piątek 18 kwietnia 2025     Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Daleko nam do doskonałości
Jednym słowem
eGorzowska - 14866_AX2OKpyaNZb8Qe8wQMq.jpg

80. rocznica polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim była okazją do zorganizowania uroczystej sesji rady miasta. Jej rangę z pewnością podniosła obecność sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Macieja Wróbla.

Ja mam nieco mieszane uczucia w związku z tym, co działo się dziś w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej, bo choć trudno przyczepić się do samej organizacji, którą chwalił przewodniczący Robert Surowiec, to już słowa, które padały zarówno z jego, jak i prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego ust, niekoniecznie świadczyły dobrze o tym, jaką wiedzę na temat początków naszego miasta mają obecni rządzący.

W obu przypadkach bowiem usłyszeliśmy z mównicy, że pierwsi polscy organizatorzy powojennego życia nie w Landsbergu, a w Gorzowie, przybyli z Wągrowca 27 marca, podczas gdy pierwsi kolejarze przyjechali tu już w połowie lutego (wystarczyło spojrzeć na zorganizowaną przed salą kameralną wystawę). To może drobiazg, ale historycznie ważny, nie można bowiem zapominać o tych, którzy naprawdę pioniersko przecierali szlak nowej rzeczywistości i wykonali tu najtrudniejszą robotę w najtrudniejszych warunkach.



Druga sprawa, która kazała mi postawić pytanie: Kto im to pisze? dotyczy sformułowania związanego z terenami, które zajęliśmy po Niemcach. Wiadomo bowiem, że określenie „ziemie odzyskane” było propagandowym w utworzonej w 1944 r. Polsce Ludowej, dotyczyło terytoriów przyznanych jej po II wojnie światowej zgodnie z postanowieniami konferencji poczdamskiej i było mocno naciągane w kwestii owego odzyskania. Trochę mi to nie pasowało w sytuacji, gdy oficjalnie ogłoszono otwarcie Roku Kultury. Oczekiwałabym ważenia słów i właściwego ich doboru. Niestety, znów czułam powiew prowincji, która nie dba o szczegóły, a te – jak wiadomo – budują doskonałość. Widać, wciąż nam do niej daleko.

W przemówieniu prezydenta wielokrotnie coś mi zgrzytało, coś było na siłę, jak choćby stwierdzenie, jak to z dnia na dzień Gorzów podnosił się z kolan, jaki to wyjątkowy moment wart celebracji przeżywamy, jak to nasze miasto przeszło wiele transformacji, pozostając „silne mocą swoich mieszkańców”, a ta siła to „wasz dar, najlepszy pomnik, jaki mogliście wystawić miastu”. Nic tylko dobre przemówienie z czasów słusznie minionych, wydumane i patetyczne. Zamiast konkretów - niewiele znaczące pięknosłowie.

Trudno mi było uwierzyć w te zachwyty nad miastem i jego ludźmi w sytuacji, która miała niedawno miejsce z ostatnią dyrektor MCK Hanną Dębską. Jednym słowem czułam napięcie i dyskomfort. O przyznanych medalach nie wspomnę, ale ewidentnie znów niektóre poszły po linii partii, a chyba oczekiwaliśmy, że będą związane z ludźmi kultury. Tak przynajmniej zapowiadano.

Tekst i foto Hanna Kaup


27 marca 2025 17:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Marek z Rybakowa w dniu 28.03.2025, 16:34 napisał(a):
"Myśmy tu nie przyszli , myśmy tu wrócili"
mówił ówczesny minister ziem "odzyskanych" tow.Wiesław /W.Gomółka /

Anonim_6466 w dniu 28.03.2025, 18:20 napisał(a):
A kto je odzyskał? Wódz zdecydował i wszystko

Anonim_3961 w dniu 28.03.2025, 21:18 napisał(a):
Nie napinajcie się. Mimo rozrób bąkiewicza, wolimy, większość mieszkańców, stracić Niemcami niż z wami zyskać, tymi których przodkowie dostali cywilizacje od tych, tfu, "ruskich" niedobrych. Zapomnieliście szybko kto pomaga, gdy są kłopoty, gdy pracy nie było, w Niemczech była okazja zawsze. Nie, nie I nie. Szacunek dla pionierów, hańba dla psujących nasze sąsiedzkie stosunki. A miejscowi włodarze, cóż, o kresach wiedzą dużo, a tu.....są chyba przejściowo. Tak że Pani Redaktor, nie ma co ubolewać nad poziomem.....a pisać o kolejarzach, lekarzach, nauczycielach czy budowniczych tego, kiedyś prężnego miasta którzy przybli tu z misją.

Anonim_4493 w dniu 30.03.2025, 15:15 napisał(a):
Niemcy ci pomogli. Ze wzięli Polaczków na szparagi rolnicy szwabscy podwiązując Polaczków do pluga żeby zrywali głową w dół dużo gurken. Że spaniem w stodole i kopaniem na obudzenie.
Wzięli Polaczków do opieki nad starymi helmutami żeby im podcierać i zmieniać pieluchy.

