W wykładach i performansie na temat sztucznej inteligencji można było uczestniczyć w sobotę 11 stycznia w Miejskim Ośrodku Sztuki.
Od 13 grudnia 2024 do 19 stycznia 2025 w sali główniej MOS można oglądać wystawę „MOS_AI_01. Obserwujemy śmierć artyzmu, która rozgrywa się na naszych oczach".
Tydzień przed jej zakończeniem odbyło się spotkanie na temat sztuki w czasach sztucznej inteligencji. Zaczęło się od wykładu
Marcina Kalińskiego „Czy Sztuczna Inteligencja zastąpi artystów? Sztuka w czasach uczenia maszynowego”. W drugiej części
Xawery Deskur przedstawił performans „Duch” ukazujący człowieka, a właściwie jego duchową (w podwójnym tego słowa znaczeniu) wizję, w kontakcie ze sztuczną inteligencją. Wreszcie
Dominik Jałowiński pokazał swoje prace umiejscowione na antresoli, a potem mówił o „Sztuce w czasach AI: Nowych narzędziach, nowych możliwościach”.
Sztuczna inteligencja wkracza w nasz świat każdego dnia. Jak Facebook długi i szeroki, mnożą się obrazki i filmiki, które wielu zachwycają i biją rekordy oglądalności. Ale czy są sztuką? Czy umiejętność posługiwania się AI to zagrożenie dla prawdziwych artystów? Na szczęście nie, co potwierdził Marcin Kaliński, analizując rozwój tego szczególnego narzędzia.
W czasie spotkania padały pytania o kreatywność i możliwość jej realizacji przez maszyny. Usłyszeliśmy, jak sztukę definiują komputery i czy da się ją zaprogramować. Wreszcie, czy możliwe jest tworzenie sztuki przez agentów nieludzkich. Zobaczyliśmy zdjęcie z pierwszego filmu wykonanego przy użyciu AI, ale przez sztab ludzi, którzy potrafią się nią posługiwać (był wśród nich Marcin Kaliński – malarz, data scientist, doktorant ASP w Gdańsku). Dowiedzieliśmy się, że „aktorzy” występujący w filmie za każdym razem są nieco inni, bo sztuczna inteligencja nie powtórzy idealnie kolejnego modelu. A co najważniejsze – to też zostało pokazane w czasie performansu – AI nie czuje, nie ma doświadczenia rzeczywistości, która jest częścią życia człowieka, widzi płasko i może wykonać polecenie, ale na podstawie zebranych informacji, które trzeba jej przekazać.
Wykorzystana w performansie instalacja interaktywna Babel 2.0 została stworzona jako medium do rozmów między wspomnianym duchem artysty a martwymi, acz wyposażonymi w sztuczną inteligencję urządzeniami, do których człowiek zwraca się per Alexa. Na jego pytania padają kakofoniczne odpowiedzi, z których trudno cokolwiek zrozumieć, są też jasne informacje, ale co ważne, Alexa także milczy i gaśnie.
Kilkanaście osób, które pojawiły się w MOS-ie, usłyszało też o procesie twórczym z wykorzystaniem AI i zobaczyło, jak wygląda interpretacja pracy „Ludzie uwierzą we wszystko” wykonanej techniką tradycyjną, a następnie przekształcanej przez Dominika Jałowińskiego cyfrowo z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów AI.
Trudno w skrócie napisać o tym interesującym wydarzeniu oraz prowadzących, dlatego po więcej odsyłam tu:
http://www.mosart.pl/wydarzenia/detail,nID,6791
AI to nowość, która wkracza w nasze życie nie tylko do sfery artystycznej. Dobrze wiedzieć, na czym się opiera, jak człowiek ją doskonali i w co nie jest w stanie jej wyposażyć. Mnie cieszy fakt, że nic nie zastąpi ludzkiego geniuszu i talentu. I że to nie sztuczna inteligencja coś tworzy, ale człowiek, który potrafi się narzędziem AI posługiwać. To pozwala optymistycznie myśleć o przyszłości, która – mam nadzieję – nie da się całkowicie odhumanizować. Jednym słowem, żeby tworzyć sztukę, trzeba być artystą.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>Trzech Króli z orszakiem
Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. Podczas mszy ...
<czytaj dalej>