
Właśnie zakończył się Tydzień Seniora. W naszym mieście zorganizowano spotkania nie tylko przy kawie, ciastkach i muzyce. Z pewnością było przyjemnie. Czy jednak Gorzów ma pomysł na aktywizację tej grupy osób?
Ponad dwa tygodnie temu pojawiła się informacja, że Urząd Miasta w Gorzowie otrzymał 253 tys. zł dofinansowania do projektu Senior-Wigor. Zapytaliśmy więc, kiedy i gdzie będzie projekt realizowany, kto będzie odpowiedzialny za jego przeprowadzenie oraz ile osób weźmie w nim udział?
Na odpowiedź czekaliśmy tydzień. Oto ona:
„Zadanie ma być realizowane w budynku, gdzie mieściła się wcześniej Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - przy ul. Borowskiego 29 w Gorzowie Wlkp. Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy z realizatorem projektu budowlanego, który ma na celu dostosowanie budynku do wymaganych standardów. W zależności od tego, w jakim czasie powstanie projekt budowlany, zależy, czy program „Senior-WIGOR” zostanie zrealizowany w tym roku. Najprawdopodobniej termin realizacji zadania prowadzenia Dziennego Domu przypadnie jednak na przyszły rok”.
Dowiedzieliśmy się również, że to wydział spraw społecznych jest odpowiedzialny za powstanie Dziennego Domu „Senior-WIGOR”, w którym ma przebywać maksymalnie 15 podopiecznych.
Odpowiedzi wydały się nam nieprecyzyjne, więc zapytaliśmy ponownie, czy program nie zakłada obowiązku realizacji zadania w tym roku? I czy zwrot "ma być realizowane", a nie: "będzie realizowane" - nie oznacza, że miasto może z zadania się wycofać? Po kolejnym tygodniu oczekiwania rzeczniczka Urzędu Miasta
Ewa Sadowska-Cieślak napisała: „Przesyłam odpowiedzi na zadane pytania, opracowane przez pracowników Wydziału Spraw Społecznych”.
W korespondencji czytamy:
„W założeniach Program Senior-Wigor jest programem wieloletnim na lata 2015-2020 z edycjami rocznymi. Rozstrzygniecie konkursu ogłoszono na początku października i tak jak zostało to opisane we wcześniejszej wiadomości, realizacja uzależniona jest od wykonania projektu budowlanego.
W sytuacji, gdy projekt budowlany nie zostanie wykonany w terminie, który pozwoli na przeprowadzenie przetargu, realizacja remontu zostanie przesunięta na przyszły rok po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku do programu.”
No cóż, oczekiwaliśmy na jakiś konkret. Niestety, znów go brak. Wysłaliśmy kolejny mail do urzędu, wyrażając nadzieję, że ktoś potrafi powiedzieć wprost, jakie są szanse, by projekt ruszył w tym roku, kiedy będzie zrealizowany projekt budowlany i czy występując z propozycją dofinansowania Senior-Wigor miasto było przygotowane do realizacji zadania. Z otrzymanych odpowiedzi można wnioskować, że niekoniecznie. Projekt wieloletni, projektem wieloletnim, ale z lat 2015-2020 uciekły nam już dwa. Czy brak konkretów w odpowiedziach miasta oznacza, że seniorzy na swój projekt będą czekać do świętego Dygdy?
Przypomninamy, że dzienne domy Senior-Wigor mają być połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Do końca 2015 r. miało powstać ok. 100 takich miejsc. Wydaje się niemal oczywiste, że w ich tworzeniu powinny przodować miasta większe, a już na pewno wojewódzkie. Gorzowa, niestety, wśród nich wciąż nie ma.
redakcja
foto
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>