środa 30 listopada 2022     Justyna, Andrzej, Konstanty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Michał Rusinek na Festiwalu Nauki w AWF
eGorzowska - 12107_waLRTQVn6hHWgLdFtSM.jpg

Gorzowska filia Akademii Wychowania Fizycznego po raz piąty zorganizowała Festiwal Nauki. I udowodniła, że  dba nie tylko o rozwój fizyczny, ale i duchowy.

Gorzowski Festiwal Nauki z AWF został pomyślany jako dzień pełen atrakcji. Były pokazy, konkursy, wykłady, warsztaty i eksperymenty, które miały udowodnić, że nauka jest niezwykła i pasjonująca. Szczególną gratką, nie tylko dla miłośników słowa, była obecność i wykład gościa specjalnego. Przed wypełnioną aulą uczelni, literaturoznawca, tłumacz i pisarz, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej i prezes fundacji jej imienia, dr hab. Michał Rusinek mówił „Dlaczego język nie powinien być przezroczysty”.

Na początek wyjaśnił platońską teorię przezroczystego, idealnego języka, polegającego na wierności w opisywaniu świata. Tu odniósł się do metafory szyby, przez którą wyglądamy, by w pełni dostrzec rzeczywistość. Przypomniał też, że uczeń Platona, Arystoteles, był odmiennego zdania. Twierdził, że nie mamy pełnego wglądu w sferę idealną języka, dlatego lepiej zajmować się sferą rzeczywistości i literatury, czyli tego, co w języku odwzorowane, bowiem: „Sztuka jest analogonem rzeczywistości”. Stąd arystotelesowska mimesis, czyli twórcze naśladowanie świata. I o ile język dla Platona był przezroczystą szybą, o tyle dla Arystotelesa – witrażem. Stąd nie powinien być przezroczysty.

Michał Rusinek przygląda się więc językowi i analizuje go. Po tym wstępie przytoczył wiele przykładów z życia, które nazwał „Pypciami na języku” i o których pisze felietony.
A zaczęło się od sytuacji, gdy odebrał telefon z banku. Pani zapytała, czy może rozmawiać z panem Michałem Rusinek, na co odpowiedział, że tak i dodał: „Ale ja się deklinuję”. Wtedy kobieta odpowiedziała: „A, to ja zadzwonię innym razem”.
- Nie wiem o co jej chodziło, być może o depilację. Ale gdy po jakimś czasie znów odebrałem od niej telefon, dowiedziałem się, że ktoś jej powiedział, że Polak czuje się bardziej dowartościowany, jak jego nazwiska się nie odmienia, tak jak w angielskim. Ale w naszym się odmienia – wyjaśniał.

Od tego czasu zajął się pisaniem felietonów językowych o „Pypciach na języku”. To właśnie takie frazy, w których coś lekko zgrzyta, trochę śmieszy, trochę irytuje, ale ostatecznie uświadamia nam, że język ma swoją materialność.

I tą materialnością częstował słuchaczy, którzy wybuchali śmiechem po takich powiedzonkach jak pewnego cukiernika, który wręczając tort pani dyrektor w jakiejś bibliotece, powiedział: „Mam nadzieję, że tort będzie dla pani pamiątką na długie lata”.
Michał Rusinek tłumaczył również, skąd biorą się takie lapsusy.
Nie oszczędził też dziennikarskich tytułów, np.: „Film o słynnym kardiologu podbił serca publiczności” czy „Ortopedia w Szczecinku staje na nogi”.
Wspominał o ciekawym dla języka polskiego roku 1989, kiedy to w związku ze zmianą ustroju i wejściem kapitalizmu na jednej z restauracji pojawił się napis: ”Organizujemy sylwestry w dowolnym terminie” czy „Night Club otwarty codziennie do 20.00.”

Było też o pypciach sportowych, głównie w wykonaniu komentatorów, którzy poddani presji czasu i ekscytacji, potrafią powiedzieć: „Bomba poszła w górę i teraz wszystko w rękach konia” albo „Trener spojrzał na zegarek i rozdał swoim zawodnikom ostatnie wskazówki.”

Jednym z ulubionych pypciów jest dla językoznawcy ten o bohaterskim wyczynie pewnego mężczyzny. Jak napisano: „Pan Jan Iksiński wyniósł z pożaru swoją świeżo upieczoną małżonkę.”

Prof. Rusinek zwrócił też uwagę na niebezpieczną polisemię, czyli wieloznaczność, w takich tekstach jak: „Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”, „Kawałek Justina Timberlake’a wyciekł do sieci” czy specjały: „Karczek szwagra”, makabrycznie brzmiące „Paróweczki dziecięce” lub „Flaczki babuni”.

W czasie niespełna godzinnego wykładu Michał Rusinek mówił również o takich językowych kwiatkach jak: „Farma piękności”, „Instytut paznokcia” czy „Poligon urody”, o hasłach: „Twoje zęby leżą nam na sercu” czy „Twoje zęby w naszych rękach”.

Wskazał też przykłady tzw. pypciów samoczynnych, przed którymi nie ma ucieczki. Tu za przykład może służyć Centralny Punkt Krwiodawstwa, który w Krakowie znajduje się przy ul. Rzeźniczej, notatka w gazecie: „Utrudnienia na ulicy Braille'a. Kierowcy nie wiedzą, że jest ślepa”, wreszcie trasa biegu z Lublina, którą wyznaczają znaki drogowe: Kazimierz, Nielisz, Cyców, Niemce.

- Bądźmy jak Arystoteles, nie jak Platon – apelował na zakończenie Michał Rusinek. – Dzięki temu zwracamy uwagę na takie momenty, które nam uświadamiają, że język ma swoją materialność. Jeśli będziemy mieli świadomość materialności języka i tego, że nie jest on przezroczystą szybą, ma swoją strukturę, to jest mniejsza szansa, że damy się zmanipulować i większa, że np. będziemy mądrzej głosować w wyborach, czego sobie i państwu życzę.

Po wykładzie krótką rozmowę z gościem przeprowadził dziekan gorzowskiego AWF Piotr Żurek, a Beata Patrycja Klary-Stachowiak zapowiedziała, że Michał Rusinek przyjedzie do Gorzowa już w przyszłym roku. Będzie to związane z wydarzeniem, które planuje. Warto oddać, że 19 listopada Senat RP zadecydował, że rok 2023 będzie Rokiem Wisławy Szymborskiej, ustanowionym w setną rocznicę jej urodzin.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/31

, zdjęcie 2/31

, zdjęcie 3/31

, zdjęcie 4/31

, zdjęcie 5/31

, zdjęcie 6/31

, zdjęcie 7/31

, zdjęcie 8/31

, zdjęcie 9/31

, zdjęcie 10/31

, zdjęcie 11/31

, zdjęcie 12/31

, zdjęcie 13/31

, zdjęcie 14/31

, zdjęcie 15/31

, zdjęcie 16/31

, zdjęcie 17/31

, zdjęcie 18/31

, zdjęcie 19/31

, zdjęcie 20/31

, zdjęcie 21/31

, zdjęcie 22/31

, zdjęcie 23/31

, zdjęcie 24/31

, zdjęcie 25/31

, zdjęcie 26/31

, zdjęcie 27/31

, zdjęcie 28/31

, zdjęcie 29/31

, zdjęcie 30/31

, zdjęcie 31/31


22 listopada 2022 16:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Ponad 300 mln zł na inwestycje Gorzowa
312,96 mln zł na inwestycje zakłada projekt budżetu Gorzowa Wielkopolskiego na 2023 r. Wydatki określono w nim na 1.068,07 mln ... <czytaj dalej>
Raport z konsultacji
Publikujemy Raport z konsultacji przeprowadzonych na podstawie § 21 załącznika do uchwały nr XVII/171/2015 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia ... <czytaj dalej>
2000 zł za tonę węgla
Miasto Gorzów Wielkopolski, po dokonaniu wstępnego telefonicznego ustalenia liczby gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy, zainteresowanych zakupem paliwa stałego ... <czytaj dalej>
Wytną drzewa
Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego poszukuje firmy, która podejmie się wycinki 357 drzew, z uwagi na stan ich obumarcia, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Adaszyński Józef Biuro Budowlane

ul. Fabryczna 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 97 07
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
"Auto-Benz" Sp. z o.o.

ul. Niemcewicza 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 72 78
branża: Paliwa - hurt <czytaj dalej>

Ponad 300 mln zł na inwestycje Gorzowa
312,96 mln zł na inwestycje zakłada projekt budżetu Gorzowa Wielkopolskiego ... <czytaj dalej>
Święta z dwóch biegunów
28 listopada. Dzisiejsze przysłowie mówi „Kiedy Zdzisiek rano szroni, zima ... <czytaj dalej>
Sześć godzin słów
W sobotę 26 listopada, późnym wieczorem w Wojewódzkiej i Miejskiej ... <czytaj dalej>
Co z tym mydłem?
26 listopada odpoczywa od przysłów i nadmiaru świąt. To dobrze, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2022 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy barbarzyńcami
Kilka tygodni temu zadzwonił do mnie były szef Telewizji Teletop Romuald Liszka. Zadzwonił oburzony stanem cmentarza przy ul. Warszawskiej. – Byłaś tam ostatnio? Jak nie, to koniecznie idź i zobacz. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4d.jpg
admin ego:
Przedandrzejkowe wróżby
29 listopada. Jeszcze nie umilkły echa młodzieńczych zaklęć: „Hej! Kasiu, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Święta z dwóch biegunów
28 listopada. Dzisiejsze przysłowie mówi „Kiedy Zdzisiek rano szroni, zima ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bankowe forum o walce z przestępczością
Łamanie sankcji, nadużycia finansowe w działalności charytatywnej, wykroczenia w sektorze ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5867:
Ile urząd marszałkowski dokłada do filharmonii w zielonej Górze? <czytaj dalej>
Anonim_6763:
Generalnie to było trzeba szpitale wyburzyć. Kto się będzie chciał uczyć w szkole ze stołówką w prosektorium ? <czytaj dalej>
Anonim_7952:
Kolejni do życia na nasz koszt. Bycie politykiem jest trudne w okolicy wyborów, a pofem, picie, żarcie, znajomości, romanse i wciskana kasa, a, i <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
"Archtektka", "przedsiębiorczyni"... Hiperpoprawność? Ciekawe co by na to powiedział znawca i miłośnik j. polskiego pan prof <czytaj dalej>
Anonim_5867:
Uuuuu... czuć strach że prezio już bez trybu na mównice nie wejdzie :-) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej