czwartek 28 marca 2024     Aniela, Sykstus, Joanna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kobiece Motyle
eGorzowska - 12051_FauTB0cZdo6db0SvjJWv.jpgW piątek (4 listopada) w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się XXIII Inauguracja Sezonu Kulturalnego. Wręczono odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podsumowano miniony sezon i ogłoszono laureatów Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta. Motyle pofrunęły do dwóch kobiet: Barbary Schroeder i Beaty Patrycji Klary-Stachowiak.

Zaczęło się od części oficjalnej, w której posłanka do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Rafalska i wojewoda lubuski Władysław Dajczak wręczyli medale i odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odebrali je:
  • Juliusz Piechocki – brązowy medal „Zasłużony Kulturze „ Gloria Artis”,
  • Joanna Rossa – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
  • Bogumiła Jędrzejczyk – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
  • Grzegorz Tobis – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
  • Iwona Bartnicka – odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Po tym podsumowano bogaty w wydarzenia sezon, reprezentanci gorzowskiego Klubu Rotary wręczyli Edwardowi Dębickiemu statuetkę za jego twórczą działalność w roku 2021, a Prezydent Gorzowa - dwa Motyle, czyli Nagrody Kulturalne, które pofrunęły do prowadzącej od 20 lat Klub Na Zapiecku Barbary Schroeder oraz poetki Beaty Patrycji Klary- Stachowiak.

Wreszcie przyszedł czas na część artystyczną wieczoru, którą zapewnił stypendysta Miasta Gorzowa i wychowanek Małej Akademii Jazzu Marek Konarski z zespołem i Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanął maestro Wojciech Semerau-Siemianowski. Galę poprowadzili: Sylwia Dera i Wojciech Kuska.

Oto sylwetki nagrodzonych:
Barbara Schroeder
Animatorka i mecenas kultury, założycielka klubu „Na Zapiecku”.

Organizatorka od ponad 20 lat cyklicznych spotkań „Na Zapiecku”, na które zaprasza gości ze świata kultury, a także pasjonatów z różnych dziedzin: od podróżników poprzez historyków, regionalistów, literatów, muzyków i przyrodników. Liczba wyjątkowych, klubowych gości przekroczyła już 300 osób.

„Klub na Zapiecku” powstał przy piekarni „Chlebek” z inicjatywy pani Barbary i jej wspólniczki Bożeny Gralewskiej – Kieżuń. Dzięki osobistemu urokowi i charyzmie pani Basi „zapieckowe” spotkania cieszą się przez wszystkie lata niegasnącą popularnością. Barbara Schroeder organizuje także „zapieckowe” wyjazdy na wydarzenia kulturalne do innych miast i wyjściowe spotkania w Muzeum Lubuskim, a także w Teatrze im. J. Osterwy.

Odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa gorzowskiego”, Odznaką Honorową „Za szczególne zasługi dla miasta Gorzowa Wlkp.”. W 2005 r. została pierwszą laureatką nagrody im. Janusza Słowika, a w 2010 r. pierwszą laureatką konkursu Gazety Lubuskiej „Kobieta Przedsiębiorcza”.

Beata Patrycja Klary-Stachowiak
Poetka, autorka książek, a także filolog, felietonista i recenzent. Współorganizatorka wielu przedsięwzięć literackich, w tym Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana „Furmanka”, pomysłodawczyni „Rocznicowych Czytań”, organizowanych w wielu miastach Polski.

Wyróżniona dyplomem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za najlepszy debiut w 2005 roku. Laureatka kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach poetyckich i literackich. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie otrzymała już trzykrotnie stypendium artystyczne.

Debiutowała jako nastolatka na łamach ogólnopolskiego czasopisma „Filipinka”. Publikowała na łamach wielu czasopism literackich i artystycznych. We wrześniu 2022 r. pojawiła się jej najnowsza książka poetycka „Lęgnia”. Twórczość pani Beaty została zaprezentowana w 2022 r. na łamach ogólnopolskiego czasopisma literackiego „LiryDram”, co potwierdza jej przynależność do rozpoznawalnych i cenionych poetek w Polsce.

Medal Zasłużony Kulturze „ Gloria Artis”


Juliusz Piechocki
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem Stanisława Teisseyre'a – dyplom uzyskał w 1979 r. Artysta plastyk, uczeń Jana Korcza, należał do słynnej „Akademii Pana Jana”, pod koniec życia swojego mistrza opiekował się nim. Jest jednym z liderów gorzowskiego środowiska plastycznego. Jego twórczość obejmuje malarstwo olejne i rysunek. Dzięki grubo kładzionej farbie przy pomocy szpachli, mimo różnorodności stylu, jego prace są rozpoznawalne w środowisku artystów. Oprócz oleju stosuje własnoręcznie wykonywaną temperę, opartą na średniowiecznej recepturze. Specjalizuje się w pejzażu, martwej naturze i scenach rodzajowych odwołujących się do antyku oraz portretach i autoportretach inspirowanych dziełami dawnych mistrzów. Zajmuje się również rzeźbą i restauracją wnętrz, m.in. budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim.

Prace Juliusza Piechockiego znajdują się w zbiorach Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. oraz w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Danii, Szwecji, Francji, Włoszech, Australii i w Stanach Zjednoczonych. Miał wystawy indywidualne w kraju, w Niemczech, brał udział we wszystkich Salonach Jesiennych, organizowanych w Gorzowie Wlkp. oraz w wielu wystawach zbiorowych w Polsce, a także w Niemczech, Danii, Włoszech i Francji (Paryż – Modern Art. Galery). Artysta uczestniczył w licznych plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz w wystawach poplenerowych w latach 1994-2006. Obecnie jest nauczycielem malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym. Jego uczniowie osiągają liczne sukcesy. W 2018 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odznaka Honorowa „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Joanna Rossa
Absolwentka Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od roku 2000 roku aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Gościnnie występuje także m.in. w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Zagrała w wielu spektaklach m.in.: „Mały tygrys Pietrek”, „Iwona księżniczka Burgunda”, „ Wyzwolenie”, „ Król Edyp”, „ Czego nie widać” „ Leonard”, „ Makbet”, „ Dekameron”, „ Powtórka z Czerwonego Kapturka”, „ Bez seksu proszę”, Jest również aktorką śpiewającą, jej umiejętności możemy podziwiać w spektaklach muzycznych: „ Paryż i ty”, „Tango Piazzolla - marzenie”, czy ostatnio w „ Świecie nasz” w reż. A. Barcisia. Na swoim koncie ma liczne role m.in. w serialach telewizyjnych: „Lokatorzy”, „Barwy szczęścia”, „Klan”, „Fala Zbrodni”, „Pierwsza miłość”, „Świat według Kiepskich”, czy „Pogoda na piątek”.

Doceniona przez gorzowską publiczność, w 2010 roku w głosowaniu internetowym otrzymała nagrodę dla najpopularniejszego aktora „Internetową Melpomenę”. W 2015 r. uhonorowana odznaką honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Iwona Bartnicka
Absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, a także scenariopisarstwa i produkcji filmowo-telewizyjnej w Wielkopolskiej Szkole Radia, Telewizji i Filmu. Kierownik Działu Kultury Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki.

Od 2007 r. prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Megaron, zachęca i uczy aktywnego oraz krytycznego podejścia do sztuki filmowej, podkreśla wagę dyskusji w odbiorze przekazów audiowizualnych oraz zwraca uwagę na wychowawczą i socjalizacyjną rolę uczestnictwa w kulturze. Promuje również gorzowskich twórców, organizując premiery ich filmów oraz wspomaga ich w rozwoju filmowych pasji, które często przekładają się na obraną przez nich ścieżkę zawodową. W 2016 r. działalność Megaronu została uhonorowana Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu polskiego filmu oraz Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jest wiceprzewodniczącą Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Iwona Bartnicka przygotowuje program studyjnego Kina 60 krzeseł, inicjuje spotkania autorskie, przeglądy i ciekawe przedsięwzięcia, promując w ten sposób polską kinematografię. W swojej pracy kładzie nacisk na bliski kontakt odbiorcy ze sztuką, podkreślenie uniwersalności języka obrazów, potrzebę zaznajamiania widza z dziełami artystycznymi, wymykającymi się prostym kategoryzacjom. Jest pomysłodawczynią i dyrektorką Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Frapujących, który umożliwia twórcom niezależnym prezentację ich dokonań, konfrontację z widzami oraz nagradza najbardziej twórcze produkcje. Co roku na Festiwal nadsyłanych jest około 100 krótkich metraży, które walczą o tytuł najlepszego w kategoriach: bohater, fabuła, forma.

Prowadzi zajęcia z teorii i historii filmu oraz warsztaty medialne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i dyrektorów szkół. Współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym i Biblioteką Pedagogiczną. Jest wykładowcą Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. W ostatnich, trzech latach była przewodniczącą komisji ds. stypendiów artystycznych Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Bogumiła Jędrzejczyk
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na wydziale aktorstwa lalkarskiego, uzyskując tytuł magistra sztuki. Od września 1990 roku, pracowała w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Przez 32 lata pracy pozostawała ważnym ogniwem gorzowskiego zespołu aktorskiego. Na scenie Teatru J. Osterwy wykreowała ponad 80 ról, w takich spektaklach jak np.: „Madame de
Sade „; „W małym dworku”; „Sługa dwóch panów”; „Damy i Huzary”; „Teatr Manekinów”; „Łagodna”; „Czarownice z Salem”; „Taki nam się snuje dramat”; „Odejście Głodomora”; „Romeo i Julia”;” Bal w operze”; „Balladyna”; „Opowieść Wigilijna”; „Dzień Świra”; czy też
1980 TY”.

