
W tygodniu przed świętem zmarłych podjęłam się opisania problemu związanego z Cmentarzem Świętokrzyskim w Gorzowie. Przedstawiłam sprawę w felietonie „Jesteśmy barbarzyńcami” (czytaj tu:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,felietony,12040,), a później zamieściłam wyjaśnienie kurii biskupiej na temat remontu cmentarza (czytaj tu:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,interwencja,12050,).
4 listopada Inneko Gorzów na swojej facebookowej tablicy ogłosiło:
„Cmentarz Świętokrzyski przy ulicy Warszawskiej uporządkowany! Inneko RCS wzięło sprawy w swoje ręce, a efektem było niemal 11 ton zebranych odpadów. To ogromna ilość odpadów nieposegregowanych, które zostały nieodpłatnie zagospodarowane w naszej Instalacji Komunalnej w Chróściku. Oby w przyszłości tych odpadów było znacznie mniej.”
Do tego zdjęcie, które cytuję poniżej:
Tę informację podchwyciły inne media, ale nie sprawdziły, czy sformułowanie „Cmentarz Świętokrzyski przy ulicy Warszawskiej uporządkowany!” jest prawdziwe, czy podszyte piarem, czyli takim kształtowaniem opinii publicznej, by wypaść pozytywnie.
Oczywiście, nie odmawiam Inneko RCS chwały. Firma podstawiła kontenery, zebrała 11 ton śmieci, które zutylizuje, ale na Boga, nie ma to nic wspólnego z tym, że cmentarz został uporządkowany.
Na cmentarzu dalej zalegają hałdy śmieci (zdjęcia pod tekstem), nie została sprzątnięta cała ich góra tuż przy bramie (vis a vis kontenerów, które na zdjęciu wyżej), a więc uprzątnięto tylko jej część. Bałagan jaki był, taki jest, a ponieważ święto minęło, walają się po cmentarzu puste znicze, plastikowe kwiaty i inne odpady, które wysypują się również z ustawionych tam plastikowych kubłów (przeładowane stały tam także przed 1 listopada).
Informacja, jaką podało Inneko, jest moim zdaniem ze wszech miar zła. No bo jeśli firma napisała, że jest porządek, to znaczy, że problem zniknął. A on nawet nie zmalał. Ludzie, którzy przeczytali i radośnie zalajkowali tę informację, poczuli się lepiej, bo w końcu bałaganu nie ma. Niemała liczba komentujących podchwyconą przez inne media informację, wyrzucała parafii, że to ona powinna zadbać o śmieci i pytała, jakim prawem Inneko utylizuje te śmieci za nasze pieniądze. Dyskusja się rozwinęła, ale Inneko milczy, problem wciąż istnieje, a my wciąż nie dotykamy sedna sprawy.
Kilka moich wniosków:
Po pierwsze, Inneko powinno napisać, że usunęło 11 ton śmieci, a zrobiło to na prośbę władz miasta i to zadanie dotyczyło tylko tych śmieci, które pojawiły się w tygodniu przed Wszystkimi Świętymi.
Po drugie, nie wolno pisać o porządku, gdy go nie ma. Nie tylko ja to sprawdziłam. Na portalu społecznościowym pojawiło się więcej fotograficznych dowodów.
Po trzecie, taka manipulacja faktami jest zła, bo człowiek czytający ze zrozumieniem, ufa, że jest tak, jak publicznie ogłoszono.
Po czwarte, nie można dziś zasypać tematu, bo za rok znów się z nim obudzimy.
Po piąte, uważam, że konieczna jest kampania uświadamiająca tych, którzy na Cmentarz Świętokrzyski przychodzą, że tak jak sprząta się po swoich psach, tak jak nie śmieci się na chodnikach i w miejscach publicznych, tak nie robi się tego na cmentarzu.
Po szóste, należy skończyć z przewalaniem winy z jednych na drugich i wspólnymi siłami doprowadzić to miejsce do porządku. Może pomogą w tym radni? Kampania na temat czystości w mieście może tylko przynieść korzyści.
Po siódme, na cmentarzu - mówiąc dosadnie - chlew robi nie proboszcz, nie władze miasta, ale ci, którzy tam przychodzą opiekować się grobami.
Po ósme, te sterty śmieci zostawili tam gorzowianie.
Po dziewiąte, przyniosłeś? Zabierz i wyrzuć tam, gdzie stoją pojemniki na śmieci i są puste.
Po dziesiąte, traktuj to miejsce z szacukiem. Zadbaj o nie, jak o swoje. Nie wyrzucaj śmieci na cmentarne ścieżki i alejki.
Zdjęcia poniżej przedstawiają stan tylko niewielkiej części cmentarza z 7 listopada.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Maturzyści i misjonarze
W niedzielę 16 marca już po raz czterdziesty siódmy odbędzie się tradycyjna Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Hasłem ...
<czytaj dalej>