
120 lat temu niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer po raz pierwszy opisał nieuleczalną postępującą chorobę neurodegeneracyjną, prowadzącą do śmierci pacjenta, od tamtej pory zwaną jego nazwiskiem - chorobą Alzheimera.
We wtorek 18 lutego do Miejskiego Ośrodka Sztuki na zaproszenie
Barbary Schroeder przyjechał ze Szczecina
Przemek Pawelec, który mówił o życiu z chorobą Alzheimera.
Sam na co dzień jest pracownikiem opieki społecznej w Szczecinie. W 2023 r. został nagrodzony podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego za postawę etyczną oraz godne naśladowania osiągnięcia w pracy.
Jako Zapieckowy gość przedstawił swoje zawodowe doświadczenie z cierpiącymi na Alzheimera, symptomy choroby, historie podopiecznych i to, co jest w pracy z nimi najważniejsze, czyli zapewnienie spokoju i komfortu. Wspominał o uzależnieniu całej rodziny, w której pojawia się choroba, i trudach całodobowej opieki nad osobą dorosłą.
Podkreślił, że rozwój choroby zależy zarówno od czynników genetycznych jak i środowiskowych. I jeśli na genetykę wpływu nie mamy, to już na pewno na aktywność fizyczną, właściwą dietę i sen - tak.
Chorobie może sprzyjać depresja i samotność oraz silne przeżycia, takie jak utrata osoby bliskiej. A ponieważ ryzyko zachorowania na Alzheimera rośnie z wiekiem, powinniśmy jak najdłużej utrzymywać kontakty społeczne, nie unikać spacerów czy ćwiczeń oraz dbać o zdrowy sen, pomagając sobie naturalną melatoniną. Pamiętajmy, że przed chorobą nie chroni ani poziom wykształcenia, ani wykonywany wcześniej zawód, że nie ma na nią leku, można jedynie spowolnić jej postęp.
Przemek Pawelec jest autorem książek: „Oddanie w czasach nienawiści” oraz „I żyli długo i szczęśliwie”.
Jednym słowem: Czytajcie, analizujcie i pamiętajcie, że Wasze zdrowie w Waszych rękach. Przynajmniej na etapie początkowym rozwoju choroby. I nie izolujcie się od świata, nie rezygnujcie ze swoich pasji, słuchajcie muzyki, malujcie, czytajcie – jak najdłużej bądźcie aktywni.
Więcej informacji na temat choroby oraz do pobrania poradnik: Opieka nad chorym na alzheimera – znajdziecie tu:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/11-sygnalow-ktore-wskazuja-na-alzheimera
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>