Aktorka zagrała także w przedstawieniu „Kasia z Heilbronnu, czyli próba ognia” w reż. Jana Tomaszewicza i Cezarego Żołyńskiego. Spektakl był ważnym projektem polsko-niemieckim. Wystąpiła również w bajkach takich jak: „Sindbad”, „Kopciuszek”, „Czarodziejskie krzesiwo”, „Alicja w krainie czarów”, „Pierścień i róża”, w serii bajek „Mały Tygrys Pietrek”, „Tygrysek i Piraci”, „Nowe przygody Tygrysa Pietrka”, „Królowa Śniegu”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, a także w wielu innych przedstawieniach dla dorosłej publiczności, jak i dziecięcej widowni.

W niektórych spektaklach gorzowskiego teatru pani Bogumiła pracowała jako asystent reżysera oraz autor plastyki ruchu. Aktorka była też w działającym przy Teatrze Studio Teatralnym instruktorem – opiekunem dla najmłodszych adeptów sztuki teatralnej. Odsłaniała przed swoimi podopiecznymi tajniki teatru i aktorstwa, pomagała stawiać pierwsze kroki na profesjonalnej scenie.

Grzegorz Tobis

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Klarnecista, aranżer, kompozytor. Od 2012 roku jest klarnecistą Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Zdobywca wielu nagród podczas krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Założyciel zespołów Dance of Fire Quartet oraz FolkfoR -grających muzykę inspirowaną tradycjami. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Marszałka Województwa Opolskiego, stypendium Autorów ZAiKS oraz Stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Tegoroczny stypendysta artystyczny Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Zajmuje się opracowywaniem folkowym melodii ludowych, opracowaniami muzyki klasycznej. Współpracuje z szeregiem polskich orkiestr symfonicznych, z którymi ma na koncie wiele nagrań płytowych. Nagranie i wydanie narodowe Chopina w Formacie Super Audio zostało uhonorowane Fryderykiem. Występował też na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą.

Hanna Kaup wg Wydział Kultury
Foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/38

, zdjęcie 2/38

, zdjęcie 3/38

, zdjęcie 4/38

, zdjęcie 5/38

, zdjęcie 6/38

, zdjęcie 7/38

, zdjęcie 8/38

, zdjęcie 9/38

, zdjęcie 10/38

, zdjęcie 11/38

, zdjęcie 12/38

, zdjęcie 13/38

, zdjęcie 14/38

, zdjęcie 15/38

, zdjęcie 16/38

, zdjęcie 17/38

, zdjęcie 18/38

, zdjęcie 19/38

, zdjęcie 20/38

, zdjęcie 21/38

, zdjęcie 22/38

, zdjęcie 23/38

, zdjęcie 24/38

, zdjęcie 25/38

, zdjęcie 26/38

, zdjęcie 27/38

, zdjęcie 28/38

, zdjęcie 29/38

, zdjęcie 31/38

, zdjęcie 32/38

, zdjęcie 33/38

, zdjęcie 34/38

, zdjęcie 35/38

, zdjęcie 36/38

, zdjęcie 37/38

, zdjęcie 38/38


4 listopada 2022 21:33, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Piękny wieczór w opisie i sesji fotograficznej..
Maria , 04.11.2022, 22:13, 46.215.26.137 ##

"Motyle" i odznaczenia jak najbardziej zasłużone!! A koncert znakomity! Popis Marka Konarskiego. Pokazał wszystkie możliwości saksofonu.
Galę bardzo sprawnie poprowadzili Sylwia Dera i Wojciech Kuska! Wszystko perfekcyjnie przygotowane! Brawo!
Z.M.P.
Anonim_8555, 05.11.2022, 23:12, 81.190.180.131 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Kalwaria Rokitniańska
W piątek 22 marca diecezjalne sanktuarium maryjne w Rokitnie zaprasza do udziału w nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej urządzanym tradycyjnie w tygodniu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Indywidualna Praktyka Pielęgniarska Maria Tabaka

ul. Piłsudskiego 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 692 465 116
branża: Pielęgniarki, pomoc pielęgniarska <czytaj dalej>
Mentecki Dominik Sklep Spożywczy

ul. Śląska 5 m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 509 295 086
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Bronx" S.C. Sklep

ul. Sikorskiego 39, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 35 19
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Pisankowy zawrót głowy
Konkurs pisankarski organizowany przez Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. należy ... <czytaj dalej>
Wykonujesz zawód medyczny? Musisz się zarejestrować
Pół roku, licząc od 26 marca, mają na rejestrację w ... <czytaj dalej>
Złote Pióro za "Pierwszy kac"
Hanna Ciepiela z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otrzymała pierwszą ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
admin ego:
Duńska wiosna z historią i nami w tle
Duńska wiosna wygląda na onieśmieloną, albo nie do końca jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2329:
Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowa <czytaj dalej>
FFFF:
Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanyc <czytaj dalej>
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Emeryci i ciemięgi tłumnie o idą głosować bo tak media każą nie widzą na kogo ale trzeba to wybiorą dając mięjsce pracy jakiemuś cielakowi <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Na żadnego z tych ujow na plakatach nie zamierzam głosować!!
Maj miasto i region wygląda każdy widzi
Bo siermiegi takie tam siedzą od <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej