czwartek 14 listopada 2024     Laura, Emil, Wawrzyniec
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Przygotujcie się do Dnia Bez Elektrośmieci
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 14331_pqWYe3xNJsT9C6zxvWk.jpgWedług najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. To tak, jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami. Dalsze prognozy przewidują, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie do 82 miliardów kilogramów, co stanowi wzrost aż o 32% w porównaniu do roku 2022.

Na całym świecie podejmowane są wysiłki mające na celu odwrócić ten rosnący trend. Aby pomóc rozwiązać ten globalny problem, 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci (www.dzienbezelektrosmieci.pl). To wydarzenie mające na celu podniesienie świadomości konsumentów w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

O wydarzeniu

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci zainicjowany został siedem lat temu przez WEEE Forum i realizowany jest przez jego członków na całym świecie. W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko - Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która wraz z UNEP/GRID-Warszawa oraz partnerami - APPLIA Polska i Związek Cyfrowa Polska - przygotowało program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W roku 2023 w obchodach Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci udział wzięło 195 organizacji z 55 krajów świata z 6 kontynentów.

Wytrop elektrośmieci i przekaż je do recyklingu

Około 1/3 wszystkich elektroodpadów stanowią drobne urządzenia elektroniczne, takie jak: telefony, zabawki, ładowarki, piloty czy e-papierosy. Niestety tylko 12% z nich trafia do recyklingu. Co się dzieje z pozostałymi e-odpadami? Są gromadzone w domach lub wyrzucane do śmietnika razem z odpadami zmieszanymi. Tylko w Polsce łączna masa gromadzonego sprzętu to blisko 0,5 mln ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. I tylko w roku 2022 na całym świecie wyrzucono 14 miliardów kg elektrośmieci do śmietnika.

Dlatego tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci odbywa się pod hasłem „Wytrop z nami elektrośmieci i przekaż je do recyklingu” i ma na celu zwrócenie uwagi na problem nieużywanej elektroniki, która znajduje się w domach. Warto zdać sobie sprawę, że elektrośmieci zawierają cenne surowce, które mogą zyskać nowe życie, jeśli zostaną oddane w odpowiednie miejsca, czyli do punktów zbierania. W ten sposób każdy może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ochrony zasobów naturalnych oraz oszczędności energii i CO2.

„Celem tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci jest zainspirowanie ludzi do uporządkowania domów z nieużywanych lub zepsutych urządzeń, które latami chomikujemy w domach. Oddanie ich do punktów zbierania ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Elektroodpady niemalże w 100% nadają się do przetworzenia. Wykorzystując surowce wtórne z recyklingu elektrośmieci, unikamy wydobycia 900 miliardów kg kruszców, ważących tyle samo co 17 200 Tytaników, w tym około 4 miliardów kg metali z grupy surowców krytycznych!” - informuje Anna Podsiadło, koordynator Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, ElektroEko.

Gdzie oddać elektrośmieci?
Wiadomo już, że elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika oraz, że nie należy ich gromadzić w domu, by nie tracić cennych surowców, jak: szkło, stal, aluminium, miedź, cynk, ołów, plastik czy metali szlachetnych, jak: złoto, srebro, platyna, pallad. Jak więc prawidłowo pozbyć się elektroodpadów, by surowce w nich zawarte mogły być ponownie wykorzystane? Możliwości jest wiele.

Zużyty sprzęt należy oddawać do gminnych punktów zbierania (PSZOK) lub oddać go w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu. Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Elektrośmieci można również przekazywać do specjalnych punktów zbierania lub w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Drobne elektrośmieci można wrzucić do specjalnych zielonych pojemników. Wykaz tych miejsc dostępny jest na stronie www.elektrosmieci.pl.

Zbiórka w organizacjach i placówkach oświatowych
W tegorocznej edycji wydarzenia do promowania prawidłowego postępowania z elektrośmieciami zaproszone zostały firmy i organizacje z całej Polski, które są aktywne w ramach działań ESG. Mogły one dołączyć do akcji zbierania elektroodpadów z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci i organizować zbiórki zużytego sprzętu wśród pracowników. Swój udział zadeklarowało prawie 200 podmiotów, a blisko 50 tys. osób zatrudnionych w tych firmach/organizacjach zostało objętych edukacją na temat elektroodpadów. Zbiórki wystartowały 1 października i potrwają przynajmniej do końca miesiąca.

Edukacja na temat elektrośmieci jest kluczowym elementem w walce z nieprawidłowym gospodarowaniem elektrośmieciami. Trwają dążenia do tego, by rosło nowe pokolenie ludzi ekologicznie świadomych, którzy wkraczając w dorosłość, będą potrafili właściwie postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Swój udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci zadeklarowali również uczestnicy ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. To liczna grupa, bo prawie 5500 uczestników. Placówki oświatowe od lat aktywnie włączają się w obchody Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, przygotowują happeningi czy wystawy edukacyjne, a co najważniejsze - organizują zbiórki elektrośmieci. W tym roku dodatkowo szkoły ponadpodstawowe i wyższe dołączają do wydarzenia.

Źródło informacji: ElektroEko

9 października 2024 18:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


0000_Anonim w dniu 12.10.2024, 09:16 napisał(a):
Wie każdy, że w elektrośmieciach są różne drogie metale. Więc może jakaś"motywacja" kwiaty, drzewka, coś do domu w zamian? A nie daj, daj, oddaj. Aku to 30 zł min. 1kg silnika to z 15 zł, o kompach, drukarkach nie wspomne. Zresztą są firmy skupujące....za kasę, a nie za "daj"

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oferty na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego
Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały swoje centrum opiekuńczo-mieszkalne. To miejsce będzie odpowiedzią na ich potrzeby oraz wsparciem dla opiekunów i ... <czytaj dalej>
Miasto inwestuje w zieleń i usuwa nielegalne wysypiska
Wydział gospodarki komunalnej usunął kilka dzikich wysypisk, a wydział ochrony środowiska i rolnictwa przeprowadzi dwa odbiory techniczne dwóch zielonych inwestycji. Pierwszy ... <czytaj dalej>
Czujesz się bezpiecznie?
Każdy gorzowianin może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszym mieście wypełniając ankietę, przygotowana przez magistrat. Na Państwa pomoc i ... <czytaj dalej>
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
Pierwsze dni nadchodzącego miesiąca, a zwłaszcza uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gorzowskie Szkoły Medyczne" Sp.j. Michał Dojs i Michał Gajewski

ul. Żeromskiego 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 18 40
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>
"Quiosque" Sklep Odzieżowy Katarzyna Macharowicz-Kubczyk

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 28 47
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
"Pałasz" S.C. Biuro Usług Irena Pałasz i Piotr Pałasz

ul. Ametystowa 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 32 27
branża: Rzeczoznawcy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« listopad 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wyedukować normalnych ludzi
Arcytrudny i arcyważny temat „Medycyny końca życia” podjęto w czasie konferencji, która odbyła się 18 października w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Takie konferencje nie zdarzają się często. Trzeba powiedzieć, że ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6b.jpg
admin ego:
Dzieciństwo bez przemocy
13 listopada 2024 roku w siedzibie Kuratorium Oświaty w Gorzowie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szczerze o otyłości
Czego uczymy dzieci o ciele? Premiera audiobajki dla najmłodszych, inspirowanej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Najlepiej opłacani specjaliści w lubuskim
Zarabiamy mniej niż w innych regionach, ale i tak coraz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6254:
Do Anonim_1828 - bredzi pan... <czytaj dalej>
Anonim_1828:
Nie dopiero 80 tylko są to ziemien odzyskane.
Lubisz j te rejony należały kiedyś historycznie do Polski
Zanim zabory itd poprzesuwal <czytaj dalej>
Anonim_8878:
Moja Mama pracowała w czasie wojny w niemieckim Angermunde w pobliżu Schwedt u lekarskiej rodziny. W późniejszym NRD został ich syn Klaus. I też <czytaj dalej>
Anonim_1828:
Wkrótce będzie zielono. W grudniu. <czytaj dalej>
Anonim_3846:
aktorzy zarabiają w teatrze tak mało że ja sie dziwie że im sie chce wogóle tą prace wykonywać

z lewej legendarny tygrys z samow <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej