piątek 19 kwietnia 2024     Adolf, Leon, Tymon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Michał Rusinek na Festiwalu Nauki w AWF
eGorzowska - 12107_waLRTQVn6hHWgLdFtSM.jpg

Gorzowska filia Akademii Wychowania Fizycznego po raz piąty zorganizowała Festiwal Nauki. I udowodniła, że  dba nie tylko o rozwój fizyczny, ale i duchowy.

Gorzowski Festiwal Nauki z AWF został pomyślany jako dzień pełen atrakcji. Były pokazy, konkursy, wykłady, warsztaty i eksperymenty, które miały udowodnić, że nauka jest niezwykła i pasjonująca. Szczególną gratką, nie tylko dla miłośników słowa, była obecność i wykład gościa specjalnego. Przed wypełnioną aulą uczelni, literaturoznawca, tłumacz i pisarz, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej i prezes fundacji jej imienia, dr hab. Michał Rusinek mówił „Dlaczego język nie powinien być przezroczysty”.

Na początek wyjaśnił platońską teorię przezroczystego, idealnego języka, polegającego na wierności w opisywaniu świata. Tu odniósł się do metafory szyby, przez którą wyglądamy, by w pełni dostrzec rzeczywistość. Przypomniał też, że uczeń Platona, Arystoteles, był odmiennego zdania. Twierdził, że nie mamy pełnego wglądu w sferę idealną języka, dlatego lepiej zajmować się sferą rzeczywistości i literatury, czyli tego, co w języku odwzorowane, bowiem: „Sztuka jest analogonem rzeczywistości”. Stąd arystotelesowska mimesis, czyli twórcze naśladowanie świata. I o ile język dla Platona był przezroczystą szybą, o tyle dla Arystotelesa – witrażem. Stąd nie powinien być przezroczysty.

Michał Rusinek przygląda się więc językowi i analizuje go. Po tym wstępie przytoczył wiele przykładów z życia, które nazwał „Pypciami na języku” i o których pisze felietony.
A zaczęło się od sytuacji, gdy odebrał telefon z banku. Pani zapytała, czy może rozmawiać z panem Michałem Rusinek, na co odpowiedział, że tak i dodał: „Ale ja się deklinuję”. Wtedy kobieta odpowiedziała: „A, to ja zadzwonię innym razem”.
- Nie wiem o co jej chodziło, być może o depilację. Ale gdy po jakimś czasie znów odebrałem od niej telefon, dowiedziałem się, że ktoś jej powiedział, że Polak czuje się bardziej dowartościowany, jak jego nazwiska się nie odmienia, tak jak w angielskim. Ale w naszym się odmienia – wyjaśniał.

Od tego czasu zajął się pisaniem felietonów językowych o „Pypciach na języku”. To właśnie takie frazy, w których coś lekko zgrzyta, trochę śmieszy, trochę irytuje, ale ostatecznie uświadamia nam, że język ma swoją materialność.

I tą materialnością częstował słuchaczy, którzy wybuchali śmiechem po takich powiedzonkach jak pewnego cukiernika, który wręczając tort pani dyrektor w jakiejś bibliotece, powiedział: „Mam nadzieję, że tort będzie dla pani pamiątką na długie lata”.
Michał Rusinek tłumaczył również, skąd biorą się takie lapsusy.
Nie oszczędził też dziennikarskich tytułów, np.: „Film o słynnym kardiologu podbił serca publiczności” czy „Ortopedia w Szczecinku staje na nogi”.
Wspominał o ciekawym dla języka polskiego roku 1989, kiedy to w związku ze zmianą ustroju i wejściem kapitalizmu na jednej z restauracji pojawił się napis: ”Organizujemy sylwestry w dowolnym terminie” czy „Night Club otwarty codziennie do 20.00.”

Było też o pypciach sportowych, głównie w wykonaniu komentatorów, którzy poddani presji czasu i ekscytacji, potrafią powiedzieć: „Bomba poszła w górę i teraz wszystko w rękach konia” albo „Trener spojrzał na zegarek i rozdał swoim zawodnikom ostatnie wskazówki.”

Jednym z ulubionych pypciów jest dla językoznawcy ten o bohaterskim wyczynie pewnego mężczyzny. Jak napisano: „Pan Jan Iksiński wyniósł z pożaru swoją świeżo upieczoną małżonkę.”

