Hanna Kaup BLOG
Bogdaniec - Düringsdorf
Wyjęte z Internetu

Polska jest tutaj dopiero 80 lat.
Podczas wojny w 1940 r. do niemieckiego Düringsdorf (dziś Bogdaniec w województwie lubuskim) trafił jeniec wojenny, walczący w kampanii wrześniowej, Józef Rogoziński.
Do pracy wybrał go sobie właściciel młyna Richard Werk. Połączyła ich głęboka przyjaźń, pomimo że należeli do wrogich narodów.
Richard ryzykował swoje życie zapraszając Józefa do wspólnego stołu, a dzięki Józefowi Richard uniknął rozstrzelania przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Józef zmarł w 1997 r., jest pochowany na cmentarzu w Bogdańcu. Do końca życia odwiedzała go i jego rodzinę córka Richarda Ruth Henke (zm.w 2014 r. w wieku 90 lat).
Dziś jest tutaj muzeum Zagroda Młyńska w Bogdańcu - Filia Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. , gdzie opowiadamy tę niezwykłą historię.
Józef jest dla mnie podwójnym bohaterem. Jako żołnierz walczył z wrogiem, a jako najemnik potrafił się z nim zaprzyjaźnić. Bo każdy, niezależnie od narodowości, może mieć ludzką twarz w nieludzkich warunkach. Niepodległość i patriotyzm mamy w sercach
Źródło: Ewa Pawlak/FB
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
11 listopada 2024 16:08, admin ego
Dodaj komentarz:
Komentarze:
Anonim_8878 (IP: 176.x.x.153) w dniu 12.11.2024, 18:46 napisał(a): Moja Mama pracowała w czasie wojny w niemieckim Angermunde w pobliżu Schwedt u lekarskiej rodziny. W późniejszym NRD został ich syn Klaus. I też odwiedzali się wzajemnie. Może szkoda, że nie kontynuowałem tej znajomości. Dzisiaj już nikogo z nich nie ma...
Anonim_1828 (IP: 37.x.x.176) w dniu 13.11.2024, 01:38 napisał(a): Nie dopiero 80 tylko są to ziemien odzyskane.
Lubisz j te rejony należały kiedyś historycznie do Polski
Zanim zabory itd poprzesuwali Polskę na wschod.
Stalin ja na powrót przesunął na zachód. Do czasów mieszka
Anonim_6254 (IP: 161.x.x.43) w dniu 13.11.2024, 08:12 napisał(a): Do Anonim_1828 - bredzi pan...
Anonim_6254 (IP: 161.x.x.43) w dniu 15.11.2024, 08:45 napisał(a): Stalin dokonał sprawiedliwości dziejowej. Przywrócił narodowi Polskiemu co jego, tak o niego dbał (sarkazm).
Lubusz (?) i ziemie Polskie w Landsbergu czysto Niemieckim. Proponuję poszukać śladów Polski w okresie neolitu. Może się znajdą (sarkazm).
Bredzi pan.
Anonim_1828 (IP: 5.x.x.102) w dniu 15.11.2024, 17:52 napisał(a): Polska w 965 roku ziemienslowian zamieszkiwały te rejony.
Jak tak się cofasz wstecz z plemionami to cofnij się do epoki kamienia łupanego i tam szukaj korzeni
Anonim_1828 (IP: 5.x.x.102) w dniu 15.11.2024, 17:53 napisał(a): Stalin przesuwając granice na zahcod zapewnia Polsce.pokoj na dziesięciolecia.
Oddalając zagrożenie konfliktu z Rosją który kirlibysmy już 10x
Anonim_1828 (IP: 5.x.x.106) w dniu 15.11.2024, 20:07 napisał(a): Ty mówisz o lubuszu niemieckim to zupełnie inne miasto leżące gdzie indziej w Niemczech.
Ten nasz w Lubuskim to
Lubusz - położony na lewym brzegu Odry gród, a następnie miasto. Od wieków uważany za stolicę ziemi lubuskiej. W 867 r. gród znajdował się pod kontrolą Serbołużyczan. Jednak niedługo później został podbity przez Wodzów Polan. Przez następne wieki był pod kontrolą Polski
Anonim_1828 (IP: 5.x.x.106) w dniu 15.11.2024, 20:12 napisał(a): Nie to ten sam lubusz. Centrum ziemi lubuskiej dawniej. Ale to są i były tereny województwa polskie historycznie. Ze później nas prusy najeżdżały to jnna historia
A ziemie odzyskane dane przez Stalina rzesuniecirm Polski na zachód do korzeni polskości jest jak najbardziej przywróceniem Polsce tych ziem.
Anonim_6254 (IP: 161.x.x.43) w dniu 18.11.2024, 09:31 napisał(a): "Mysmy tu nie przyszli, myśmy tu wrócili". Hasło którym komuniści karmili nas za młodu żeby usprawiedliwić zabranie Polsce wschodnich ziem. Polski Lubusz - największe klamstwo komunistycznych historyków.
Anonim_9275 (IP: 37.x.x.115) w dniu 19.11.2024, 01:07 napisał(a): Wschodnie tereny to Litwa Białorus i ukraina.
Rdzenne polskie z czasów piastów to ziemia lubuska m.in.
I to są ziemie odzyskane.
Anonim_9275 (IP: 37.x.x.115) w dniu 19.11.2024, 01:10 napisał(a): Polska z Rosją miała konflikty na przestrzeni wieków.
Husarią itd skończyło się 100 lat później zaborami i zniknięciem Polski na 123 lat.
Anonim_9275 (IP: 37.x.x.115) w dniu 19.11.2024, 01:14 napisał(a): Ruś kijowska ruscy też maja rdzenne korzenie na terytoriach ukrainy i o nie walczą posiadając potęgę militarną.
Ukraina to sztuczny twór powstały niedawno.
A bandery i upa których flagi powiewają w ukraińskich miastach walczyli z Polakami okresy wschodnie które licznie zamieszkiwali. To były spory terytorialne Polska była dla nich okupantem.
Marek z Rybakowa (IP: 188.x.x.215) w dniu 21.11.2024, 16:26 napisał(a): Myśmy u nie przyszli - myśmy tu wrócili , tak twierdził tow.Wiesław / Gomułka / minister Ziem Odzyskanych - a ciemny lud to kupił...
Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.
Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ...
<czytaj dalej>Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski.
Choć to proces na lata, ważne, że się w ...
<czytaj dalej>
Anonim_6659:
kompromitacja wójta.
ile razy powtarzałem że pod katedrą nie nadaje się miejsce na koncerty
a odnośnie wczorajszego postu
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Brakuje mi słów podziwu dla Natalii. Co za kreatywność, pracowitość i skromność zarazem. Obłęd, co ta dziewczyna z nami wyrabia!
<czytaj dalej>
Anonim_7487:
Zastanawiam się czy ludzi już tak ogłupiono, że nie widzą, że każde proste działanie tak rządzący komplikują, używają patetycznych słó
<czytaj dalej>
Anonim_7487:
Cała rada powinna odejść, włącznie z rządzącymi naszym, zdychającym miastem.
<czytaj dalej>
Anonim_6416:
pora zakończyć ten post-komunistyczny teatrzyk.....
<czytaj dalej>