. edycji laureatami Motyli zostali: aktorka Anna Łaniewska i malarz Roman Piciński.

Takiego oblężenia Filharmonia Gorzowska nie przeżyła dawno. Po raz pierwszy w głównej sali zabrakło miejsc, więc trzeba było dostawiać krzesła. Tym razem bowiem gala inaugurująca miejski sezon kulturalny miała wyjątkową oprawę muzyczną. W projekcie „Efekt motyla” wystąpili połączeni dyrygenturą Bartosza Pernala artyści z Filary Jazz Big Band i Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej z solistami: Pauliną Gołębiowską i Jakubem Luboińskim.

Zanim laureaci odebrali statuetki autorstwa Andrzeja Moskaluka, dwie osoby związane z gorzowską kulturą otrzymały odznaczenia państwowe. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano aktorkę Bożenę Pomykałę-Kukorowską i muzyka Jana Markuszewskiego.

Przyznano też Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je: animatorka kultury Iwona Goździk oraz muzycy: Maciej Grygiel, Marek Konarski (w jego imieniu odznakę odebrał Bogusław Dziekański), Dawid Pajdzik i Bartosz Pernal.

Nominację do nagrody Motyla otrzymało dziesięć osób i instytucji. Byli to: Lidia Świątkowska, Roman Piciński, Robert Piotrowski, Eugeniusz Jaszkul, Anna Łaniewska, Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta, Krystyna Zienkiewicz, Przemysław Kapsa, Marina Rusak, Chór Gaudete. Kapituła pod przewodnictwem Wojciecha Kuski miała naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie rekomendowała Prezydentowi za szczególne osiągnięcia artystyczne, a także za sukcesy w edukacji kulturalnej, animacji i upowszechnianiu kultury Annę Łaniewską i Romana Picińskiego. Oni też otrzymali unikalne statuetki oraz nagrodę pieniężną.

BIOGRAMY

Laureaci Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego:
Anna Łaniewska

Aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy od 34 lat. W dorobku artystycznym posiada ponad 200 ról teatralnych. Zagrała m.in.: w Czarownicach z Salem, Mistrzu i Małgorzacie czy Makbecie. Spektakl Trzy razy Piaf, w którym występuje, jest grany z niesłabnącą popularnością od 2007 r. Młodszej publiczności znana jest przede wszystkim z przedstawień o sympatycznym Tygrysie Pietrku, w których gra tytułową rolę.

Wykładowczyni w Studiu Teatralnym, jest instruktorką teatralną, uczy recytacji i poezji śpiewanej. Autorka scenariuszy do sztuk teatralnych i tekstów piosenek, współtwórczyni, reżyserka i wykonawczyni licznych projektów realizowalnymi z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, a także z seniorami.

Laureatka licznych nagród w konkursach recytatorskich i poezji śpiewanej. W 2002 r. za wybitne dokonania artystyczne wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Lubuskiego, w 2014 r. otrzymała Pierścień Melpomeny dla najpopularniejszej aktorki gorzowskiego teatru, w 2016 r. została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w tym roku Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Jest osobą mocno zaangażowaną w działalność na rzecz ochrony praw zwierząt.

Roman Piciński

Znany i ceniony gorzowski malarz i grafik, uczeń Jana Korcza, do perfekcji opanował malarstwo pastelowe, technikę akwareli i gwaszu. Jego działalność artystyczną mieszkańcy Gorzowa podziwiają od końca lat 70. XX wieku na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swoich pracach uwiecznił piękno przedwojennego Gorzowa. Prace te mają szczególny wymiar, ponieważ są poprzedzone kwerendą i poparte szczegółową analizą dokumentacji historyczno – architektonicznej, zachowanej w archiwach. W nieprzeciętny sposób oddają klimat i urok naszego miasta. Są również, oprócz walorów estetycznych, nieocenioną, wyjątkową lekcją historii.

W latach 2003-2013 pracował w Muzeum Lubuskim, gdzie był aranżatorem i kreatorem koncepcji plastycznych kilkudziesięciu wystaw i publikacji poświęconych historii, sztuce, archeologii i etnografii.

Roman Piciński do dzisiaj współpracuje z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta, z Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim i organizacjami pozarządowymi. Jest aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego, a jego prace są bezsprzecznie oryginalną, artystyczną wizytówką naszego miasta.

Odznaczeni Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”
Bożena Pomykała-Kukorowska

Aktorka teatralna i filmowa. Od 1987 roku związana z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Prowadząca warsztaty teatralne, wykładowczyni w Studiu Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży. Brała udział w polsko - niemieckich projektach teatralnych. Na swoim koncie ma również role filmowe oraz w serialach telewizyjnych. Zaangażowana w działalność edukacyjną i projekty charytatywne m.in. na rzecz Hospicjum w Gorzowie Wielkopolskim. W 2023 r. będzie obchodziła 40 - lecie pracy artystycznej.