Prof. Rusinek zwrócił też uwagę na niebezpieczną polisemię, czyli wieloznaczność, w takich tekstach jak: „Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”, „Kawałek Justina Timberlake’a wyciekł do sieci” czy specjały: „Karczek szwagra”, makabrycznie brzmiące „Paróweczki dziecięce” lub „Flaczki babuni”.

W czasie niespełna godzinnego wykładu Michał Rusinek mówił również o takich językowych kwiatkach jak: „Farma piękności”, „Instytut paznokcia” czy „Poligon urody”, o hasłach: „Twoje zęby leżą nam na sercu” czy „Twoje zęby w naszych rękach”.

Wskazał też przykłady tzw. pypciów samoczynnych, przed którymi nie ma ucieczki. Tu za przykład może służyć Centralny Punkt Krwiodawstwa, który w Krakowie znajduje się przy ul. Rzeźniczej, notatka w gazecie: „Utrudnienia na ulicy Braille'a. Kierowcy nie wiedzą, że jest ślepa”, wreszcie trasa biegu z Lublina, którą wyznaczają znaki drogowe: Kazimierz, Nielisz, Cyców, Niemce.

- Bądźmy jak Arystoteles, nie jak Platon – apelował na zakończenie Michał Rusinek. – Dzięki temu zwracamy uwagę na takie momenty, które nam uświadamiają, że język ma swoją materialność. Jeśli będziemy mieli świadomość materialności języka i tego, że nie jest on przezroczystą szybą, ma swoją strukturę, to jest mniejsza szansa, że damy się zmanipulować i większa, że np. będziemy mądrzej głosować w wyborach, czego sobie i państwu życzę.

Po wykładzie krótką rozmowę z gościem przeprowadził dziekan gorzowskiego AWF Piotr Żurek, a Beata Patrycja Klary-Stachowiak zapowiedziała, że Michał Rusinek przyjedzie do Gorzowa już w przyszłym roku. Będzie to związane z wydarzeniem, które planuje. Warto oddać, że 19 listopada Senat RP zadecydował, że rok 2023 będzie Rokiem Wisławy Szymborskiej, ustanowionym w setną rocznicę jej urodzin.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/31

, zdjęcie 2/31

, zdjęcie 3/31

, zdjęcie 4/31

, zdjęcie 5/31

, zdjęcie 6/31

, zdjęcie 7/31

, zdjęcie 8/31

, zdjęcie 9/31

, zdjęcie 10/31

, zdjęcie 11/31

, zdjęcie 12/31

, zdjęcie 13/31

, zdjęcie 14/31

, zdjęcie 15/31

, zdjęcie 16/31

, zdjęcie 17/31

, zdjęcie 18/31

, zdjęcie 19/31

, zdjęcie 20/31

, zdjęcie 21/31

, zdjęcie 22/31

, zdjęcie 23/31

, zdjęcie 24/31

, zdjęcie 25/31

, zdjęcie 26/31

, zdjęcie 27/31

, zdjęcie 28/31

, zdjęcie 29/31

, zdjęcie 30/31

, zdjęcie 31/31


22 listopada 2022 16:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pers" Zakład Usługowo-Handlowy Waldemar Kapałczyński

ul. Marcinkowskiego 90, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 17 93
branża: Dywany, wykładziny - detal <czytaj dalej>
Sobczak Andrzej Zakład Ogólnobudowlany

ul. Okólna 3 m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 607 490 736
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Liceum Plastyczne w Gorzowie Wlkp

ul. Bema 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 00 98
branża: Szkoły - artystyczne <czytaj dalej>

Ostatnie 100 dni mojego życia
Poznajcie Piotrka, wrażliwego, dobrego, ambitnego i z pozoru uśmiechniętego faceta ... <czytaj dalej>
Marta Bejnar-Bejnarowicz wkrótce nie radna
Najaktywniejsza radna Rady Miasta Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz przyjmuje stanowisko architekta ... <czytaj dalej>
Koniec blokowania S3 na węźle Myślibórz
Rolnicy blokujący trasę S3 nie dostali zgody na przedłużenie protestu. Tydzień ... <czytaj dalej>
W tym roku gruszka
Miasto Gorzów ogłosiło nabór do kolejnego Nocnego Szlaku Kulinarnego. Zaprasza ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
admin ego:
Dzień Ochrony Zabytków
Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków przypominamy, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Jaskini Zbójeckiej
A dziś zabieramy Was do Łagowa, ściślej – do Jaskini ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej