Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile wody zużywasz codziennie? Może wydaje się to błahym pytaniem, ale w czasach, gdy oszczędność zasobów naturalnych staje się priorytetem, zrozumienie własnego zużycia wody jest kluczowe. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak wygląda średnie zużycie wody na osobę, zarówno w litrach, jak i w metrach sześciennych. Dowiesz się, jak obliczyć swoje własne zużycie dzięki kalkulatorowi zużycia wody na 2024 rok. A wszystko to w sposób przystępny, rzetelny i oparty na najnowszych danych GUS.
Co wpływa na przeciętne zużycie wody?
Przeciętne zużycie wody na 1 osobę m3 w Polsce zależy od wielu czynników. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj różnice regionalne, styl życia, ale także rodzaj budynku, w którym mieszkamy.
-
Lokalizacja - Zużycie wody może znacząco różnić się w zależności od regionu Polski. W miastach dostęp do sieci wodociągowej jest zwykle lepszy, co może sprzyjać wyższemu zużyciu wody. Na wsiach, gdzie ludzie często korzystają z własnych studni, zużycie może być mniejsze.
-
Rodzaj budynku - Mieszkańcy bloków mieszkalnych zużywają wodę inaczej niż osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. W blokach często woda jest ogrzewana centralnie, co istotnie wpływa na średnie zużycie wody na osobę m3 miesięcznie.
-
Styl życia - Wydawać by się mogło, że każdy z nas używa podobnej ilości wody, ale nic bardziej mylnego. Ilość codziennych pryszniców, pranie, zmywanie naczyń, a nawet podlewanie ogrodu - wszystko to wpływa na przeciętne zużycie wody na 1 osobę na miesiąc.
Warto również zwrócić uwagę na działania, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w domach, co podkreśla znaczenie oszczędzania tego cennego zasobu.
Średnie zużycie wody na osobę w litrach dziennie
Przeciętny Polak zużywa średnio około 150 litrów wody dziennie. Ta liczba może wydawać się wysoka, ale łatwo można zobaczyć, jak szybko woda jest konsumowana w codziennym życiu. Przyjrzyjmy się, ile zużywamy wody na jednego mieszkańca.
-
Higiena osobista - Kąpiel w wannie to około 150-200 litrów wody, podczas gdy prysznic zużywa od 50 do 100 litrów. Jak widać, to ile ciepłej wody zużywa 1 osoba, zależy w dużej mierze od wyboru między kąpielą a prysznicem. Ważne jest również zakręcanie kranu podczas mycia zębów, co może znacząco wpłynąć na zmniejszenie zużycia wody.
-
Pranie - Ile wody zużywa pralka na 1 pranie? Zależy to od modelu, ale średnio jest to od 40 do 60 litrów na jeden cykl. Przy regularnym praniu dwa razy w tygodniu, łatwo obliczyć, że przeciętny mieszkaniec zużywa spore ilości wody tylko na tę jedną czynność.
-
Zmywanie naczyń - Jeśli chodzi o mycie naczyń, zmywarka zużywa od 10 do 15 litrów na jeden cykl, co jest zdecydowanie bardziej efektywne niż wybór ręcznego mycia naczyń, które może pochłonąć nawet 40 litrów wody na raz!
Miesięczne zużycie wody na 1 osobę w litrach
Normy zużycia wody na 1 osobę różnią się w zależności od stylu życia i nawyków, ale średnie miesięczne zużycie wody na osobę w Polsce wynosi około 4-5 m3, co przekłada się na 4000-5000 litrów. Skąd się biorą te liczby? Przede wszystkim z sumy dziennego zużycia, które opisaliśmy wcześniej.
Jednak nie wszyscy zużywają tyle samo wody. Na przykład, osoby mieszkające w kawalerkach zużywają mniej wody niż rodziny wielodzietne w domach jednorodzinnych. Oto kilka przykładów.
-
Zużycie wody ciepłej i zimnej na osobę w kawalerce - Osoba mieszkająca w kawalerce zużywa zazwyczaj mniej wody, bo ok. 3-4 m3 miesięcznie.
-
Średnie zużycie wody w mieszkaniu 2 osoby - Dwie osoby w mieszkaniu mogą zużywać około 8-9 m3 miesięcznie, co przekłada się na około 4500 litrów wody na osobę.
-
Ile wody zużywa 3 osobowa rodzina? - Średnio taka rodzina zużywa około 12-15 m3 wody miesięcznie, co oznacza, że każda osoba zużywa około 4000-5000 litrów wody.
-
Ile wody zużywa 4 osobowa rodzina - Średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym wynosi około 20 m3 miesięcznie, co oznacza, że każda osoba zużywa około 5000 litrów.
-
Ile wody zużywa 5 osobowa rodzina? - Taka rodzina zużywa średnio 25-30 m3 miesięcznie, co daje około 6000 litrów na osobę.
Całość przeczytasz tu:
https://mojawoda.com/porady/
Źródło: mojawoda.com/Maciej Waliduda
foto ilustracyjne pixabay
Stanowisko miasta
Stanowisko władz miasta w sprawie ewentualnych kontroli w sprawie finansowania sportu.
W związku z pojawiającymi się w sieci informacjami na temat ...
<czytaj dalej>Wkrótce adwent
W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent - okres poprzedzający coroczne obchody Bożego Narodzenia.
Od ...
<czytaj dalej>Ma być uczciwiej?
Duże zmiany w gospodarce śmieciowej szykują się w Gorzowie. Mówili o nich, na specjalnie zwołanej konferencji, prezydent Jacek Wójcicki, przewodniczący ...
<czytaj dalej>Czy Arriva pomoże na problemy kolejowe?
Wicemarszałek spotkał się z przedstawicielami firmy Arriva.
Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski rozmawiał z przedstawicielami firmy Arriva m.in. o możliwości podjęcia w przyszłości ...
<czytaj dalej>