Na mapie administracyjnej Polski stolicą województwa lubuskiego jest Zielona Góra. Gorzowa nie ma.
Sprawa dotyczy podręcznika do III klasy szkoły podstawowej. Mama ucznia tej klasy
Anita Kruszewska na portalu społecznościowym opublikowała zdjęcie z książki syna i zadała pytanie: "Kto pierwszy znajdzie błąd który mam na myśli.....?"
W związku z tym, wysłaliśmy do redakcji Didasko, która wydała podręcznik do klasy III
Joanny Białobrzeskiej, Radosne Odkrywanie Świata Od A Do Z, pytania:
Dlaczego w części 1, na str. 139 znajduje się mapa administracyjna, na której w województwie lubuskim stolicą jest Zielona Góra? Przypomnieliśmy, że to błąd, bowiem Zielona Góra jest jedynie stolicą samorządową, a rządową - Gorzów. Wskazaliśmy też, że podobna sytuacja z dwoma stolicami jest w województwie kujawsko-pomorskim, w którym autorzy podręcznika zaznaczyli Bydgoszcz i Toruń.
Zapytaliśmy również, jak wyjaśnić przeniesienie zapisu "zachodniopomorskie" i "kujawsko-pomorskie", bowiem w obu przypadkach zostały zastosowane podwójne myślniki, co oznacza, że te nazwy powinniśmy pisać jednakowo, a to błąd.
Następnego dnia spróbowaliśmy skontaktować się telefonicznie z redakcją. Niestety, w redakcyjnym telefonie włączała się automatyczna sekretarka. Zadzwoniliśmy więc do księgowości. Po kilku godzinach oddzwoniła do nas
Krystyna Wojtasińska. Nie chciała powiedzieć, kim jest w firmie. Na powtórzone przez nas pytania odpowiedziała:
- Rozumiem, że te sytuacje są. Nie wiem dlaczego. Tak się stało. Wiele osób to oglądało. Nie chcę na nikogo przerzucać winy. My to poprawimy. Nakład się już kończy, więc w nowym poprawimy.
- Kiedy to będzie? - drążyliśmy.
- To trudno obiecać. Zresztą, nigdy wcześniej nie mieliśmy żadnych sygnałów, żadnych wątpliwości. A poza tym, to żadna praca nie jest nigdy skończona, a my nie jesteśmy zamknięci na wskazówki od rodziców i nauczycieli - mówiła.
- Co w takim razie zamierzacie państwo w tej sytuacji. Przecież to jest przekazywanie dzieciom nieprawdziwej i błędnej wiedzy - pytaliśmy dalej.
- Ale co mamy zrobić? Nie mieliśmy żadnych sygnałów. A jeśli to bardzo poważny uchybek, proszę o adresy tych szkół i zrobimy erratę. Powtórzę raz jeszcze, nikt nam tego nie sygnalizował. Przyznaję, że dywiz (łącznik – znak pisarski oznaczony znakiem „-” -
dop. red.) był zbędny - twierdziła Krystyna Wojtasińska.
Po tej rozmowie napisaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiedź przyszła od rzecznika MEN
Joanny Dębek, która na pytania: Czy Ministerstwo wydało zgodę na wprowadzenie podręcznika do szkół i jeśli tak, to kiedy? Kto opiniował podręcznik i zatwierdzał? Jak Ministerstwo skomentuje powyższe błędy? odpowiedziała:
"Minister Edukacji Narodowej dopuszcza podręczniki do użytku szkolnego na podstawie pozytywnych opinii rzeczoznawców. Podręcznik „Od A do Z. Klasa III. Podręcznik część 1”, autorstwa Joanny Białobrzeskiej (Didasko SJ J. P. Białobrzescy) otrzymał pozytywne opinie merytoryczno-dydaktyczne dr Małgorzaty Drost-Rudnickiej, rekomendowanej przez Uniwersytet Opolski i dr hab. Marzenny Magdy-Adamowicz, rekomendowanej przez Uniwersytet Zielonogórski oraz pozytywną opinię językową dr Joanny Dobkowskiej, rekomendowanej przez Towarzystwo Kultury Języka. W związku z powyższym podręcznik został dopuszczony do użytku szkolnego decyzją z dnia 29 kwietnia 2011 r.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróci się do ww. rzeczoznawców o wyjaśnienia. (
podkr. red.)
Zgodnie z art. 22aq ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze decyzji administracyjnej, może cofnąć dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika:
1) na wniosek podmiotu, o którym mowa w art. 22an ust. 3;
2) z urzędu - jeżeli co najmniej dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania stwierdzi, że podręcznik:
a) utracił aktualność lub przydatność dydaktyczną, lub
b) zawiera błędy merytoryczne, z powodu których podręcznik nie powinien być w użytku szkolnym".
W sprawie wydawnictwa Didasko zgłosiła się również
Małgorzata Pacholczyk, która napisała do nas: "To było dawno, bo córka Matylda jest teraz w szóstej klasie, a to było w klasach 1-3. Chyba cała "mała 13" korzystała z zestawów Didasko. Najwięcej błędów było w matematyce. Pamiętam długie zadanie z treścią, gdzie pomylone były imiona dzieci tak, że się nie dało rozwiązać. Były układanki do wycięcia, gdzie brakowało linii przerywanych i dzieci płakały".
Komentarz
Kiedy rozmawiałam z przedstawicielką wydawnictwa, odniosłam wrażenie, że rozmawiam z uczniem, który chodzi do szkoły i dopiero się uczy, ale wszystko wskazuje na to, że zadanie, które dostał do odrobienia, przerosło jego możliwości. Z drugiej strony zadziwiające jest, że opinię merytoryczno-dydaktyczną wydała profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Marzenna Magda-Adamowicz. Nie uwierzę, że mapy administracyjnej Polski nie widziała.
Hanna Kaup
foto Anita Kruszewska
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Odznaczenia dla świeckich
W najbliższą niedzielę 8 września w gorzowskiej katedrze wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku wyróżnienie to ...
<czytaj dalej>