
Stowarzyszenie Polskich Mediów z prezesem zarządu
Markiem Traczykiem zaprosiło polskich dziennikarzy do odwiedzenia malezyjskiej wyspy Langkawi. Z ponad stu chętnych, do samolotu na Lotnisku Okęcie mogło wsiąść 25, którzy po ponad dziesięciogodzinnym locie dotarli do innej strefy czasowej i w inny klimat. Dość powiedzieć, że różnica w czasie to siedem godzin, a w temperaturze – kilkadziesiąt stopni. Tu niemal każdego dnia jest powyżej 30, a w nocy „jedyne” 26 stopni Celsjusza.
Polscy dziennikarze są gośćmi Departamentu Turystyki Langkawi LADA, archipelagu liczącego 99 wysp, uznanego przez UNESCO za Światowy Geopark. Jego dyrektor generalną i najważniejszą osobą na wyspie jest
Haslina Binti Abdul Hamid, która powitała grupę dziennikarzy już na lotnisku, a później spotkała się z nimi w miejscu pracy.
Tu z serdecznością odebrała przekazane jej z Gorzowa prezenty, nad którymi pochylała się z ogromnym zainteresowaniem, podziwiała pamiątki historyczne, płyty, album i gorzowskich ludzi kultury.
Wysłuchaliśmy historii Langkawi i planów agencji LADA, która spowoduje, że wyspa stanie się światowej klasy destynacją turystyczną. Licząca sobie prawie tylu mieszkańców co Gorzów Wielkopolski, w minionym roku przyjęła niemal 3 mln turystów. Przed pandemią było ich ponad 4 mln rocznie, ale w konsekwencji lock downu liczba odwiedzających drastycznie spadła. Teraz systematycznie się podnosi. Dzieje się tak dzięki zabiegom, jakie czynią pracownicy Geoparku Langkawi, ich projektom i staraniom, by zjeżdżali tu turyści z całego świata. Np. już od 20 do 24 maja odbędzie się tu ogromne wydarzenie pod nazwą Langkawi International Maritime and Aerospace Exhibition. Oczywiście, coraz więcej jest wśród podróżnych ludzi z Polski.
Jesteśmy po pierwszym intensywnym dniu i choć mocno zmęczeni trudami podróży i zmianą klimatu, to pełni energii do poznawania tego szczególnego miejsca, o którym wielu mówi, że jest rajem. Ja jednym słowem powiem, że robi bardzo dobre wrażenie. Zarówno pod względem czystości, uprzejmości ludzi, ich zaangażowania w to co robią – a ponad 90 proc. zatrudnionych na wyspie pracuje w turystyce – dbałości o naturę i – o czym zdążyliśmy się już przekonać – niesamowicie różnorodnych smaków.
Już dziś zachęcam Was do odwiedenia tego miejsca na ziemi. Zachwyty gwarantowane.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>Rozlicz PIT w Gorzowie
Od blisko miesiąca podatnicy mogą składać swoje roczne deklaracje PIT. Spora część naszego podatku PIT zasila budżet samorządu. W ten ...
<czytaj dalej>