Jan Markuszewski
Muzyk multiinstrumentalista, animator kultury, pedagog, właściciel Studia Muzyki Elektronicznej w Gorzowie Wielkopolskim, które założył w 1992 roku, jako jedną z pierwszych w Polsce, prywatnych szkół muzycznych. W ciągu wielu lat pracy z młodzieżą wykształcił wielu muzyków, którzy do dzisiaj pracują zawodowo w branży muzycznej. W 2022 roku Studio Muzyki Elektronicznej Jana Markuszewskiego obchodziło jubileusz 30 – lecia działalności.

Odznaczeni Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Iwona Goździk

Animator kultury, muzyk, organizator i koordynator wydarzeń artystycznych. Z kulturą związana nieprzerwanie od 28 lat. Od 12 lat pracownik Filharmonii Gorzowskiej, w zespole merytorycznym odpowiedzialnym za organizację pracy artystycznej i działalności edukacyjnej prowadzonej przez instytucję. Prowadzi koncerty dla mam w ciąży i dzieci do 4 roku życia pn. Muzyczne Raczkowanie. Była również instruktorem współprowadzącym, a także samodzielnie prowadzącym grupę chóru dziecięcego podczas realizacji kilku musicali realizowanych przez Filharmonię Gorzowską. Pani Iwona Goździk przez wiele lat była muzykiem Gorzowskiej Orkiestry ODEON oraz Gorzowskiej Orkiestry Kameralnej, a także członkiem Chóru „Cantabile”.

Maciej Grygiel

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 12 lat muzyk orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Założyciel i menadżer kwartetu smyczkowego im. H.M. Góreckiego. Współpracował z Filharmonią Krakowską, Capella Cracoviensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, zespołem Forum Sinfonia, z którą występował jako solista między innym w USA, gdzie otrzymał honorowe obywatelstwo Kansas City. W 2014 roku był koncertmistrzem Orkiestry Shen Yun w Nowym Jorku. Jako solista występował z orkiestrą Forum Sinfonia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Zielonogórską. Maciej Grygiel z dużym powodzeniem prowadzi również działalność pedagogiczną.

Marek Konarski

Absolwent Danish National Academy of Music, Odense w Danii - magister sztuki. Muzyk jazzowy, kompozytor i saksofonista tenorowy. Wychowanek Małej Akademii Jazzu, gdzie obecnie jest najmłodszym wykładowcą. Artysta zdobył wiele nagród dla najlepszego solisty na konkursach jazzowych, współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi, m.in. z Kathrine Windfeld – duńską pianistką, z którą wystąpił na największych europejskich festiwalach jazzowych. Marek Konarski w 2021 r. wydał swój pierwszy album w roli lidera - „Konarski & Folks”. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny.

Dawid Pajdzik
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Altowiolista – lider grupy altówek w Filharmonii Gorzowskiej, pedagog, kompozytor i aranżer. Jako solista i kameralista jest laureatem wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie, prowadzi klasę altówki na Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2015 r. rozpoczął intensywną działalność kompozytorską. Od tego czasu jego utwory były wykonywane na całym świecie. W 2021 r. otrzymał dofinasowanie w ramach ministerialnego programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Bartosz Pernal
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (puzon jazzowy) a także Uniwersytetu Zielonogórskiego i Akademii Muzycznej w Katowicach (kompozycja i aranżacja jazzowa). W 2017 r. otrzymał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jazzowych, występował na licznych festiwalach i scenach muzycznych ze znakomitymi, polskimi muzykami jazzowymi. Jako kompozytor, aranżer i dyrygent prowadzi autorskie projekty, regularnie realizując premierowe wykonania zarówno w obsadach orkiestrowych, jak i kameralnych. Prowadzi zespół „Bartosz Pernal Orchestra”, a w Gorzowie jest band leaderem zespołu „Filary Jazz Big-Band”.

Biogramy za: Wydział Promocji i Informacji / Wydział Kultury
Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/22

, zdjęcie 2/22

, zdjęcie 3/22

, zdjęcie 4/22

, zdjęcie 5/22

, zdjęcie 6/22

, zdjęcie 7/22

, zdjęcie 8/22

, zdjęcie 9/22

, zdjęcie 10/22

, zdjęcie 11/22

, zdjęcie 12/22

, zdjęcie 13/22

, zdjęcie 14/22

, zdjęcie 15/22

, zdjęcie 16/22

, zdjęcie 17/22

, zdjęcie 18/22

, zdjęcie 19/22

, zdjęcie 20/22

, zdjęcie 21/22

, zdjęcie 22/22


29 września 2023 22:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Malena" Magdalena Bielecka

ul. Kostrzyńska 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 27 88
branża: Zasłony, firanki, karnisze - detal <czytaj dalej>
Kolasiński Sylwester Usługi Transportowe

ul. Fredry 1 d lok. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 888 276 298
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Wygodnie, dyskretnie i skutecznie
Rozmowa z dr n. med. Bartoszem Szetelą z Poradni Profilaktyczno-Leczniczej ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej