sobota 19 czerwca 2021     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Ale A, B, C!!!
eGorzowska - 2226_QiIewZrrkHuLKeSytwQ7.jpgDziś będzie o moich nominacjach do nagrody Ale Sztuka! Ale inaczej.

A – jak Adam
O Adamie Bałdychu pisałam rok temu. I ten rok, który minął, tylko potwierdza, że Adamowi należy się tegoroczny największy wykrzyknik. Tak duży, jak jego smyczek, którym wygrał z Miką Urbaniak świąteczne „Let it snow”. Więc Adam bezwzględnie.

B – jak Beata
Nie mogę być na tym spotkaniu. Takie życie. Czasami muszę z czegoś rezygnować i czasami coś się nie udaje. Jest 19 stycznia. 17.15. Miałam prowadzić wieczór poetycki z Beatą Patrycją Klary. Siedzę w pociągu. Niepierwsza to moja podróż z tą młodą gorzowską poetką. Podróż duchowa.

Zaczęłyśmy się osiem lat temu – żeby użyć poetyckiego stwierdzenia. Byłam młodsza. Ona – bardzo młoda. Koniecznie chciała wydać tomik poetycki. I wydała go. „Witraże”. Tak się nazywał. I tyle z niego pamiętam. Napisałam jej pierwszą recenzję. Takie słowo wstępne. Ludzie mówili, że ładne. I pamiętam przeczucie, że ta młoda – trochę zbyt pewna siebie dziewczyna – do czegoś w poezji dojdzie. Inni tego przeczucia nie podzielali.

Mijały lata. Co jakiś czas dochodziły mnie informacje, że Beata Patrycja Klary w konkursach literackich zdobywa wyróżnienie, drugie czy pierwsze miejsca.

Pod koniec minionego roku poprosiła, bym poprowadziła spotkanie z nią. Podrzuciła elektroniczną wersję „Zabawy w chowanego”. I choć byłam zmęczona, chłonęłam rzecz o ostateczności, o odejściu jej ojca, o Tanatos, niemal z wypiekami na twarzy. Zachwyciła mnie. To nie była już ta sama zbyt młoda dziewczyna. Czytałam dojrzałą poetkę, która precyzyjnie nazywa stany, nad którymi zwykle się rozwodzimy, dojrzale spogląda na człowieka, z którym dzieli nas tylko czas, celnie dotyka świata, który otacza.

Przed pełnym tekstem „Zabawy…” dwa cytaty: pierwszy z Jana Kochanowskiego, drugi z BPK.
W historii literatury polskiej nie było dotąd nikogo, kto dorównałby żałobnej twórczości Kochanowskiego. Teraz jest. Ta zbyt pewna siebie, za młoda dziewczyna, stworzyła rzecz, do której chce się i trzeba wracać.

Doskonale pisze o niej Krzysztof Szymoniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza: „Zabawa w chowanego” nie jest zbiorem ckliwych wierszyków pisanych przez Autorkę po śmierci ojca. „Zabawa w chowanego” nie jest udawaniem (ze łzami w oczach), podmiot liryczny mocuje się z Bogiem (jeżeli jest) i oswojoną już śmiercią. „Zabawa w chowanego” nie jest nawet zbiorem typowych wierszy lub typowych nie-wierszy (także w sensie zapisu graficznego), bo trudno te szerokie frazy, te mądre treny wypełnione zwięzłą prozą poetycką, nazwać wierszem białym. „Zabawa w chowanego” nie jest naiwną grą z kulturowym stereotypem, grą w cierpienie, grą w samotność. „Zabawa w chowanego” zaskakuje, oczyszcza, zatrzymuje wzrok, uruchamia myślenie, prowokuje, zachwyca. Autorka tej książki zasługuje na naszą i waszą uwagę, a jej książka zasługuje na uważnego czytelnika.”

Dlatego właśnie, nie tylko za ten tom, ale też liczne nagrody, które dostała za swoją twórczość w ostatnich latach, Beata Patrycja Klary zasługuje na wykrzyknik Ale Sztuka!

Tak sobie wyobrażam, że gdyby teraz Adam stworzył muzykę do jej teksów, powstałoby coś szczególnego. Kolejny projekt, którym można by skłonić do refleksji nie tylko w okolicach święta zmarłych.

C – jak Ci, którym się CHCE
Ostatni wykrzyknik przyznałabym tym wszystkim, którym się CHCE. Którzy nie są dotowani, ale sami dotują albo siebie dają innym. Takim kochającym kulturę inaczej, całymi sobą.

Wśród nich wymieniłabym niestrudzoną Barbarę Schroeder, która – choć odeszła na emeryturę – znalazła nowe miejsce dla swoich Zapieckowiczów i jedenasty rok organizuje wtorkowe spotkania.

Nagrodziłabym także Stefana Piosika. Bez jego finansowego wsparcia nie ujrzałyby dziennego światła liczne wydawnictwa czy programy, nie odbyłyby się wernisaże, nie zyskałby nowego życia stary kościółek w Rudnej.

Wreszcie tym wspólnym wykrzyknikiem ludzi, którym się CHCE, wyróżniłabym Marka Piechockiego. Za jego wydawnicze własne perełki, za umiłowanie muzyki i felietony jej poświęcone. Wreszcie za opinio-recenzje z różnych wydarzeń, pisane z potrzeby serca.

Konkurs Gazety Wyborczej trwa. Nie wszyscy wygrają, ale warto pisać o wszystkich, którzy tworzą naszą kulturę.

Hanna Kaup19 stycznia 2012 18:25, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


W 2010 roku - to tak dla przypomnienia - Adam był dziesiąty, ja - dziewiąty. Wygrał "nasz" Teatr.
Teraz winie "wygrać" Adam Bałdych - za muzykę, za skrypcową wirtuozerię, za bycie ambasadorem gorzowskiej kultury - w świecie i w Polsce!
To miłe, że promujesz dobrą poezję - tutaj Beatę Klary, a także dokonania ludzi, którym się chce. Dziękuję, że ja pomiędzy nimi.):-)
Moim zdaniem zawodowa kultura w ogóle nie powinna uczestniczyć w tego rodzaju konkursach - wszak robią wszystko za pieniądze, nasze pieniądze.Więc dlaczego jeszcze jakieś "zasługi"????Wyjątkiem może być tylko ktoś kto robi ponad to co wyznacza mu zakres czynności, obowiązków!
Ponadnormatywne zaangażowanie - w tamtym roku zdaje się Boguś Dziekański otrzymał tę nagrodę. I słusznie!
Z.M.P.
Anonim_8733, 20.01.2012, 17:06, 81.190.207.72 ##

A może portalowy Demiurg - red. Hanna Kaup! Jak wynika ze spiczu - stworzyła Bałdycha, Klary, a Schroeder.... juz raczej stworzona i dobrze wypieczona!
Anonim_1884, 20.01.2012, 18:49, 94.23.89.25 ##

Adam Bałdych, Beata Patrycja Klary i Barbara Schroeder - "stworzyli" się sami!
Swoją SZTUKĄ!
Kreatywnością, zaangażowaniem się w to, co robią, talentem!
Anonim_8733, 20.01.2012, 19:30, 81.190.207.72 ##

Haniu, wszystko dostrzegasz, na wszystko reagujesz...
Bardzo dziękuję, że znalazłam się w takim gronie...
Tobie - ZDROWIA!
I uśmiech załączam
B.S.
Anonim_6844, 21.01.2012, 12:56, 188.47.149.251 ##

"...Haniu, wszystko dostrzegasz, na wszystko reagujesz..." własnie - strona sie sypie... jakas zaciemniona mi sie wyswietla,,,
Anonim_9152, 21.01.2012, 18:19, 89.73.27.82 ##

U mnie R. normalnie - nic się nie dzieje!
Może to jakieś chwilowe było?
Z.M.P.
Anonim_8733, 21.01.2012, 19:01, 81.190.207.72 ##

Baner sie nie zmienia. a jak kliknę to ekran ciemnieje... wpisuje - ledwo widząc tekst... jak klikne obok - wraca jasnośc...
Ale to pewnie dlatego że licho mnie podkusiło i zainstalowałem IE 9! a na 8 ładnie wszystko chodziło... bleeee
Anonim_9152, 21.01.2012, 20:53, 89.73.27.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Telekolor" Paweł Oziewicz

ul. Młyńska 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 46 43
branża: Elektroniczne urządzenia <czytaj dalej>
Frysztak Beata Gabinet Stomatologiczny

ul. Wiatraczna 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 80 71
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4a.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo teraz nie płacą podatków miastu k.. mać!? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej