
Rusza ogólnopolski konkurs dla samorządów na najciekawsze projekty wspierające rozwój i funkcjonowanie inteligentnych miast, miejscowości i regionów. O tytuł „Lidera Innowacji Smart City 2017” mogą rywalizować jednostki samorządowe, które dzięki wdrożeniu rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach poprawiły jakość życia mieszkańców.
Ponad połowa światowej ludności zamieszkuje obecnie miasta. Jak wynika z szacunków ONZ, odsetek ten stale wzrasta. Rosnące zaludnienie i związane z nim wyzwania sprawiają, że miasta zaczynają kłaść coraz większy nacisk na inteligentny rozwój przy wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.
- Polskie władze samorządowe coraz częściej dążą do poprawiania jakości życia mieszkańców poprzez technologiczne wspieranie rozwoju transportu, energetyki, budownictwa, ekologii czy e-usług urzędów. W ramach naszego konkursu chcemy wyróżnić i nagrodzić samorządy podejmujące takie działania oraz postawić je za przykład dla innych – mówi prezes Technoparku Pomerania (organizatora konkursu)
Andrzej Feterowski.
W konkursie mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne jst lub spółki prawa handlowego jst, które wdrożyły rozwiązania wpisujące się w ideę rozwoju inteligentnego miasta. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć szerokiego wachlarza działań – od wprowadzenia technologii wspierających ekonomiczniejsze wykorzystanie wszelkich zasobów miejskich, przez uruchamianie systemów usprawniających komunikację czy parkowanie, po udostępnianie nowoczesnych sposobów komunikacji z mieszkańcami.
- Konkurs przeznaczony jest nie tylko dla miast, ale także dla obszarów takich jak gminy, powiaty czy regiony, w których takie inteligentne rozwiązania również funkcjonują – wyjaśnia menedżer Działu Konsultingu Technoparku Pomerania
Katarzyna Wiśniewska.
Laureata konkursu i trzech wyróżnionych wyłoni kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele władz samorządowych i polskich uczelni. Najlepsza jednostka otrzyma statuetkę i dyplom „Lidera Innowacji Smart City 2017”, a osoba odpowiedzialna za zrealizowanie zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys zł.
Zgłoszenia projektów konkursowych (opisy do maksymalnie ośmiu stron tekstu bądź prezentacje do maksymalnie 20 slajdów) należy przesyłać do 31 października 2017 r. na adres e-mail: konkurs.sc@spnt.pl.
Nagrody zostaną wręczone 30 listopada w Szczecinie podczas bankietu towarzyszącemu Kongresowi „Lider Innowacji Smart City 2017”. Udział w konkursie jest bezpłatny, szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie www.smart-city.spnt.pl.
Technopark Pomerania jest kluczową dla Szczecina i regionu organizacją wspierającą rozwój firm z branży ICT. Doradza także polskim samorządom w realizacji projektów rozwijających ich systemy i sieci informatyczne, wspiera administrację i firmy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na projekty IT, a także rozwija kompetencje samorządowych specjalistów IT oraz ich współpracę z biznesem poprzez organizację specjalistycznych szkoleń, konwentów informatyków i kongresów oświatowych.
oprac. redakcja
foto Hubert Bartz
Kalwaria Rokitniańska
Diecezjalne sanktuarium maryjne w Rokitnie zaprasza do udziału w nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej urządzanym tradycyjnie w piątek przed Niedzielą Palmową (31 ...
<czytaj dalej>Bardzo dużo zmian w komunikacji miejskiej
Do 24 marca zaplanowano konsultacje nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Mają one skoordynować sieć połączeń, tak aby odpowiadała potrzebom mieszkańców, ...
<czytaj dalej>O zdrowiu na Konwencie Marszałków Województw
We wtorek 21 marca 2023 r. w Poznaniu odbył się Konwent Marszałków Województw RP. Podczas obrad zostały przyjęte dwa stanowiska ...
<czytaj dalej>Gorzów promuje się w Czechach
Do zwiedzenia Gorzowa Wielkopolskiego, zdobycia i poszerzenia wiedzy o naszym mieście, poznania jego historii i walorów, zachęca głównie czeskich turystów ...
<czytaj dalej>