„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Promuje i nagradza ich twórczość.
Konkurs plastyczny jest organizowany przez PFRON od 2003 r. Ma wpływać na rozwój osobisty osób z niepełnosprawnościami oraz przezwyciężanie ich izolacji społecznej. Równie ważne jest zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych.
Temat tegorocznego konkursu „Podróże moich marzeń” został wyłoniony w drodze głosowania spośród propozycji nadesłanych z placówek biorących udział w konkursie w roku 2018. Pomysłodawcą zwycięskiego tematu jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławnie.
– Jestem przekonana, że artyści uczestniczący w konkursie zaproszą nas w podróż po świecie swojej wyobraźni, podzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i marzeniami. Wielki fenomen sztuki nieprofesjonalnych artystów polega bowiem na odwoływaniu się do emocji i budowaniu nastroju. To zawsze jest zaproszenie do wewnętrznego świata artysty – mówi prezes Zarządu PFRON
Marlena Maląg. – Tym, co od lat charakteryzuje prace nadsyłane na konkurs, jest wyjątkowa niepowtarzalność i oryginalność. Obcowanie z tymi pracami budzi żywe emocje i dostarcza szczerych wzruszeń. To sztuka, która rozgrzewa serca i nie pozostawia obojętnym – dodaje.
Adresatami konkursu są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczestnicy środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Prezes Marlena Maląg wskazała na znaczenie placówek terapeutycznych i rolę arteterapii jako bardzo potrzebnej i skutecznej formy rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Według niej jest to wielkie dzieło instruktorów terapii zajęciowej, opiekunów i nauczycieli zachęcających, inspirujących, uczących nowych technik i kierujących rozwojem artystycznym swoich podopiecznych. – Bez ich codziennej pracy, pomysłowości i wielkiego zaangażowania nie moglibyśmy liczyć na sukces naszego konkursu – tłumaczy.
Prace będą oceniane w pięciu kategoriach obejmujących szeroką gamę technik plastycznych i artystycznych: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. W każdej z kategorii przewidziano po trzy nagrody pieniężne dla placówek zgłaszających prace (I miejsce – 6 tys. zł, II miejsce – 5 tys. zł, III miejsce – 4 tys. zł) oraz nagrody dla ich autorów.
Prace można nadsyłać do 31 lipca do wojewódzkich oddziałów PFRON, które zorganizują etap regionalny. Najlepsze prace zostaną zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego. Finał jesienią.
Szczegółowe informacje oraz regulamin Konkursu są dostępne na stronie
www.pfron.org.pl w zakładce Aktualności.
XVII edycja konkursu odbędzie się pod Patronatem Honorowym
Agaty Kornhauser-Dudy.
Oprac. redakcja
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Stanowisko miasta
Stanowisko władz miasta w sprawie ewentualnych kontroli w sprawie finansowania sportu.
W związku z pojawiającymi się w sieci informacjami na temat ...
<czytaj dalej>Wkrótce adwent
W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent - okres poprzedzający coroczne obchody Bożego Narodzenia.
Od ...
<czytaj dalej>Ma być uczciwiej?
Duże zmiany w gospodarce śmieciowej szykują się w Gorzowie. Mówili o nich, na specjalnie zwołanej konferencji, prezydent Jacek Wójcicki, przewodniczący ...
<czytaj dalej>Czy Arriva pomoże na problemy kolejowe?
Wicemarszałek spotkał się z przedstawicielami firmy Arriva.
Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski rozmawiał z przedstawicielami firmy Arriva m.in. o możliwości podjęcia w przyszłości ...
<czytaj dalej>