Kilka lat po wejściu Polski do UE (nie z dobroci serca tylko żeby przejacnl nad nami władze komisjami europejskimi) dopiero otwarli nam szengen.

A ruski? Po 2 wojnie nagwalcił się tutaj j nagrabił jak współcześni w Buczy.
Ale tu mieszkali Niemcy. Polacy dopiero zasiedlili te ziemię. Powtórnie.

Bylo duzo filmów z tego okresu, wydawnictwa iluzjon Andzej Kopiczynski w filmie pułapka z 1970r był bodaj ten wątek

Anonim_4493 w dniu 30.03.2025, 15:24 napisał(a):
Socjalizm zbudował to miasto. 40 tysięczny landsberg urósł do 125 tys mieszkańców. Bloki z wielkiej płyty. Całe osiedla. Stilon na bazie Ig farben. Ursus na zakładach mechanicznych. Silwana. Przemysł i wojsko przyciągało z innych rejonów Polski. Elektrownia, zabytki schody donikad, amfiteatrze hotele (mieszko, Stilonu zaklad) ośrodki wczasowe wokół z towarzystwa Warta, stadion pilkarski, szkoły żłobki przedszkola basen odkryty podgrzewany rurami ciepłociągu, Cafe voley sławetna, okrąglak, giełda samochodowa towarowa przy ursusie, lodowisko Słowianki, parki nowe, kładka dla.pieszych przy kolejowym (wcześniej zacharek). Watral. Żużel.

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Lubuski Plan Ludnościowy
Czego potrzeba, by zatrzymać ludzi w Lubuskiem? O tym dyskutowała Lubuska Rada Doradcza ds. Rozwoju Regionu. 9 kwietnia 2025 r. obradowała ... <czytaj dalej>
Reakcja na lekceważące słowa radnego Buszkiewicza
List otwarty do radnego Macieja Buszkiewicza w odpowiedzi na wypowiedź wygłoszoną w mediach publicznych. Szanowny Panie Radny, z ogromnym zdumieniem i ... <czytaj dalej>
Po co Centra Integracji Cudzoziemców
Samorząd wyjaśnia, po co powstają Centra Integracji Cudzoziemców. – Opinia publiczna jest epatowana różnego rodzaju nieprawdziwymi informacjami. Chcielibyśmy jasno przedstawić nasze ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa 3213 Ul.Sikorskiego 122 w Gorzowie Wlkp.

ul. Armii Polskiej 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 68 39
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Hajduk Katarzyna Instytut Bezpieczeństwa Systemy Obronności

ul. Kołłątaja 2 e m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 501 505 267
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>
"Peruki, Treski Warkoczyki"

ul. Słowiańska 70, Gorzów Wlkp.
tel. 601 738 512
branża: Peruki, treski <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
«kwiecień 2025»
PWŚCPSN
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
To nie miało prawa się wydarzyć
To nie miało prawa się wydarzyć. Przecież nie pierwszy i nie ostatni raz jakiś prezydent odwołuje kogoś ze stanowiska. Nie pierwszy i nie ostatni raz, gdy jakiś prezydent odwołuje kogoś ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0199.jpg
admin ego:
Nie jesteśmy podróżnikami (3)
W związku z zakończeniem projektu „Łączą nas ludzie i miejsca ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gonty w Gontach
Chociaż wygląda to jak primaaprilisowy żart, to rzeczywiście trafiliśmy tam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wyrok w sprawie wody
Czy woda wodociągowa może być butelkowana? – jest wyrok sądu. Wyrok ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odpowiedzialne i oszczędne
Dziewczyny w świecie finansów są odpowiedzialne i oszczędne. I to ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3696:
Mumin po odwołaniu Błauciak obiecał imprezę,
okazuje się że tylko 2 dni. pierwsza w połowie lipca druga pod koniec sierpnia.
na b <czytaj dalej>
Anonim_4493:
"Rosjanie wywieźli wszystko, co było możliwe. Zdemontowali nawet instalację elektryczną i gazową, zniszczyli ogrzewanie, choć był to śro <czytaj dalej>
Anonim_5644:
Mam pomysł jak mieszkaniec tego miasta które znam od 68 lat, a zwija się teraz. Może wypadałoby nazwać ulice w Gorzowie nazwiskiem doktora Wład <czytaj dalej>
Anonim_4493:
Socjalizm zbudował to miasto. 40 tysięczny landsberg urósł do 125 tys mieszkańców. Bloki z wielkiej płyty. Całe osiedla. Stilon na bazie Ig fa <czytaj dalej>
Anonim_4493:
Niemcy ci pomogli. Ze wzięli Polaczków na szparagi rolnicy szwabscy podwiązując Polaczków do pluga żeby zrywali głową w dół dużo gurken. Ż <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej