
W piątkowe popołudnie 17 marca w gorzowskim Jazz Clubie Pod Filarami zjawili się naukowcy, poeci, pisarze, muzycy, dziennikarze, czyli ludzie kultury, by wspominać zmarłego przed dwoma laty Wojciecha Bursztę.
Wojciech Burszta - antropolog i kulturoznawca był m.in. autorem książki „Jedzie Pan Jazz. Edukacja jazzowa i popkulturowa w perspektywie antropologicznej 2019”, traktującej o swoistym fenomenie, czyli Małej Akademii Jazzu, którą stworzył i prowadzi
Bogusław Dziekański. To on oswaja z jazzem nie tylko ludzi Gorzowa, ale i Kostrzyna, Kołczyna, Zwierzyna i wielu innych w całym powiecie gorzowskim i poza nim.
Premiera książki miała miejsce 14 czerwca 2019 r. w Jazz Clubie Pod Filarami (relację przeczytacie tu:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,9343,)
Dwa lata po ukazaniu się wydawnictwa o gorzowskim fenomenie, zmarł jeden z jego autorów Wojciech Burszta. Dziś – dwa lata po jego śmierci – przyjaciele wspominali go na specjalnym spotkaniu pod nazwą "Wojciecha Burszty przygody z kulturą".
W roli konferansjera wystąpił antropolog kultury
Waldemar Kuligowski. Zanim pojawili się zaproszeni goście, szef Filarów przypomniał moment, gdy dowiedział się, że Wojciech Burszta – człowiek, który w jego przekonaniu powinien żyć wiecznie – odszedł.
Później
Paweł Tański z Torunia przedstawił wiersz dedykowany bohaterowi wieczoru, napisany dwa lata przed jego śmiercią.
Z Warszawy przyjechał ekspert kultury młodzieżowej, dziennikarz, juror Paszportów Polityki
Mirosław Pęczak, który mówił o wątpliwościach wobec ulubionego przez Wojciecha Bursztę rocka progresywnego.
Swoje wspomnienia przedstawił filozof i kulturoznawca z UAM w Poznaniu
Michał Buchowski, uczeń Józefa Burszty, taty Wojciecha. Mówił o jego pasjach naukowych, o miłości do zespołu Yes i futbolu.
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć człowieka, który „zaraził” Wojciecha Bursztę tematem gorzowskiej Małej Akademii Jazzu, współautora książki „Jedzie Pan Jazz”
Andrzeja Białkowskiego z Lublina. W bardzo osobistej i emocjonalnej wypowiedzi przypomniał, jak doszło do realizacji tego gorzowskiego projektu.
Warszawy reprezentował rónież autor takich tytułów jak: „Homo frajer”, Naród kontra lewactwo” czy „Ludowy antyklerykalizm”
Michał Rauszer, który określił swojego dużo starszego kolegę klasykiem od antropologii interesującym się piłką nożną.
W ponad dwugodzinnym wieczorze wspomnień wystąpił również publicysta
Andrzej Dorobek z Płocka. Aktorka Teatru im. J. Osterwy
Edyta Mielczarek odczytała fragmenty listów Burszty. Dr nauk humanistycznych
Marcin Kafar z Łodzi przypomniał o przewodnich ideach pisarstwa zmarłego, tj. samotności, śmierci i potrzebie spotkania innych ludzi. Autor powieści kryminalnych
Mariusz Czubaj zaprezentował specjalnie napisane na tę okoliczność opowiadanie, a dzięki obecnej na wieczorze
Hannie Burszcie goście obejrzeli wybrane fotografie z Tardy (miejsce między Ostródą a Morągiem), w której Wojciech Burszta lubił przebywać.
Zorganizowany przez Bogusława Dziekańskiego wieczór wspomnień należy określić mianem wydarzenia z udziałem czołowych polskich przedstawicieli i miłośników nauki, antropologów, pisarzy i dziennikarzy. Całość zakończył koncert w wykonaniu muzyków jazzowych. Na saksofonie zagrał
Marek Konarski, na fortepianie
Jacek Szwaj, na kontrabasie
Damian Kostka, na perkusji
Mateusz Brzostowski.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Gorzów promuje się w Czechach
Do zwiedzenia Gorzowa Wielkopolskiego, zdobycia i poszerzenia wiedzy o naszym mieście, poznania jego historii i walorów, zachęca głównie czeskich turystów ...
<czytaj dalej>Przetarg na I etap Północnej Obwodnicy Gorzowa
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę I etapu Północnej Obwodnicy Gorzowa. Połączy ona ze sobą dwa osiedla – ...
<czytaj dalej>Ministranci zagrają w szachy
W sobotę 18 marca br. odbędą się w Przemkowie IV Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Szachach Szybkich o Puchar Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego.
Program ...
<czytaj dalej>Bardzo dużo zmian w komunikacji miejskiej
Do 24 marca zaplanowano konsultacje nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Mają one skoordynować sieć połączeń, tak aby odpowiadała potrzebom mieszkańców, ...
<czytaj dalej>