piątek 12 sierpnia 2022     Klara, Lech, Julian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Papusza metaforycznie
eGorzowska - 11807_q2itdJWZxqiwnarpZrf5.jpgRozpoczęły się próby do spektaklu „Papusza znaczy lalka”.

To będzie kolejna realizacja legnickiego reżysera Jacka Głomba w gorzowskim Teatrze im. J. Osterwy. W minionych latach pokazał tu „Zapach żużla” Iwony Kusiak (2010), „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira (2014), „Stilon – najlepszy ze światów” Katarzyny Knychalskiej (2016) i „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry (2020). Teraz, ponownie z Katarzyną Knychalską, która jest autorką scenariusza, bierze się za postać związaną z Gorzowem i przedstawi – jak zapowiedział na konferencji prasowej – metaforyczną opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy.

- To nie będzie teatr dokumentalny. Nie śledzimy biografii bohaterki z aptekarską dokładnością, ale chcemy wejść w jej świat języka i emocji, pokazać jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia. Poza tym usłyszymy specyficzną charyzmatyczną frazę Papuszy, która wpada w transy poetyckie. Oczywiście, nie w każdym momencie, ale ta poetyckość języka Papuszy się tam znajdzie – powiedziała Katarzyna Knychalska, dodając, że przeprowadziła wiele rozmów choćby ze środowiskiem gorzowskich Cyganów, nie Romów – jak zwykł mawiać Edward Dębicki – ale próżno szukać w spektaklu jakiejś prawdy historycznej. – Na pewno zaczynamy od faktów, choć to nie jest teatr dokumentalny, ale przetworzony przez wyobraźnię i metaforę – mówiła.

Co ciekawe, w rolę Papuszy wcieli się aż… sześć aktorek (są wśród nich nowe twarze), w tym: Magdalena Dwurzyńska, Joanna Ginda, Marta Karmowska, Magdalena Kasperowicz, Tina Popko i Marzena Wieczorek jako przewodniczka.

Ten swoisty „Chór Papusz” – jak mówi autorka scenariusza – ma opowiadać historię przedwojennego i powojennego taboru rodziny Wajsów, ale przede wszystkim być głosem wykrzykującym ból i upominającym się o swoje prawa.

Premiera została zaplanowana na sobotę 10 września. Próby już trwają, a sam reżyser podkreśla, że marzy mu się spektakl współczesny, nie historyczny.
– Papusza jest historią, ale my robimy spektakl w innym świecie niż ten, w którym ona żyła – podkreśla Jacek Głomb.

To nie będzie również spektakl stricte muzyczny, ale muzyka do ośmiu pieśni została skomponowana. Nie będą to teksty samej Papuszy, ale stworzone na podstawie jej poezji i dokumentów z życia. Na scenie pojawi się zespół muzyczny, który zagra na żywo. O to ma zadbać Marek Zalewski. Poza harfą – zagra na niej artystka z Warszawy – akordeonem i skrzypcami, będzie też kontrabas.

- To wszystko jest rochę tak, że dzisiaj mowimy o planach, a jak we wrześniu zobaczycie fragmenty scen, może się okazać, że będzie nieco inaczej. Ale to jest working progress, że każdego dnia dodajemy nowe elementy i może być tak, że część tego pójdzie do kosza, a pojawią się inne historie – dodaje reżyser.

Całość będzie osadzona w rzeczywistości, która ma przypominać świat bohaterki i jej charakter.
– Papusza była człowiekiem lasu, natury – mówiła autorka scenografii Małgrzata Bulanda, która zdecydowała, że świat cygańskiej poetki będzie zbudowany z elementów recyklingowych. – Będzie obowiązywała kolorystyka czerni i bieli, to ze względów ideologicznych, czyli prawda i fałsz, i bardzo bym chciała, by pojawiła się jakaś głęboka czerwień, która jest niezbędna, choćby z uwagi na więzy krwi.

Spektakl jest przygotowywany w ramach Miejskiej Kampanii Profilaktycznej i będzie pokazany łącznie 20 razy: we wrześniu, październiku i listopadzie.

Twórcy liczą na ożywioną dyskusję głównie z młodzieżą.
- Chcemy rozmawiać z nią o problemach, które przeżywała Papusza, ale również dziś przeżywają młodzi ludzie – mówił dyrektor Teatru im. J. Osterwy Jan Tomaszewicz.

- Chcemy rozmawiać o tym, jak trudno być dziś w Polsce mniejszością, jak nie zawsze jesteśmy otwarci, by tą mniejszością się zaciekawić. Raczej się na nią zamykamy, więc pod względem odpowiedzi na problemy romskie będzie to bardzo dobre. To będzie rodzaj klechdy cygańskiej, coś, co opowiada się przy ognisku i improwizuje się na żywo. Takie są prawa sztuki – dodała Katarzyna Knychalska, a Jacek Głąb uzupełnił:
- Nie czujemy się lepsi od Romów czy Cyganów, czujemy się partnerami w tej rozmowie. Gorzów to taki mój drugi świat. Mam świadomość, że nie wszyscy mogą być zadowoleni z tego projektu, ale nie interesuje nas prowokacja, tylko czysta opowieść o świecie.

Spektakl inspirowany jest postacią Bronisławy Wajs (Papuszy) oraz książką „Papusza” Angeliki Kuźniak.

Katarzyna Knychalska „Papusza znaczy lalka”, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartosz Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


3 sierpnia 2022 19:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Wojewoda w sprawie Odry
Publikujemy komunikat Wojewody Lubuskiego po spotkaniu z samorządowcami województwa lubuskiego. Wojewoda Władysław Dajczak zwołał wideokonferencję z samorządami województwa lubuskiego, które są ... <czytaj dalej>
Odra umiera!
Stanowisko Koalicji Czas na Odrę i apel do rządzących. Życie w Odrze ginie. Druga co do wielkości rzeka w Polsce, jest ... <czytaj dalej>
Z hejtera - "dziennikarz"
Redakcja otrzymała tekst Jerzego Wierchowicza z prośbą o jego publikcję. Treść poniżej. "Media narodowe" opisują tzw. sprawę gorzowskiego WORD-u. Już wskazały ... <czytaj dalej>
Biskup z herbem i zawołaniem
W sobotę 13 sierpnia o godz. 12.00 podczas mszy św. odprawianej w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Chopina 49-51 w Gorzowie Wlkp.

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72025 85w .59
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Pasja" S.C.

ul. Bolesława Chrobrego 32, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 20 20
branża: Restauracje <czytaj dalej>

Wojewoda w sprawie Odry
Publikujemy komunikat Wojewody Lubuskiego po spotkaniu z samorządowcami województwa lubuskiego. Wojewoda ... <czytaj dalej>
Lwica pośród zabytków
Wiele lat temu, właśnie 11 sierpnia, postanowiłam zepsuć kuzynowi uroczystości ... <czytaj dalej>
Spada ilość miodu. Pomóżmy pszczołom
Pszczoły potrzebują naszej pomocy. Radzimy, jak to zrobić. Jak pokazują statystyki, ... <czytaj dalej>
Hortensjomania
W czasie wakacyjnych wędrówek gorzowianie wybierają różne kierunki. Jedni wolą ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2022 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Przegraliśmy
Niedawno pisałam tekst o instalacji artysty plastyka Jerzego Gąsiorka. Nosił tytuł „Powinnością artysty jest protestować”. Zachęcałam do obejrzenia i refleksji nad tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Niestety. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image075.jpg
admin ego:
Nielekki los ciężkich słoni
„Od świętej Klary są już ładne dary” – w większości ... <czytaj dalej>
admin ego:
Lwica pośród zabytków
Wiele lat temu, właśnie 11 sierpnia, postanowiłam zepsuć kuzynowi uroczystości ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Spada ilość miodu. Pomóżmy pszczołom
Pszczoły potrzebują naszej pomocy. Radzimy, jak to zrobić. Jak pokazują statystyki, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Grzechy rowerzystów
W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Czas na bezpieczny rower” przypominamy o ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4688:
"Radny PO w Sejmiku Lubuskim mecenas Jerzy Wierchowicz świadczył usługi dla szpitala, który podlega marszałkowi województwa, a tego zabrani <czytaj dalej>
Anonim_6471:
Pan Wierchowicz powinien zająć się własnymi problemami jako, że jego kancelaria obsługiwała szpital, a zdaje się, że miał miejsce konflikt i <czytaj dalej>
Anonim_4688:
Sikorski ktory chcial dorznac te watachy z pisu pobieracz nielegalny kilometrowek za co nigdy nie odpowoedzial a powinien byc kryminał.
Jako mar <czytaj dalej>
Anonim_4688:
Bredze? powiedzial nie wiem kim jest ten facet ale jak istnieje to sobie drwi z nas

Owsiak ogladal tysiace schorowanych i kalekich dzieci p <czytaj dalej>
Anonim_4688:
Hahaha bagiński nie wiedzialem ze o niego chodzi. Ale ze lubuska to szmatławiec to wiem nie od dzisiaj. Lat temu wymyslali fikcyjnego gwałciciela t <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej